Poznaj najlepsze cytaty Ernesta Hemingwaya

Poznaj najlepsze cytaty Ernesta Hemingwaya
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Cytaty Ernesta Hemingwaya inspirowały wielu czytelników tego amerykańskiego pisarza i dziennikarza. W 1953 r. wygrał nagrodę Pulizera za książkę “Stary człowiek i morze”. Później przyznano mu również literacką Nagrodę Nobla w 1954 r. za całokształt twórczości.

Mówiono, że Hemingway nie planował swojego pisania, ponieważ uwielbiał odkrywać rzeczy podczas pisania. Jednak lubił powtarzać swoje kroki, aby się uczyć. Kolejna ciekawa kwestia to fakt, który zdradził dziennikarzowi The Paris Review: lubił pisać na stojąco. Dlatego też umieścił swoją maszynę do pisania i kilka notesów na bardzo wysokim stole.

Oprócz tego spisywał liczbę słów, które napisał każdego dnia, aby wiedzieć, jak mijały jego dni pracy. Stawiał sobie za cel napisać od 500 do 500 słów dziennie. Nic dziwnego, że cytaty Ernesta Hemingwaya zapadły wielu osobom w pamięć.

Widzisz więc, że Hemingway był człowiekiem postępującym zgodnie z prostymi rutynami, który poświęcał się pisaniu. I to na tyle, że uważał je za niezwykle prywatną czynność. Nikomu nie pokazywał swoich prac, póki nie uznał ich za gotowe. Poza tym uważał, że pisanie wymaga samotności i koncentracji.

Cytaty Ernesta Hemingwaya

Cytaty Ernesta Hemingwaya: umiejętność przekraczania własnych granic

“Nie ma nic szlachetnego w tym, że przewyższa się drugiego człowieka. Prawdziwe szlachectwo ducha tkwi w przewyższaniu dawnego siebie.”

Ten cytat stwierdza, że prawdziwa wielkość nie polega na pokonywaniu innych, ale przekraczaniu własnych granic. Chodzi o ciągły rozwój, mimo burz, trudności lub wyzwań. Tak naprawdę rozwijamy się właśnie dzięki tym burzom, trudnościom i wyzwaniom. To, co sprawia nam największą trudność, może pomóc nam najbardziej się rozwinąć.

Znaczenie słuchania

“Lubię słuchać. Dzięki uważnemu słuchaniu wiele się nauczyłem. Większość ludzi nigdy nie słucha.”

Ernest Hemingway uważał, że bardzo niewiele osób umie naprawdę słuchać. Większość jedynie słyszy, używając swoich uszu, ale nie zwracając uwagi na to, co do nich wpada. Słuchanie to jedno z najlepszych narzędzi, które może pomóc nam stworzyć solidne i intymne więzi.

Kiedy słuchamy, zwracamy bardziej uwagę na drugą osobę, ponieważ skupiamy na niej wszystkie nasze zmysły. Przestajemy koncentrować się na sobie samych, a zamiast tego koncentrujemy się na drugiej osobie. Co więcej, to pomaga nam nawiązać głęboką więź na poziomie emocjonalnym z drugą osobą.

Poczucie własnej wartości

“Najbardziej bolesne jest zatracenie samego siebie w procesie kochania kogoś zbyt mocno, zapominając, że ty również jesteś wyjątkowy.”

To kolejny świetny cytat Ernesta Hemingwaya, który warto na zawsze zapamiętać. Zatracenie samego siebie z powodu miłości żywionej wobec innej osoby to jedna z wielki strat, których doświadczamy, ponieważ stajemy się niewidoczni dla naszych oczu.

Aby prawdziwie kochać innych ludzi, musimy posiadać rozwinięte poczucie własnej wartości, które jest ugruntowane na cenieniu samego siebie ponad wszystko. Będziemy w stanie dać z siebie to, co najlepsze, jedynie gdy będziemy kochać samych siebie.

W przeciwnym wypadku będziemy dawać siebie na pół gwizdka i oczekiwać, że inni będą spełniać nasze potrzeby emocjonalne.

Kobieta układająca serce z dłoni

Cytaty Ernesta Hemingwaya: wewnętrzna siła

“Świat łamie każdego i potem niektórzy są jeszcze mocniejsi w miejscach złamania.”

Każdy z nas w którymś momencie się załamuje. Gdy do tego dojdzie, rozpadamy się i wierzymy, że nie damy rady już powstać i się odbudować. Właśnie wtedy musimy odnaleźć w sobie naszą wewnętrzną siłę, która tkwi w nas uśpiona, gdy wszystko jest dobrze.

Możemy otrząsnąć się z każdego nieszczęścia, rozstania, utraty i złych momentów, a nawet możemy się dzięki nim rozwijać.

Tchórzostwo jako siła

“Tchórzostwo, w przeciwieństwie do paniki, to praktycznie zawsze zwykły brak umiejętności zawieszenia działania wyobraźni.”

Duchy, które wzbudzają strach, to często jedynie iluzje, które żyją w naszym umyśle. Dlatego też wiele osób, które uznajemy za odważne, to wcale nie jednostki, które posiadają jakieś wyższe cnoty. To ludzie, którzy są na tyle inteligentni, aby radzić sobie ze swoimi myślami w pozytywny sposób.

Bezsensowne zamartwianie się

“Gdy będziesz martwić się choćby odrobinę każdego dnia, stracisz kilka lat życia. Jeśli coś jest nie tak, napraw to, jeśli możesz. Ale naucz się aby się nie zamartwiać. Zamartwianie się nigdy niczego nie naprawi.”

Oto kolejny świetny cytat Ernesta Hemingwaya, o którym warto pamiętać każdego dnia. Zamartwianie się to strata czasu i szkoda na nie życia. Jaki jest sens chodzenia w kółko zamiast podjęcia działania?

Jeśli istnieje możliwość podjęcia odpowiednich kroków, aby rozwiązać dany problem, lepiej jest działać zamiast wypełniać się lękiem i zmartwieniami. Bezruch nigdy nie pomógł nikomu osiągnąć sukcesu. Dlatego też powinniśmy działać więcej i martwić się mniej.

Smutna kobieta na tle morza - cytaty Ernesta Hemingwaya

Próbowanie to najlepszy sposób

“Zanim zaczniesz działać, słuchaj. Zanim zareagujesz, pomyśl. A zanim wydasz, zarób. Zanim skrytykujesz, poczekaj. Zanim się pomodlisz, wybacz. A zanim się poddasz, spróbuj.”

Ten znaczący cytat pokazuje, że należy kontrolować własne impulsy i słuchać głosu rozsądku. Lepiej jest uspokoić swoje nerwy i natychmiastową wściekłość, która ogarnia nas w danej chwili, niż zrobić coś, czego będziemy później żałować.

Widzisz więc, że te cytaty Ernesta Hemingwaya stanowią doskonały przyczynek do zastanowienia się nad własnym życiem, związkami i poczuciem własnej wartości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.