Downshifting w celu ucieczki przed stresem

Downshifting w celu ucieczki przed stresem

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2020

Downshifting pomoże nam zmniejszyć codzienny stres. Poza tym zyskamy dzięki niemu kilka znaczących korzyści natury fizycznej i psychicznej. Czy zaliczasz się do osób, które być może wymagają od siebie zbyt wiele?

Profesjonalna rywalizacja i pogoń za sukcesem w pracy odgrywają kluczową rolę w przypadku niektórych osób. Jednak problem pojawia się, gdy podczas tego wyścigu po sukces zapominamy o naszym dobrym samopoczuciu w sferze emocjonalnej, duchowej i psychologicznej. Aby wspomóc nas w walce z tym problemem pojawił się nowy ruch: downshifting.

Możemy zastosować to nowe podejście w każdej dziedzinie naszego życia, od naszych relacji z innymi ludźmi po nasz środowisko w pracy. .

Na czym polega downshifting?

Downshifting polega na kwestionowaniu nowoczesnego sposobu życia, w którym na pierwszy plan wychodzą pragnienia materialne i ambicje. Ten ruch powstał w połowie lat 80. w Stanach Zjednoczonych. Jego główny cel to wspomaganie nas w odzyskaniu świadomej kontroli nad naszym życiem.

Dlatego też chodzi w nim o podejmowanie decyzji, które są zgodne z naszymi priorytetami. Zakłada on, że dla osiągnięcia lepszego samopoczucia czasami konieczne okazuje się nawet wyzbycie się niektórych luksusów lub rezygnacja z lepiej płatnej pracy.

Ten styl życia narodził się pośród osób piastujących wysokiej stanowiska w firmach. Chociaż zarabiały one znaczące ilości pieniędzy, uważały, że ze względu na ilość pracy ich życia nie cechuje wysoka jakość.

Ich praca nie pozwalała im spędzać czasu z ich rodziną ani inwestować czasu w rozwój swoich zainteresowań. W dzisiejszych czasach istnieją pracownicy, którzy również czują się uwięzieni w swojej codziennym stresie związanym z pracą, chociaż wcale nie mają ekstrawaganckich pensji.

Zestresowana kobieta w pracy

Wskazówki dotyczące downshiftingu

Przede wszystkim należy podkreślić, że zmiana stylu życia nie będzie łatwa. Jednak z czasem Twoja cierpliwość zostanie wynagrodzona. Niektóre z korzyści, którymi będziesz mogła się cieszyć, to więcej czasu wolnego, mniej zmartwień i więcej pozytywnych emocji. Poza tym będziesz miała większą stabilność emocjonalną.

Jeśli interesuje Cię downshifting, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić:

  • Postaraj się nie płacić za rzeczy kartami kredytowymi: Pilnuj swoich wydatków i swojego budżetu. Poza tym staraj się zawsze płacić w gotówce i używaj jednego bankomatu.
  • Ucz się rzeczy, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze: Na przykład korzystaj ze wszystkich informacji dostępnych w internecie. Takie informacje mogą na przykład pokazywać jak samodzielnie wykonać udogodnienia lub poprawki w domu. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze na tym, za co musiałabyś komuś zapłacić.
  • Zmniejsz liczbę zużywanych produktów: Poddawaj różne rzeczy recyklingowi lub reperuj je zamiast wyrzucać i kupować następne.
  • Jeśli posiadasz samochód, używaj go najmniej jak to tylko możliwe: Zamiast niego korzystaj z komunikacji miejskiej lub jeździj rowerem. Poza tym, jeśli znasz inne osoby zainteresowane downshiftingiem, możecie umówić się na carpooling.
  • Postaraj się żyć jak najbliżej miejsca, w którym pracujesz: To pomoże Ci zaoszczędzić sporo czasu. Dzięki temu możesz mieć więcej czasu na gotowanie domowych posiłków lub robienie innych rzeczy, które lubisz.
  • Gdy dokonujesz jakiegokolwiek zakupu, nie wahaj się porównywać cen i kupuj jedynie to, co jest kluczowe i niezbędne: Innymi słowy, jak najbardziej ogranicz niepotrzebne wydatki.
Mężczyzna z laptopem na plaży

Downshifting: sposób na ucieczkę przed stresem w pracy

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, może pomóc Ci mieszkanie w jak najbliższym sąsiedztwie miejsca pracy. Gdy nie będziesz spędzała aż tyle czasu na podróżach do pracy, będziesz w stanie bardziej cieszyć się swoim wolnym czasem, który będziesz mogła wykorzystać do rozwijania swoich zainteresowań. To ważne zwłaszcza jeśli mieszkasz w dużym mieście.

Poza tym brak konieczności poświęcania dużych ilości czasu na przemieszczanie się do miejsca pracy oznacza również, że nie będziesz musiała zmagać się aż tak z korkami. To może również pomóc Ci uniknąć tłumów ludzi w metrze lub w autobusach. Dzięki temu będziesz musiała zmagać się z o wiele mniejszą ilością stresu.

Zmniejszenie stresu wywoływanego przez przemieszczanie się do pracy może pomóc Ci czerpać z niej większą przyjemność. To z kolei pomoże Ci zakończyć dzień pracy z mniejszym uczuciem zmęczenia i większą ilością energii do planowania różnych prywatnych rzeczy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.