Jak być bardziej zdecydowanym - 3 kroki do większej determinacji

Spędzamy dzień na podejmowaniu decyzji. Proste i złożone, ważne lub banalne. Wszystkie je łączy element niepewności, od którego w wielu przypadkach zależy czy są słuszne czy błędne.
Jak być bardziej zdecydowanym - 3 kroki do większej determinacji

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2020

Wielu decyzji nie podejmujemy, ponieważ atakują nas i obezwładniają wątpliwości. To z kolei prowadzą do pewnego rodzaju paraliżu, który uniemożliwia nam wybór jednej lub drugiej alternatywy. Jeśli chcesz być bardziej zdecydowanym, naucz się taktyki neutralizowania tendencji do zbytniego wątpienia.

Rozważenie różnych opcji jest dobre, zwłaszcza gdy musisz rozwiązać problem mający poważne konsekwencje. Jest jednak moment, w którym przekraczamy granicę i nie potrafimy już trzeźwo ocenić rzeczy, i pogrążamy się w ruminacjach, które wciągają nas w błędne koło. Aby być bardziej zdecydowanym, należy przerwać to koło.

U niektórych osób szczególnie widać tendencję do ciągłych wątpliwości. Ten nawyk kolejnego i kolejnego przemyślenia zanim przejdziemy do działania prowadzi do tego, że życie w końcu decyduje za nas. Zwykle konsekwencje tego nie należą do przyjemnych.

Jak wyjść z tej ślepej uliczki, które wydają się nie mieć drogi powrotnej? Co zrobić, aby być bardziej zdecydowanym?

„Czasami podejmujesz właściwą decyzję, a czasami sprawiasz, że podjęta decyzja jest właściwa”.

-Phil McGraw-

1. Aby być bardziej zdecydowanym, unikaj myślenia opartego na wynikach

Pierwsza strategia, aby być bardziej zdecydowanym, dotyczy zmiany podejścia w naszym patrzeniu na sprawy. Kiedy oceniamy różne opcje wyboru, nasz umysł najczęściej bardziej skupia się na możliwych wynikach działań niż na samym procesie wyboru.

Wydaje się nam, że powinniśmy założyć, co się może stać, a co nie, gdybyśmy zdecydowali się na taką czy inną alternatywę.

Zamyślona kobieta

Ale w ten sposób już na wstępie źle podchodzimy do problemu. Po pierwsze dlatego, że przypuszczenia z definicji wiążą się z błędem. Innymi słowy, niezależnie od tego, jak bardzo chcemy antycypować naszą własną rzeczywistość, nie jest to możliwe.

Konsekwencje działań podlegają znacznie większej liczbie czynników niż nasza własna wola.

Dlatego, aby być bardziej zdecydowanym, przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że nie ma wyboru / sytuacji, nad którą mielibyśmy całkowitą kontrolę. Nawet gdybyśmy się bardzo starali! Każdy wybór to założenie, a nie pewność.

Dlatego najważniejsze będzie, żeby skupić się na dowodach, którymi dysponujesz masz teraz i zaakceptować, że niepewność jest normą.

2. Ogranicz opcje – to kolejny klucz, aby być bardziej zdecydowanym

Inną dobrą strategią, aby być bardziej zdecydowanym, jest ograniczenie opcji wyboru. Należałoby wyraźnie określić pewne parametry, w ramach których mamy podjąć decyzję. Jeśli jasno nie określimy ograniczeń, może nas pochłonąć ciągła burza mózgów, pomysłów i emocji, które mogą nas sparaliżować, a nie zmobilizować.

Ograniczenie opcji oznacza przede wszystkim wyznaczenie ostatecznego terminu. Jeśli pozostawimy zakończenie procesu jako coś otwartego, czasem kończy się to jedynie odroczeniem na zawsze. I w konsekwencji to rzeczywistość zdecyduje za nas.

Na przykład zwlekamy z decyzją, czy kupić niebieską czy zieloną koszulę. Wahamy się, aż w końcu ktoś kupi zieloną i pozostaje nam już tylko niebieska do wyboru. Dlatego należy ustalić ostateczny termin.

Po drugie, należy mieć na uwadze, że proces decyzyjny to głównie proces odrzucania gorszych opcji. Nie chodzi w nim więc o dodawanie kolejnych opcji, ale o ich odrzucanie. Kiedy jedna z alternatyw jest kiepska, nie zastanawiaj się dłużej, tylko ją wyeliminuj.

Zasępiony mężczyzna

3. Oderwij się od sytuacji – nabierz dystansu

Jednym z najbardziej paraliżujących czynników w takich sytuacjach jest duże obciążenie emocjonalne, które jest często wiąże się z procesem podejmowania decyzji. Bardzo często, nawet tego nie zauważając, pozwalamy, aby strach lub podekscytowanie wzięły nad nami górę.

Dlatego, jeśli zauważymy, że w grę wchodzi wiele elementów emocjonalnych, może to nie być najlepszy moment na podjęcie decyzji.

To oczywiste, że decyzje obejmują nie tylko aspekty poznawcze, ale także emocjonalne. Nie chodzi o to, by czekać, aż wszystkie uczucia znikną. Należy jedynie przeczekać moment, gdy intensywność emocjonalna jest bardzo wysoka. Ten czynnik bowiem zaciera jasność sytuacji i prowadzi do zniekształconego spojrzenia na sprawy.

Dlatego eksperci od podejmowania decyzji radzą, aby się zrelaksować, zanim podejmiemy decyzję. Stan odprężenia przed podjęciem decyzji pomaga w trzeźwym podejściu. Jedna z lepszych technik polega na wyobrażeniu sobie, że ktoś inny prosi nas o radę, jak się zachować.

Wyraź taką prośbę na piśmie w liście skierowanym do siebie i spróbuj na nią odpowiedzieć.

Wreszcie, ważne jest, aby pożegnać się z myślą, że istnieje idealna decyzja. To, co często wzmacnia wątpliwości, to poszukiwanie alternatywy, w której wszystko wygrywamy i niczego nie tracimy. Tymczasem każdy wybór oznacza jednocześnie rezygnację z czegoś w mniejszym lub większym stopniu.

Aby więc zwiększyć naszą zdolność do podejmowania decyzji, najlepiej jest zaakceptować, że wszystkie one będą się wiązać z niepewnością.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Braidot, N. (2012). Sácale partido a tu cerebro: todo lo que necesitas saber para mejorar tu memoria, tomar decisiones y aprovechar todo tu potencial. Ediciones Granica.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.