Czasami nie możesz się zrelaksować, ale przyczyna tej niemożności nie ma nic wspólnego z wysiłkiem, jaki w to wkładasz. Być może działają tu pewne czynniki, o których nie przestałeś myśleć. Mogą przeszkadzać w tym, do czego dążysz i sprawiać, że nie możesz się zrelaksować.
Istnieją bowiem blokady, które działają poniżej minimalnego poziomu świadomości, uniemożliwiając nam wyciszenie niepokoju.
Być może jednym z głównych powodów, dla których nie możesz się zrelaksować, jest trudność w rezygnacji z obowiązków społecznych. Chociaż nikt nie narzuca ich bezpośrednio, istnieje wiele zewnętrznych nacisków, które warunkują i utrudniają ten proces.
Innym powodem, dla którego nie możesz się zrelaksować, może być twój sposób przewymiarowania własnego ja. Nadawanie zbyt dużego znaczenia własnej osobie generuje silne napięcia. W końcu zamienia ego w sztywną skorupę, która chroni i oddziela od świata. Po co aż tyle stresu? Co tak bardzo utrudnia nam relaks?
„Tam, gdzie woda osiąga największą głębokość, utrzymuje większy spokój”.
-William Szekspir-
1. Kult produktywności
Często nie możesz się zrelaksować, ponieważ do tego potrzebujesz ciszy i spokoju. Jednak żyjemy w świecie, który wymaga czegoś wręcz przeciwnego: ciągłego poruszania się i wymiany informacji bez przerwy. Obecnie dominuje gorączkowy, frenetyczny styl życia. Firmy szukają sprawnych, szybkich ludzi, zdolnych do ciągłej produkcji.
Tak silny jest ten powszechny kierunek warunkowania, że spokój sprawia, że wiele osób czuje się, jakby były winne, leniwe lub nieodpowiedzialne. Dlatego część społeczeństwa postrzega “nic nie robienie” jako „marnowanie czasu”.
Z drugiej strony “korzystanie z okazji” oznacza zawsze podjęcie działania i, jeśli to możliwe, wykonywanie więcej niż jednej czynności w tym samym czasie. To idee, które wspierają kult produktywności.
Mówi się o produktywności w kategoriach ekonomicznych, chociaż z ludzkiego punktu widzenia zakłada ona całkowitą bezproduktywność. Jednak presja czasu jest tak silna, że odrzuca się nawet najmniejszą myśl o zatrzymaniu się na chwilę, by przestać działać.
Nie można się więc dziwić, że w tych warunkach relaks jest utopią.
2. Warunkowanie przez pozory
Kolejną wielką przeszkodą w odprężeniu jest ciężar pozorów. W ostatnich dziesięcioleciach narzucono jeszcze inny kult: kult wyglądu, powierzchowności, ciała. Dbanie o ciało stało się nakazem, który trzeba wypełnić w wolnym czasie, którego zostało już tak niewiele.
Ciało stało się przedmiotem maksymalnej troski. Ćwiczenia, odżywianie, słońce, woda i nie kończące się i tak dalej. To wszystko środki, by „zabłysnąć” w kamerze „Wielkiego Brata”. Chociaż oczywiste jest, że wszystko to jest korzystne dla zdrowia, w wielu przypadkach odgrywa rolę drugorzędną.
Ludzie chcą mieć szczupłą i piękną sylwetkę, ponieważ dzięki niej pasują do prototypu piękna i inteligencji. Czy jednak naprawdę właśnie w taki sposób dbamy o nasze samopoczucie? Jak możemy odpocząć, gdy musimy sprostać tak wymagającym celom?
3. Przywiązanie, jeden z powodów, dla których nie możesz się zrelaksować
Przywiązanie jest również formą warunkowania, ale dużo głębszego. Możemy rozwinąć przywiązanie do myśli, zwyczajów, emocji i błędów. Istnieje, że tak powiem, siła, która popycha nas do wizualizowania, posiadania i utrzymywania wszystkiego takim, jakim jest.
Chodzi również o potrzebę zachowywania status quo, bez zmian, które zmusiłyby nas do konfrontacji z niepewnością.
Przywiązanie do różnych rzeczy często uniemożliwia umysłowi swobodny przepływ i pójście w kierunku, którego naprawdę pragnie. I dzieje się tak, nawet jeśli nie chcemy się do tego przyznać. W grę wchodzi napięcie między chęcią utrzymania tych samych przyzwyczajeń, uczuć, dóbr w obliczu ciągłej zmiany rzeczywistości.
Zmiany wprawiają nas w stan napięcia i zachodzą bez przerwy. W konsekwencji więc ciągle stawiamy im bezużyteczny opór.
Walka z naturalnym przepływem rzeczywistości jest nie tylko walką przegraną. Ciągły opór uniemożliwia uelastycznienie umysłu. I to jest jeden z głównych powodów, dla których nie możesz się zrelaksować: opór przed zmianą. Przywiązanie do pewnego wyobrażenia rzeczywistości, którą chciałbyś zachować wiecznie. Żeby wszystko funkcjonowało tak, jak dawniej…
Pozostawanie w napięciu lub uwięzieniu w stresie nie jest dobrym pomysłem. Nie tylko utrudnia to radzenie sobie ze wszystkimi emocjami, ale może również prowadzić do chorób fizycznych. Znalezienie sposobu na relaks i dążenie do niego stanowi istotną część higieny psychicznej. Dlatego właśnie warto o tym pomyśleć i spróbować.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Walker, C. E. (2002). Aprenda a relajarse: las técnicas y ejercicios más eficaces para la relajación física y mental. Editorial AMAT.