Pisanie sprawdzianu to w wielu przypadkach stresujące przeżycie. Poznaj kilka wskazówek, które mogą pomóc Ci przygotować się do egzaminu!
Pisanie sprawdzianu to w wielu przypadkach stresujące przeżycie. Musisz wytężyć wszystkie swoje siły, aby zdać. Poza tym masz nadzieję, że podczas pisania egzaminu nie doznasz ataku paniki, blokady pamięci ani żadnych innych nieprzyjemnych niespodzianek.
Pisanie sprawdzianu: moment, w którym musisz pokazać czego się nauczyłaś
Gdy data egzaminu zostaje ogłoszona, część studentów od razu zaczyna odczuwać presję. Wytwarzamy stres, gdy nasze ciało przygotowuje się do działania. Mówiąc dokładniej, interweniuje nasz układ współczulny, abyśmy byli w stanie reagować na wyzwania.
Jednak ponieważ wyzwanie będzie trwało dłużej niż jest to w stanie znieść układ współczulny, aktywuje się również układ przywspółczulny, który ma pomóc nam odzyskać równowagę hormonalną.
Te dwa układy zderzają się ze sobą aż do zakończenia egzaminu. Do tego czasu nasz organizm będzie doświadczał licznych wzlotów i upadków, które odbijają się negatywnie na naszym zdrowiu. Na przykład przez dłuższy okres odnotowuje się wysoki poziom adrenaliny i kortyzolu.
Reakcja stresowa ma na celu przygotowanie naszego organizmu do stawienia czoła krótkoterminowym zagrożeniom. Jednak nie jest on w stanie robić tego przez dłuższy czas. Taka sytuacja może wywierać wpływ na produkcję limfocytów.
W konsekwencji nasz układ odpornościowy może stać się podatny na liczne choroby. Poza tym jego reakcje na działanie bakterii i wirusów mogą ulec osłabieniu. Nic dziwnego, że wielu studentów choruje w trakcie egzaminu lub po przystąpieniu do niego.
Klucze do pisania sprawdzianu
Psychiczne przygotowanie się to sprawdzianu wcale nie jest takie łatwe. Jak już stwierdziliśmy powyżej, egzamin może wywierać wpływ na nasze zdrowie fizyczne. Mimo tego komponent psychologiczny odgrywa kluczową rolę.
Uczniowie mogą doświadczać blokad mentalnych, z powodu których mogą czuć, że nie są w pełni przygotowani do sprawdzianu. Oznacza to, że sposób, w jaki się uczymy lub czas, który poświęcamy na naukę, mogą wywierać wpływ na wszystko.
Uczenie się to proces, który składa się w kilku etapów
Zazwyczaj studenci nie zaczynają się uczyć od razu, gdy do tego usiądą. Jednak pierwszy kontakt z informacją to kluczowy krok, który pomoże ją przyswoić mózgowi i zakodować ją w pamięci, zwiększając tym samym szansę na jej zapamiętanie.
To bardzo ważne, aby wykorzystać ten pierwszy kontakt, który pomoże nam zacząć trawić pozyskaną informację. Dzięki temu będziemy w stanie nauczyć się jej szybciej w przyszłości, co pomoże nam uchronić się przed niepotrzebnym stresem.
Przede wszystkim nie będziemy mieli wrażenia, że potrzebujemy więcej czasu, aby się uczyć. Poza tym będziemy również mogli lepiej zaprojektować nasz plan uczenia się.
Wsparcie odgrywa kluczową rolę
Praca w grupie sprawia, że stajemy się bardziej wydajni, bez względu na to, czy mamy na celu wyjaśnić jakieś wątpliwości z nauczycielem, czy też uczyć się w otoczeniu innych osób. Dlatego też przed podejściem do sprawdzianu potrzebujemy wsparcia innych.
Studenci radzą sobie dobrze podczas egzaminu, gdy poszukują wsparcia lub wymieniają się pomysłami z innymi osobami. Poza tym wyjaśnianie treści z podręcznika innym może pomóc im szybciej je zapamiętać.
Egzamin próbny
Sprawdziany mają zazwyczaj utartą strukturę, którą należy znać, jeśli chcemy je opanować. Na przykład wcześniejsza znajomość liczby ćwiczeń lub zadań lub czasu trwania egzaminu pomoże nam stworzyć sobie jego mentalny obraz.
Tym samym odtworzenie sprawdzianu może wywierać bardzo pozytywny wpływ. Jeśli student to uczyni, w dniu egzaminu będzie czuł jakby już kiedyś stawił czoła podobnej sytuacji.
Ważną rolę odgrywa rozluźnienie
Jak już zauważyliśmy, wysoki poziom stresu wywoływany przez sprawdzian może odbić się później na naszym stanie. Ponieważ odczuwany przez nas poziom stresu wzrasta w dniu egzaminu, warto zastosować proste ćwiczenie relaksacyjne, które pomogą nam przetrwać ten przerażający dzień. Mogą nawet ochronić nas przed zapomnieniem ważnych informacji.
Takie ćwiczenia powinny przede wszystkim koncentrować się na zwiększaniu naszej umiejętności wypełniania płuc, dzięki czemu będą się rozszerzały. To pomoże nam uchronić się przed charakterystycznym szybkim biciem serca, które pojawia się podczas egzaminu.
Wszystkie z wymienionych wskazówek sprawią, że pisanie sprawdzianu stanie się bardziej znośne. Jednak nie oznacza to, że należy całkowicie odrzucić stres, ponieważ pomaga nam szybko reagować na nieprzewidziane zdarzenia, co może okazać się przydatne w dniu egzaminu.