Siła umysłu - potężna siła, którą należy chronić

Siła umysłu - potężna siła, którą należy chronić

Ostatnia aktualizacja: 16 października, 2017

Siła umysłu, nawet jeśli nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, jest potężnym narzędziem, w które zostaliśmy wyposażeni. Siła umysłu jest jednak zależna od tego, w jaki sposób dbamy o to, żeby dobrze ona funkcjonowała. I rzeczywiście wiele możemy w tej sprawie zrobić.

Zważywszy na to, że stanowi ona swego rodzaju “centrum operacyjne” naszych myśli, sposób działania naszego umysłu bezpośrednio przekłada się na funkcjonowanie całego ciała. Tak więc dbanie o warunki pracy umysłu to na dłuższą metę również dbanie o dobry stan całego naszego organizmu.

Kompletne myślenie wymaga wysiłku i kiedy musimy wybierać między dwiema różnymi możliwościami, nasz umysł zawsze wybiera łatwiejszą drogę. Wysiłek umysłowy generuje pewne koszty, które nasz umysł musi ponieść.

-Daniel Kahneman

Choć mózg jest organem fundamentalnym dla układania procesów myślowych, nauka tak naprawdę niewiele wie na temat jego funkcjonowania. Wiemy jednak wystarczająco, by sprecyzować jak działają pewne jego funkcje. Między innymi możemy się zająć tym, co kryje się za pojęciem “siła umysłu”.

Wiemy na pewno, że siła umysłu jet czymś, o co szczególnie powinniśmy dbać. Ale jak to robić? – zapytasz. W dalszej części artykułu przedstawiamy sześć sposobów, na jakie możemy dbać o tę niezwykłą funkcję kontrolowaną przez nasz niezwykle skomplikowany i zaawansowany mózg.

Siła umysłu wymaga ochrony – dbaj o słuch

Udowodniono, że między słuchem i zdolnością myślenia istnieje niezwykle ścisłe połączenie. Badania przeprowadzone w Zjednoczonym Królestwie jasno wykazały, że utrata słuchu nagle daje początek procesowi zmniejszania ilości substancji szarej w mózgu. To z kolei wpływa na znaczne ograniczenie zdolności poznawczych.

Szeptanie do ucha

Wniosek jest jednoznaczny. Dbanie o słuch przyczynia się do utrzymywania zdolności umysłowych na wyższym poziomie.

Powinniśmy wiedzieć, że narażenie słuchu na zbyt głośną muzykę lub inne źródło nadmiernego hałasu może wywołać uszkodzenie słuchu zaledwie w 15 sekund. Innym ciekawym faktem jest to, że używanie suszarki do włosów przez 15 minut dziennie uszkadza maleńkie komórki odpowiedzialne za odbieranie dźwięków.

Ufaj własnym możliwościom

Każdemu z nas choć raz w życiu przytrafiła się jedna z poniższych sytuacji. Wchodzisz do danego pomieszczenie i nagle zaczynasz się zastanawiać w jakim celu się tam znajdujesz.

Wśród wielu zwykłych czynności wykonywanych każdego dnia na  nowo zapominasz o jakimś szczególnie ważnym wydarzeniu. Opowiadasz ważną historię i nagle nie możesz przypomnieć sobie tego idealnego słowa, które przecież masz już “na czubku języka”.

Sytuacje tego rodzaju przytrafiają się każdemu człowiekowi bez względu na wiek. Zdarzają się one również z różnych powodów. To, co mogłoby być niepokojące to fakt,  że wiele osób uważa te sytuacje za zwiastun pogarszających się  zdolności mentalnych, które znane są nam również jako tytułowa siła umysłu.

Zaczynają również stosować różnego rodzaju pomoce ze względu na założone obniżanie się poziomu zdolności umysłowych. Zaczynają prowadzić notatki, w których zapisują rzeczy, o których zdarzyło się im zapomnieć. Z czasem unikają również sytuacji, w których ich siła umysłu zostałaby poddana próbie. Jak łatwo się domyślić, takie działania nie pomagają, ale jeszcze pogłębiają istniejący problem.

Najlepszym rozwiązaniem jest wystawianie umysłu na próbę i poddawanie go nowym wyzwaniom. W ten sposób będzie się mógł rozwijać, a my będziemy mogli znów ufać samym sobie za każdym razem jeszcze bardziej.

Sposób odżywiania się i odpowiednia masa ciała

Tłuszcze i cukry to najwięksi wrogowie Twojego umysłu. Po pierwsze dlatego, że zwiększają poziom cholesterolu zawartego we krwi, a co za tym idzie wpływają na szybszy przepływ krwi przez mózg.

Po drugie, zwiększają one produkcję insuliny, co przyczynia się do tworzenia się w mózgu niebezpiecznych płytek. Ponadto  otyłość sama w sobie spowalnia wszystkie funkcje organizmu.

Spacer po piasku

Nie mamy na celu skłonienia ludzi do znanej wszystkim obsesji na punkcie zdrowego odżywiania się. Nie ma nic złego w tym, że od czasu do czasu damy upust swoim gustom i zjemy coś, co zawiera nieco więcej tłuszczu, bądź jakiś słodki deser, pod warunkiem, że ogólnie utrzymujesz dietę ubogą w cukry i tłuszcze.

W pewnym badaniu przeprowadzonym w Stanach Zjednoczonych ustalono, że siła umysłu osoby odżywiającej się stosując dietę śródziemnomorską odpowiada sile umysłu osób o 7 lat młodszych, które takiej diety nie stosują.

Bogate życie towarzyskie

Osoby, które prowadzą aktywne życie socjalne wykazują o 70 procent mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia zaniku bądź znacznego ograniczenia zdolności poznawczych. Dzieje się tak dlatego, że ludzie do poprawnego funkcjonowania potrzebują innych ludzi, którzy zapewnialiby im stymulację, którzy rzucą im wyzwania, zmusza do uznania innego punktu widzenia.

Tak więc, jeśli chcesz chronić to, co daje umożliwia siła umysłu, musisz dbać o jego higienę. Nie może Ci się przytrafić nic lepszego, niż ścieranie się z innymi ludźmi na różnych płaszczyznach.

Zrób w swoim życiu miejsce dla innych, nie bój się z nimi rozmawiać i poznawać nowych ludzi, iść na imprezę, czy po prostu nie izolować się od otoczenia. Takie działania nie tylko chronią umysł, ale również dają satysfakcję.

Niech codzienne ćwiczenia wejdą Ci w nawyk

O korzyściach wynikających z regularnych ćwiczeń fizycznych bez problemu można by napisać kolejną książkę. Nie chodzi jednak o to, że nagle masz zmienić się w sportowca wysokiej rangi. A już w ogóle z dnia na dzień. Mówimy raczej o zdrowej rutynie, o ćwiczeniach wykonywanych dla zachowania sprawności fizycznej na właściwym poziomie.

Elektryczna twarz

Regularne ćwiczenia fizyczne poprawiają humor i nastawienie do życia. Pozwalają skutecznie dotlenić cały organizm, a co interesuje nas najbardziej, również każdą z miliardów komórek składających się na mózg. Aktywność fizyczna przekłada się bezpośrednio na poziom naszych zdolności poznawczych. Potwierdza to fakt, że dzieci, które chodzą do szkoły na pieszo osiągają w niej najlepsze wyniki.

Starsi natomiast, którzy udają się na krótki spacer każdego dnia, w mniejszym stopniu i znacznie wolniej odczuwają skutki posuwania się w latach.

Aby odpowiednio zadbać o dobry stan umysłu i cieszyć się tym, co daje siła umysłu, możesz zacząć od aktywności umiarkowanej, a później zwiększać ją w miarę możliwości i tego, na co pozwalają Twoje siły fizyczne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.