Przypływ adrenaliny występuje, gdy nadnercza wytwarzają dużo adrenaliny. Tego rodzaju „pośpiech” w organizmie może powodować odczuwanie silniejszego stresu lub niepokoju.
Adrenalina jest aminą adrenergiczną. Substancje te stymulują współczulny układ nerwowy (SNS). Mówiąc dokładnie, adrenalina jest katecholaminą. Nadnercza wytwarzają adrenalinę, a przypływ adrenaliny może wywierać wpływ na cały organizm.
Ten przypływ adrenaliny nie jest dobrowolny. Pewne bodźce lub szczególne okoliczności mogą uwolnić adrenalinę, co z kolei może nieść dość intensywne skutki. Skutki te mogą być nieprzyjemne i przypominać atak paniki.
Wpływ adrenaliny na Twój organizm
Adrenalina to tylko jeden z elementów długiego łańcucha metabolicznego neuroprzekaźników. Neuroprzekaźniki można nazwać posłańcami ciała. Są przechowywane w neuronach i przekazują bodźce. Adrenalina może działać jako neuroprzekaźnik, ale nadal nie do końca wiadomo, w jaki sposób adrenalina jest uwalniana do układu nerwowego.
Oto najczęściej spotykane efekty, jaki wywołuje przypływ adrenaliny:
- Sprawia, że serce bije szybciej, jest to stan znany również jako tachykardia.
- Rozszerza naczynia krwionośne. Na początku wygląda się blado, a potem skóra staje się czerwona.
- Na początku przypływu adrenaliny oddech zwalnia. Dopiero po chwili zaczyna się szybciej oddychać.
- Rozszerzają się źrenice.
- Zmienia się metabolizm. Poprzez węglowodany i tłuszcze zwiększa się poziom glukozy we krwi, co może wywołać zastrzyk energii.
- Adrenalina spowalnia trawienie, ponieważ odpręża ściany przewodu pokarmowego.
Nagły przypływ adrenaliny może wywoływać uczucie niepokoju, drażliwość, lęk i stres. Skutki, jakie przypływ adrenaliny wywiera na ośrodkowy układ nerwowy, wydają się być drugorzędne w stosunku do skutków sercowo-naczyniowych, ponieważ adrenalina nie dociera do mózgu.
Skoki adrenaliny nie są przypadkowe
Kiedy się boisz, w Twoim ciele może wystąpić nagły przypływ adrenaliny. Jeśli pozostajesz pod wpływem stresu, może on w sposób ciągły wpływać na poziom adrenaliny w Twoim organizmie. W obu przypadkach pobudzany jest współczulny układ nerwowy i cały Twój system jest poddawany reakcjom „walcz lub uciekaj”.
Oprócz adrenaliny nadnercza uwalniaj a kortykosteroidy i inne katecholaminy, takie jak noradrenalina. Wszystko to aktywuje Twoje systemy obronne. Pomaga przygotować się na wypadek, gdyby coś się wydarzyło.
Przypływ adrenaliny może podnieść ciśnienie krwi, spowolnić trawienie i zwiększyć produkcję potu. Na początku jest to bardzo przydatne, ponieważ pomaga kontrolować ruchy ciała. Jednak zbyt dużo adrenaliny może negatywnie zmienić Twoją koordynację.
Warto zrozumieć, że przypływ adrenaliny wiąże się z realnymi lub wyimaginowanymi zagrożeniami. Możesz czuć charakterystyczne pobudzenie, kiedy coś Cię wystraszy, ktoś nagle do Ciebie podejdzie, ale też kiedy nauczyciel właśnie poprosi Cię do tablicy!
Skoki adrenaliny nie są niebezpieczne
Przypływ adrenaliny nie jest złą rzeczą, ale może być przerażający. Jednak jeśli przez dłuższy czas przebywasz w stresującym środowisku, może to mieć złe skutki uboczne. Na przykład może osłabić Twój organizm i pozostawić Cię w stanie chronicznego zmęczenia.
Jeśli czujesz, że masz skłonność do skoków adrenaliny, spróbuj zastosować techniki medytacyjne lub zmień styl życia, aby zmniejszyć ich częstotliwość i intensywność. Niektóre fizjologiczne techniki dezaktywacji, takie jak oddychanie przeponowe lub progresywne rozluźnienie mięśni, mogą bardzo pomóc w zredukowaniu niepotrzebnych przypływów adrenaliny.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Schmidt, K. T., & Weinshenker, D. (2014). Adrenaline Rush: The Role of Adrenergic Receptors in Stimulant-Induced Behaviors. Molecular Pharmacology. https://doi.org/10.1124/mol.113.090118