Związki skoncentrowane na rozwoju - czym się charakteryzują?

Związki skoncentrowane na rozwoju - czym się charakteryzują?
Julia Marquez Arrico

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Julia Marquez Arrico.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wiele osób uważa, że ​​związki są synonimem dyskomfortu. Dzieje się tak, ponieważ dla nich związek stanowi trwałe poświęcenie i niewygodne miejsce do przebywania. Jaki jest Twój osobisty pogląd na związek pod względem sukcesu i rozwoju osobistego? Jak myślisz, co inni o tym sądzą? W tym artykule omówimy związki skoncentrowane na rozwoju (w tym przypadku związki romantyczne) i ich cechy.

Czytając ten artykuł dowiesz się, że można mieć relacje w których czujesz, że rozwijasz się jako osoba. Relacje, które pozwalają Ci rozwinąć strefę komfortu. Dotarcie do tego punktu może nie być łatwe, ale nie jest to niemożliwe. Poza tym, inwestycja w związki skoncentrowane na rozwoju będzie tego warta.

Związki skoncentrowane na rozwoju: jak wyglądają?

Rozwój nigdy nie jest przypadkowy; jest wynikiem sił działających razem.

-James Cash Penney-

Wydobywają z Ciebie to, co najlepsze

Relacje międzyludzkiemogą wydobyć z nas to co najlepsze lub najgorsze. W relacjach doświadczymy szczęścia, a także trudnych chwil lub wątpliwych sytuacji. Jednak związki skoncentrowane na rozwoju dążą do zminimalizowania szkodliwych zdarzeń i wykorzystania dobrych sytuacji. W ten sposób obie strony mogą stać się najlepszą wersją siebie.

Co rozumiemy przez „związek, który popycha Cię do bycia lepszą wersją siebie”? Ten rodzaj relacji inspiruje Cię do bycia lepszą osobą, sprawia, że ​​czujesz się dobrze i pomaga Ci iść w życiu naprzód.

Związki skoncentrowane na rozwoju są łatwe do rozpoznania. Ludzie w tych związkach wydają się szczęśliwsi i rozmawiają ze swoimi partnerami o swoich planach na przyszłość. Ogólnie rzecz biorąc, wykazują one całkowity szacunek dla swoich drugich połówek i relacji samych w sobie.

para trzymająca się za ręce - związki skoncentrowane na rozwoju

Związki i wyzwania zawodowe

Badanie Ackermana, Griskeviciusa i Li z 2011 roku opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne (APA) wyjaśniło, że możliwość profesjonalnego rozwoju i podejmowania wyzwań często oznacza podejmowanie ryzyka i przeznaczanie dużej części czasu na swój zawód lub osobiste projekty.

W tym kontekście związek może być przeszkodą. Osoba może czuć się wspierana lub związana przez swojego partnera. Jest wiele osób, które uważają, że ich drugie połówki przeszkadzają w ich postępie. Musisz wybrać, którą z dwóch rzeczywistości chcesz dla samego siebie.

Związki skoncentrowane na rozwoju dotyczą wzajemnego zachęcania się do wyzwań i marzeń. Twój partner może nawet zainspirować Cię do podjęcia nowego celu zawodowego lub osobistego i ciężkiej pracy, aby to osiągnąć.

W tego typu relacjach wiesz, że Twój partner będzie dla Ciebie na każdym kroku, wspierając Cię przez cały czas. Zachęta, wsparcie, partnerstwo, pewność i wygoda to tylko niektóre ze składników, które tworzą związki skoncentrowane na rozwoju.

szczęśliwa para

Równoważenie przestrzeni osobistej i parowej

Bycie w związku skoncentrowanym na rozwoju oznacza udział w projektach, które pozwalają zachować indywidualność, dostosowywać się do osobistych potrzeb i być wiernym samemu sobie. Chociaż Twój związek jest dla Ciebie ważny, ważne jest także abyś wiedział, że masz prawo do indywidualności.

Nie czuj się winny, że masz swoją osobistą przestrzeń i się nią cieszysz. Innymi słowy, nie masz powodu, aby czuć się źle, jeśli chcesz spędzić trochę czasu samemu. Zdrowy związek to taki, w którym obie strony mają swoją przestrzeń osobistą.

Prawdziwe relacje zależą przede wszystkim od zdrowego związku z samym sobą.

-Sonia Choquette-

Ważne jest aby pamiętać, że każde wyzwanie osobiste lub zawodowe może być pozytywne lub negatywne, w zależności od tego jak je postrzegamy. Musimy pomyśleć o właściwym sposobie podejścia do tego wyzwania i upewnić się, że otoczymy się ludźmi, którzy nas wspierają. Dlatego tak ważne jest, aby Twoja druga połówka była przy Tobie, aby Cię wspierać w trudnych czasach.

Związki skoncentrowane na rozwoju osobistym

Życie z partnerem może pomóc Ci się rozwijać, ponieważ będziesz musiał stawić czoła różnym sytuacjom. Ponadto, w artykule naukowym stwierdzono, że Ci, którzy mieszkają z partnerem muszą podjąć pracę, aby osiągnąć równowagę między przestrzenią osobistą a przestrzenią, którą dzielą się ze swoim partnerem (Fletcher, Simpson, Campbell i Overall, 2015). W ten sposób relacja nie będzie utrudniać ich osobistego rozwoju i pomoże im odkryć swoje granice i zburzyć mury, które mogą uniemożliwić im stworzenie zdrowej dynamiki relacji.

W skrócie, jeśli bycie w związku sprawia, że ​​czujesz się związany, ograniczony i hamowany, coś jest nie tak. To prawda, że ​​relacja wymaga czasu i wysiłku ale pamiętaj, że Twój partner może Cię wspierać w trudnych czasach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Ackerman, J. M., Griskevicius, V., & Li, N. P. (2011). Let’s get serious: Communicating commitment in romantic relationships. Journal of Personality and Social Psychology, 100(6), 1079-1094. http://dx.doi.org/10.1037/a0022412
    • Fletcher, G. J., Simpson, J. A., Campbell, L., Overall, N. C. (2015). Pair-bonding, romantic love, and evolution: the curious case of Homo sapiens.Perspectives on Psychological Sciences, 10(1), 20-36. doi: 10.1177/1745691614561683.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.