Co zrobić, jeśli czujesz, że Twoje życie nie ma sensu ani celu?

Sens życia odnosi się do znaczenia, jakie każda osoba nadaje swojemu sposobowi życia, intencjom i celom. To różni się w zależności od danej osoby, ponieważ każdy z nas musi wyruszyć w swoją wewnętrzną podróż, aby znaleźć własne znaczenie swojej egzystencji.

Gdy życie nie ma sensu

„Moje życie nie ma sensu ani celu. Czuję się zagubiony, bez kierunku. Nie wiem, czego chcę, nic mnie wystarczająco nie motywuje i nie mogę znaleźć swojej drogi w życiu ”. Jest całkiem możliwe, że identyfikowałeś się już z tymi słowami w tym, czy w innym momencie. Każdy z nas miał z tym kiedyś do czynienia.

Kryzysy egzystencjalne są nieuniknione na pewnych etapach życia, podczas których odnalezienie sensu codziennej egzystencji może wydawać się niemożliwe. Ogólnie rzecz biorąc tego typu kryzysy egzystencjalne generalnie wynikają z pewnych bolesnych sytuacji, takich jak zerwanie, utrata bliskiej osoby, rozczarowanie lub utrata pracy.

Wszystkie te sytuacje, które powodują ból i rozpacz, mogą zdecydowanie przyspieszyć egzystencjalny kryzys. Podczas gdy niektórzy ludzie cierpią tylko chwilowo, inni mogą wpaść w pustkę nieskończonego bólu.

W środku takiego egzystencjalnego kryzysu możesz czuć się niesamowicie zagubiony. Możesz nie wiedzieć, kim jesteś i patrzeć w przyszłość z niepewnością. „Czuję się tak zagubiony, że moje życie nie ma sensu, ani celu i nie mogę też znaleźć wyjścia z tej matni”.

Jaki jest cel egzystencji? Dlaczego czujesz, że Twoje życie nie ma sensu?

Sens życia odnosi się do znaczenia, jakie każda osoba nadaje swojemu sposobowi życia, intencjom i celom. To różni się w zależności od danej osoby, ponieważ każdy z nas musi wyruszyć w swoją wewnętrzną podróż, aby znaleźć własne znaczenie swojej egzystencji.

Wielu pisarzy, naukowców i filozofów spierało się o sens życia. Ale żaden z nich nie był w stanie przekonać reszty ludzkości, aby przyjęła ona ich własną prawdę jako tę jedyną i uniwersalną.

Smutna kobieta

Sens życia odnosi się do znaczenia, jakie nadaje mu każda osoba, do intencji i celów, które ma ona na myśli. Różni się to w zależności od danej osoby, ponieważ każdy z nas musi znaleźć własne znaczenie, wyruszając w tę fascynującą wewnętrzną podróż.

Psychiatra Viktor Frankl w swojej pracy „Człowiek w poszukiwaniu sensu życia” (oryg. Man’s Search for Meaning) stwierdził, że życie ma sens w każdych okolicznościach. Oczywiście jeśli tylko dana osoba jest w stanie znaleźć sens w sytuacjach cierpienia i przeciwności, może je pokonać, zamieniając swoje tragedie w sukcesy.

Dla Frankla sens życia każdej osoby już istnieje i tylko czeka, aż zostanie odnaleziony. Każda osoba pisze swoją własną historię. To ona decyduje, jak się czuć w określonych sytuacjach.

Moje życie nie ma sensu, a smutek bierze w nim górę

W tych chwilach, gdy czujesz, że Twoje życie nie ma sensu, możesz doświadczyć pewnych emocji związanych z tym stanem. Ważne jest, aby zwracać uwagę na uruchamiane w głowie alarmy, ponieważ są to objawy wskazujące, że coś jest nie tak.

Możesz również potrzebować profesjonalnej pomocy, ponieważ taki stan może doprowadzić do różnych skutków ubocznych. Należą do nich przede wszystkim:

Samotna dziewczyna

  • Uczucie smutku. Możesz czuć apatię lub ogarnia Cię smutek, choć nie wiesz dokładnie, dlaczego. Niektórzy ludzie myślą, że nie mają powodu, by się tak czuć, ponieważ mają dobrą pracę, rodzinę i przyjaciół. Mimo to czują jakiś głęboki smutek, którego przyczyny nie potrafią wyjaśnić.
  • Nie wiesz, kim jesteś. Wynika to z braku świadomości samego siebie. Możesz pomyśleć na przykład: „Moje życie jest bez sensu i czuję się zagubiony. Nie wiem, kim jestem ani czego chcę w przyszłości ”.
  • Anhedonia. Tracisz zainteresowanie czynnościami, które lubiłeś. Nic Ci się nie podoba i nic nie wydaje się satysfakcjonujące. To sprawia, że ciągle się nudzisz.
  • Izolacja społeczna. Smutek, brak zainteresowania i frustracja w obliczu braku satysfakcji w życiu prowadzą do większej izolacji społecznej. Nie masz nawet ochoty spędzać czasu z innymi ludźmi.

W obliczu kryzysu egzystencjalnego wyrusz w podróż do wnętrza samego siebie

Poświęć trochę czasu, aby zajrzeć do siebie samego, wyruszając w wewnętrzną podróż. Oto kilka pytań, które możesz zadać sobie podczas tej podróży: „Czy muszę dokonać zmian w swoim życiu?” „Co czuję, co myślę i czego chcę?” „Czy nadaję sobie priorytet?” „Czy jestem tym, kim naprawdę chcę być?”

Poszukiwanie odpowiedzi na te pytania może poprowadzić Cię na drodze do samowiedzy. Za utratą poczucia celu w życiu prawdopodobnie stoi niski poziom samoświadomości, tego kim jesteś i czego chcesz. Dlatego prawdopodobnie musisz znaleźć swój cel i połączyć się ze sobą, dając sobie odwagę i czas, których potrzebujesz.

Czy naprawdę potrafisz znaleźć cel i sens w swoim życiu, jeśli nie wiesz, kim jesteś? Egzystencjalna pustka jest równoznaczna z utratą kontaktu ze sobą, tak jakbyś odłączał się od własnej istoty, decydując się na bycie widzem w swoim życiu.

Mogło się zdarzyć, że byłeś tak skupiony na innym przedmiocie lub osobie, że nie zwracałeś uwagi na to, co działo się w Tobie. Dlatego też, gdy zmierzysz się z myślą „Moje życie nie ma sensu”, zajrzyj do środka siebie samego i połącz się ze sobą.

„Człowiekowi można odebrać wszystko, z wyjątkiem jednej rzeczy: ostatniej z ludzkich wolności – wyboru własnej postawy w danych okolicznościach, wybrania własnej drogi”.
-Viktor Frankl-

Scroll to Top