Jakiego typu problemy w związku musi mieć dana para przed podjęciem decyzji o pójściu na terapię? Każdy z nas od czasu do czasu ma doświadcza sporów i utarczek różnego rodzaju. Przeważnie tego typu problemy w związku można rozwiązać bez konieczności interwencji stron trzecich.
Jednak posiadanie innej, o wiele lepszej perspektywy jest czasem jedynym sposobem na wzajemne zrozumienie. Albo ono, albo rozstanie się…
Artykuł zatytułowany„Pierwszy wywiad w terapii par: współtworzenie spotkania na odległość” (oryg. First interview in couple therapy: co-construction of a situated encounter) zawiera bardzo celne stwierdzenie:
„Skłócona para stoi na krawędzi wyznaczonej przez poziom napięcia, którego nie jest w stanie samodzielnie rozwiązać. Jest ona uwięziona w swoim własnym konflikcie i nie ma dla niej wtedy przyszłości”.
Problemy w związku: pięć przykładów wymagających terapii
Czy Ty i Twoja druga połówka sporo się kłócicie? Czy któreś z Was jest nadmiernie zazdrosne? Albo czy nie masz w ogóle swojej prywatności? Być może nadszedł czas na terapię, jeśli dostrzegasz tego typu problemy w związku.
1. Zazdrość jest problemem, który powoduje poważne skazy na powierzchni związku
Zazdrość bardzo często powoduje problemy w związku. To oczywiście nie jest normalna sytuacja, więc musisz potraktować ją bardzo poważnie. Pewne przekonania zakorzenione w Twojej kulturze mogą prowadzić do postrzegania zazdrości jako oznaki miłości.
Ale tak naprawdę to zazdrość oznacza tylko głęboką niepewność lub wyraźną wskazówkę, że druga osoba Cię oszukuje.
Zgodnie z artykułem „Inteligencja emocjonalna, zazdrość, skłonność do nadużyć i strategie rozwiązywania konfliktów w relacji” (oryg. Emotional intelligence, jealousy, propensity for abusiveness and conflict solving strategies in the couple), zazdrość może prowadzić do nadużyć w wyniku niestabilności emocjonalnej wynikającej z niepewności i może w efekcie doprowadzić poważnych problemów, a nawet aktów przemocy.
Dlatego tez musisz znaleźć odpowiednią formę terapii, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji.
2. Częste sprzeczki są męczące dla obu stron
Wiele osób uważa, że kłótnie są w pełni normalne i oczywiście takie pary kłócą się prawie codziennie. To trochę zaskakujące, ponieważ w rzeczywistości tego typu sprzeczki są naprawdę wyczerpujące, pochłaniające i ostatecznie podważają trwałość związku.
Rozstanie w takiej sytuacji jest w zasadzie nieuniknione, szczególnie jeśli takie nieporozumienia mają tendencję do przekształcania się w poważne awantury.
Tak więc ciągłe kłótnie mogą być konsekwencją lub źródłem niepowodzeń w komunikacji dotyczących obowiązków w ramach wspólnej egzystencji, takich jak szacunek dla osobistych przestrzeni, wykształcenie dzieci i tym podobnych.
3. Inna perspektywa długoterminowa
Jeśli chodzi o poważne problemy w związku, to błędem jest myśleć, że ludzie się nie zmieniają. Podobnie jak mieć nadzieję, że ta druga strona zmieni się w tak sposób, w jaki Ty chcesz.
Być może jedno z Was chce przeprowadzić się do innego kraju, aby poprawić swoją karierę zawodową, a drugie chce zostać tu, gdzie mieszkanie obecnie. A może jedno z Was chce mieć dzieci, a drugie nie.
Czas zatem renegocjować wszelkie wcześniejsze umowy, gdy Wasze długoterminowe projekty nie są już ze sobą kompatybilne. Podobnie, jeśli wzajemna komunikacja się Wam nie układa, może być to najwyższy czas na udanie się na terapię.
W kwestiach odległości zawsze istnieje jakieś rozwiązanie, jeśli obie osoby chcą się rozdzielić. Ale sytuacja staje się o wiele trudniejsza, gdy macie dzieci. A to oznacza, że jeśli jeden z Was chce utrzymać swoją pozycję zawodową, prawdopodobnie nadszedł czas, by zakończyć ten związek.
4. Brak seksu jest jednym z najczęstszych problemów w związku
Sfera intymna jest ważną częścią związku romantycznego. Jest też jedyną rzeczą, która odróżnia ten rodzaj relacji od relacji na stopie przyjacielskiej. Tak więc brak jakości w tej konkretnej kwestii jest często źródłem wielu pozornie niepowiązanych ze sobą problemów w związku.
Intymność to przestrzeń wykraczająca poza samą tylko seksualność. To także miejsce zaufania, zwierzeń, czy też projekcji potrzeb i pragnień. Jest to też więc czas na słuchanie i wzajemność. Można ją opisać jako bańkę stanowiącą zarówno ochronę, jak i motywację, dzięki czemu obie osoby tworzące parę mogą rozwijać się razem i indywidualnie.
5. Gdy jedna ze stron chce zmienić drugą
Próba zmiany drugiej osoby prowadzi zazwyczaj do silnego poczucia frustracji. „Możesz być bardzo szczęśliwa ze swoim partnerem, jeśli popracujesz tylko nad tymi dwoma lub trzema drobiazgami, których nie możesz znieść”…
Ten sposób myślenia prowadzi wiele par do prób zmiany tej drugiej strony, świadomej lub nieświadomej. Dlatego ich własne pragnienia sprawiają, że zapominają, że nie mają prawa próbować zmieniać innych ludzi, że próbują przekroczyć bardzo niebezpieczną linię. Tak, czasami wygłaszają pewne sugestie, uznając je za nieszkodliwe. Ale o to właśnie chodzi, że one takie nie są.
Nadszedł najwyższy czas, by poszukać terapii, gdy poczujesz ogromne pragnienie zmiany swojej drugiej połówki. Jest to ścieżka, która doprowadzi Was do rozstania, braku wzajemnej akceptacji, a ostatecznie do otwartych i szczerych kłótni. Może to być punkt zwrotny, który albo spowoduje rozstanie, albo napełni Was rozgoryczeniem.
Jedynie przy wsparciu odpowiedniej terapii, znajdziecie wyjście z tej sytuacji. Tylko to pozwoli Wam dalej tworzyć ten związek.
Musisz wybrać terapię, jeśli masz dostrzegasz w swoim przypadku jakiekolwiek opisane powyżej problemy związku. Może być to wzbogacające doświadczenie tylko dla Ciebie lub dla Was obojga.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Canto Ortiz, J. M., García Leiva, P., & Gómez Jacinto, L. (2009). Celos y emociones: Factores de la relación de pareja en la reacción ante la infidelidad. Athenea digital: revista de pensamiento e investigación social, (15), 039-55.
- Garrido-Macías, Marta, Valor-Segura, Inmaculada, & Expósito, Francisca. (2017). ¿Dejaría a mi pareja? Influencia de la gravedad de la transgresión, la satisfacción y el compromiso en la toma de decisión. Psychosocial Intervention, 26(2), 111-116. https://dx.doi.org/10.1016/j.psi.2016.12.001
- Villanueva Orozco, Gerardo Benjamín Tonatiuh, Rivera Aragón, Sofía, Díaz Loving, Rolando, & Reyes-Lagunes, Isabel. (2012). La comunicación en pareja: desarrollo y validación de escalas. Acta de investigación psicológica, 2(2), 728-748. Recuperado en 12 de noviembre de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-48322012000200010&lng=es&tlng=es.