Przychodzi taki moment, kiedy w końcu zadajesz sobie pytanie „Dlaczego mnie to spotyka? Wszystko idzie nie tak!”.
To prawda, że w życiu każdego z nas prędzej czy później pojawiają się problemy. Wtedy może nam się wydawać, że wszystko idzie nie tak, że nie możemy już zliczyć niepowodzeń, gorzkich rozczarowań i zniszczonych marzeń. Trudno zaprzeczyć, że takie okresy w życiu są nie tylko bolesne, ale i demotywujące.
Ale co zwykle kryje się za tymi wszystkimi doświadczeniami? Nagłe uświadamiamy sobie, że czujemy, że wszystko idzie nie tak w każdej sferze naszego życia – w pracy, w związku i w osobistych planach. To sprawia, że zaczynamy zastanawiać się, czy coś w jakiś sposób nie powoduje tego całego pecha i nie psuje Ci przyszłości. Być może jest to Twoja postawa? A może winny jest aktualny kontekst?
Kiedy przechodzisz przez tego rodzaju spiralę opadającą, w której wydaje się, że zamiast światła wszędzie panuje ciemność, najlepiej jest się zatrzymać. Nie mówimy tutaj tylko o zwolnieniu i kilku dniach wolnego. Musisz powstrzymać „mentalny szmer”, wszystkie te myśli, które krążą w Twojej głowie, coraz bardziej karmiąc Twoje zmartwienia.
Zatrzymanie ciała i rozpędzonego umysłu pomoże Ci przeanalizować, co się dzieje i spróbować zacząć od nowa.
Wszystko idzie nie tak: co się dzieje?
Negatywne cykle istnieją i są dość częste. Mamy tu na myśli te etapy życia, kiedy niepowodzenia łączą się z nieszczęściem, a rozczarowania z kłamstwem.
Są to chwile, kiedy po popełnionym błędzie następuje rozczarowanie i niechętna akceptacja tego, że coś, o czym myśleliśmy, że się wydarzy, już się nie ma szans się spełnić. Jednak w większości przypadków te negatywne cykle nie trwają zbyt długo, a nasze nastawienie i okoliczności zewnętrzne wkrótce się poprawiają.
Jednak najbardziej niebezpieczną rzeczą na tych etapach życia jest sytuacja, w której grozi nam, że utkniemy na nich na dłużej. Zdarza się to dość często, zwłaszcza gdy całą sytuację karmimy myślami typu: „Dlaczego to wszystko mi się przytrafia?” „Dlaczego świat ma dla mnie tylko takie rzeczy?” „Czy coś jest ze mną nie tak i dlatego wszystko idzie nie tak?”
Niemal nie zdając sobie z tego sprawy, wchodzimy w stan bezradności, w którym zakładamy, że cokolwiek byśmy nie zrobili, nic nie zmieni naszej niekorzystnej sytuacji.
Dlaczego myślimy, że wszystko idzie nie tak?
Czy istnieje coś takiego jak pech? Tego nie wiemy. Nie ma na to naukowych dowodów. Dlatego, zamiast zrzucać winę na „pech”, lepiej szukać obiektywnych i konkretnych przyczyn i powodów. Jeśli możesz położyć palec na przełącznikach, które mogą stać za każdym negatywnym wydarzeniem, zyskasz większe poczucie kontroli, a to zawsze przynosi pozytywne rezultaty.
Spójrzmy na możliwe wyjaśnienia tego, że czasem wydaje nam się, że wszystko idzie nie tak:
Zjawisko filtrowania
W takim przypadku będziemy doświadczać czegoś, co nazywa się zniekształceniem poznawczym. To tutaj mentalne podejście sprawia, że stosujesz do wszystkiego bardzo specyficzne, negatywne nastawienie. Patrzysz tylko na to, co jest źle i widzisz tylko swoje błędy.
Widzisz tylko niesprzyjające warunki i nie możesz dostrzec niczego więcej. Twoje ciemne „okulary” zaciemnią wszystko. W ten sposób nigdy nie będziesz w stanie zobaczyć dobrych i pozytywnych rzeczy, które dzieją się wokół Ciebie.
Nabyty pesymizm
Są ludzie, którzy idą przez życie, myśląc, że wszystko i wszyscy są przeciwko nim. Ciąży na nich chroniczny pesymizm. Często ma to swoje korzenie w tym, jak zostali wychowani, przez rodziców, którzy, z pewnością w dobrej wierze, powiedzieli im, że świat jest złym miejscem, że nie można nikomu ufać i że dobre rzeczy nigdy się nie zdarzają.
Niska samoocena
Ten czynnik nie jest czymś, co może nagle uderzyć Cię z dnia na dzień. Poczucie własnej wartości może słabnąć i zmieniać się w czasie i wraz z doświadczeniem. Tak więc, jeśli kiedykolwiek zaczniesz się zastanawiać, dlaczego wszystko idzie nie tak, być może nadszedł czas, aby zadać sobie pytanie, jak radzi sobie Twoja samoświadomość, poczucie własnej wartości i wiara we własne umiejętności.
Ukryta depresja
Zaburzenia nastroju, takie jak lęk lub depresja, działają jak wszechogarniająca nas zasłona. Myśl, że wszystko zawsze przybiera kształt gruszki i że bez względu na to, jak bardzo się starasz, nic nie potoczy się tak, jak chcesz, możesz czasami być wskazówką, że depresja przejmuje kontrolę.
Badania, takie jak na przykład te przeprowadzone na Uniwersytecie Massachusetts przez dr Paulę Pietro, podkreślają fakt, że ten typ myślenia pojawia się stale w depresyjnym umyśle.
Trudne czasy, różne wyniki
To prawda, w trudnych czasach wiele rzeczy może się nie udać w tym samym czasie. Musisz jednak zrozumieć, że są to tylko tymczasowe sytuacje. „Pech” nie trwa wiecznie.
Co możesz zrobić, gdy wszystko idzie nie tak?
Kiedy przechodzisz przez okres, w którym wszystko idzie nie tak, ostatnią rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest udawanie, że wszystko jest okej. W takich chwilach nie powinno się próbować osiągać celów lub marzeń, które są już stracone. Idealnie byłoby zastanowić się nad następującymi kwestiami:
- Z czego wynika fakt, że wszystko idzie nie tak? Czy są to rzeczy, które są od Ciebie zależne? A może są poza Twoją kontrolą? Pierwszą rzeczą, którą powinno się zrobić w takim momencie, jest zatrzymanie się i zastanowienie się nad tym, co się stało. Spróbuj wyjaśnić, co spowodowało ten łańcuch negatywnych wydarzeń.
- Musisz zaakceptować fakt, że niektóre czynniki naprawdę są poza Twoją kontrolą. Często będziesz przechodzić przez chwile, kiedy zdarzają się pewne rzeczy, które nie mają z Tobą nic wspólnego. Zaakceptuj tę rzeczywistość i podczas tych trudnych okresów spróbuj podjąć nowe decyzje.
- Musisz także zwracać większą uwagę na treść swojego życia mentalnego. Czy stosujesz filtr negatywny do wszystkiego wokół siebie? Czy zbytnio koncentrujesz się na tym, co Twoim zdaniem jest z Tobą nie tak?
- Zagłęb się w swoje emocje. Co naprawdę czujesz? Od jak dawna odczuwasz tę frustrację lub apatię? Być może fakt, że wydaje Ci się, że wszystko idzie nie tak, jest zakorzeniony w Twoim stanie umysłu. Pamiętaj, że możesz potrzebować profesjonalnej pomocy i na tym powinieneś się skupić.
Kilka słów na zakończenie
Kiedy przechodzisz przez trudny etap życia, kiedy wydaje się, że wiele aspektów Twojego życia zmienia się na gorsze, zawsze warto, jak powiedzieliśmy powyżej, poświęcić trochę czasu na refleksję.
Gdy to zrobisz, może się okazać, że nadszedł czas na wprowadzenie zmian, nawet jeśli są one niewielkie. Czasami nawet proste zmiany w życiu mogą zmienić sytuację i dać Ci nadzieję.
Pomyśl o tym. Masz nasze wsparcie!
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Pietromonaco, P. R., & Markus, H. (1985). The Nature of Negative Thoughts in Depression. Journal of Personality and Social Psychology, 48(3), 799–807. https://doi.org/10.1037/0022-3514.48.3.799