Fale uderzające o brzeg to metafora, która wywodzi się z terapii akceptacji i zaangażowania. To narzędzie okazuje się niezwykle pomocne w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami i myślami.
Fale uderzające o brzeg to narzędzie wykorzystywane przez terapeutów w terapii akceptacji i zaangażowania (ACT), która należy do grupy terapii trzeciej fali. W kontekście klinicznym narzędzie to pomaga odebrać siłę negatywnym emocjom i myślom.
W dzisiejszym artykule zajmiemy się metaforą fal uderzających o brzeg oraz sposobami na jej zastosowanie w codziennym życiu. Jednak w tym celu musisz najpierw zrozumieć na czym dokładnie polega terapia ACT.
Na czym polega ACT?
Terapia akceptacji i zaangażowania (ACT) to strategia terapeutyczna, która została opracowana dość niedawno. Wywodzi się z poznawczo-behawioralnej szkoły psychologii. Tym samym bazuje na założeniu, że nasze myśli wywierają ogromny wpływ na to, jak się czujemy.
Jednak, w przeciwieństwie do terapii poznawczo-behawioralnej, ACT nie próbuje zmienić tego, co dzieje się w naszych myślach. Ta strategia zakłada, że Twoje myśli mają nad nami tylko taką władzę, jaką sami im damy.
Jedno z założeń terapii akceptacji i zaangażowania to fakt, że negatywne emocje nie są w stanie nas zranić. Twórcy ACT wierzą, że one po prostu istnieją. Dlatego też jeśli nauczymy się je akceptować, będziemy mniej cierpieć.
Aby pomóc pacjentom zaakceptować negatywne myśli, terapeuci wykorzystują techniki, które wymagają użycia wyobraźni. Jedna z nich to metafora przedstawiająca fale uderzające o brzeg.
Fale uderzające o brzeg: pomocna metafora
Tą metaforę stosuje się w terapii, aby pomóc pacjentom zrozumieć, że ich myśli i uczucia nie są w stanie ich zranić. Dlatego też taka metoda doskonale sprawdza się w przypadku osób, które cierpią z powodu niepokoju.
Działa to w następujący sposób: wyobraź sobie długą, białą, piaszczystą plażę. Fale cały czas rozbijają się o brzeg. Niektóre są małe. Z kolei inne są ogromne i niebezpieczne. Jednak bez względu na ich rozmiar, wszystkie znikają, gdy docierają na plażę.
Teraz wyobraź sobie, że ktoś próbuje walczyć z falami. To nie ma zbyt wielkiego sensu, prawda? Koniec końców, woda nie wyrządza szkody plaży. Taka osoba dozna jedynie frustracji i zmęczenia.
Zapewne domyślasz się, że plaża to Ty. Jesteś w stanie, podobnie jak brzeg, przetrzymać praktycznie wszystko, co Ci się przydarzy. Fale reprezentują myśli i emocje, które nie są w stanie Cię zranić.
To prawda, że niektóre fale są bardziej przerażające od innych. Mogą sprawić, że przez jakiś czas będziesz czuła się źle. Może Ci się nawet wydawać, że nigdy nie znikną. Ale w którymś momencie wszystkie fale rozpuszczają się na piasku, bez względu na to, jak duży lęk wzbudzają.
Ta metafora ma pomóc Ci zrozumieć, że akceptacja może z powodzeniem zastąpić potrzebę posiadania kontroli.
Jak wykorzystywać to narzędzie?
Terapia akceptacji i zaangażowania zakłada, że mózg każdego człowieka składa się z dwóch części. Jedna z nich odpowiada za myślenie i czucie. Twoje myśli mogą wydawać się groźne. Jednak drugiej części Twojego mózgu, “obserwatorowi”, nigdy nie dzieje się nic złego.
Twój obserwujący umysł jest jak plaża z powyższej metafory. Myśli i emocje pojawiają się i znikają, ale piasek pozostaje. W takim razie po co się nimi przejmować? Po co walczyć z takimi niekontrolowanymi myślami i uczuciami?
Metafora fal uderzających o brzeg może pomóc Ci zdystansować się od Twoich mentalnych “wytworów”. Nasze cierpienie często wcale nie wynika z tego, co się dzieje. Pojawia się w wyniku tego, co sama sobie mówisz. Kiedy przypisujesz zbyt duże znaczenie historiom i niepokojom rodzącym się Twojej głowie, staniesz się nieszczęśliwa.
Masz w sobie siłę, aby powiedzieć sobie co się dzieje. Stań się obserwatorem, a nie interpretatorem. Twoje myśli i emocje mają nad Tobą taką władzę, jaką sama im nadasz. Fale w końcu znikną, a morze ponownie stanie się spokojne.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Powers, M. B., Zum Vörde Sive Vörding, M. B., & Emmelkamp, P. M. G. (2009). Acceptance and commitment therapy: A meta-analytic review. Psychotherapy and Psychosomatics. https://doi.org/10.1159/000190790
Hayes, S. C., Luoma, J. B., Bond, F. W., Masuda, A., & Lillis, J. (2006). Acceptance and Commitment Therapy: Model, processes and outcomes. Behaviour Research and Therapy. https://doi.org/10.1016/j.brat.2005.06.006