Długa podróż: kiedy wyjazd staje się ucieczka

Długa podróż jako ucieczka

Każda podróż sprawia wrażenie ucieczki od codziennej rutyny. Czasami możesz się łudzić, że długa podróż bez daty powrotnej pozwoli Ci rozwiązać wszystkie Twoje problemy. Jednak rzadko kiedy tak się dzieje.

Niestety ludzie żyją w złożonym świecie. Nie do pomyślenia jest, że ktokolwiek nie powinien tolerować dyskomfortu. Chociaż stanowi to naturalną część życia, to niektóre szkoły myśli z uporem przekonują, że ludzie muszą stawiać czoła swojej rzeczywistości.

W każdym razie ucieczka stanowi rozwiązanie dla osób, które poszukują zmiany. Czasami uważają one, że długa podróż stanie się doskonałym rozwiązaniem wszystkich problemów.

Dość często możesz usłyszeć, jak ktoś mówi, że ma wszystkiego dość i chciałby uciec. Niektórzy ludzie mogą nawet zamienić takie słowa w czyn. W tym celu wyjeżdżają, aby zostawić wszystko za sobą. Innymi słowy, długa podróż staje się dla nich ucieczką od rzeczywistości.

Kobieta z plecakiem na szczycie góry

Ludzie podróżują z różnych powodów. Niektórzy robią to aby zadbać o rozwój osobisty. Inni z kolei chcą uciec. Ten pierwszy powód wiąże się ze zdrowym pragnieniem poszerzenia horyzontów danej osoby i poznania świata.

Z kolei w drugim przypadku pragnienie podróży wyłania się zazwyczaj z idealizowania wybranego celu podróży, który wiąże się z rozczarowaniem życiem, które wiedzie się obecnie, a może nawet z szalejącym w kimś takim chaosem.

“Nie każdy błądzi, kto wędruje.”

-J. R. R. Tolkien-

Ucieczka – dystans i podróż

Istnieje subtelna, a zarazem znacząca różnica między dystansowaniem się od problemu, aby później powrócić do niego i spojrzeć na niego z innego punktu widzenia. Jednak całkowita odmowa stawienia mu czoła i ucieczka to coś zupełnie innego.

Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, ponieważ ludzie często nie orientują się, czy ich przypadek podpada pod punkt pierwszy, czy też drugi.

Długa podróż to jedna z okazji, która pozwala zmienić punkt widzenia lub uciec. Bez względu na nasze motywacje, każda podróż odcina jednostkę od jej standardowej rutyny i związanych z nią problemów. Odcięcie jest zdecydowanie bardziej radykalne, gdy dana osoba rozpoczyna długą podróż, ale nie chce wrócić.

To, jak zdrowa lub neurotyczna jest taka decyzja może zależeć zarówno od motywacji jednostki, jak i jej celów. Jeżeli motywację stanowi oderwanie się od wszystkiego, co wywołuje uczucie dyskomfortu, to dana osoba zapewne ucieka pod przykrywką podróży.

Ale jeżeli Twój cel to znalezienie szczęśliwego miejsca, w którym wszystko będzie idealne, to zapewne próbujesz uciec od czegoś.

Długa podróż i ucieczka

Ludzie wyruszają w podróż w celu rozwoju osobistego, kiedy chcą doświadczyć czegoś nowego, lub gdy są ciekawi świata i chcą go odkrywać. Nie ma to nic wspólnego z ich codziennymi problemami, ale raczej z mocnym pragnieniem poszerzenia własnych perspektyw.

Chcą się uczyć i żyć, ponieważ coś zaplanowali i lubią planowanie. Ich wycieczka nie jest w jakikolwiek sposób związana z pragnieniem ucieczki od konfliktów i służy jedynie rozwojowi osobistemu.

Z kolei inni ogarnięci uczuciem wycieńczenia planują podróż aby uciec. Chcą głównie uwolnić się od konieczności radzenia sobie ze swoimi problemami i oderwać się od wszystkiego, czego nie lubią. Nie próbują “rozpocząć nowego rozdziału”. Zamiast tego chcą “skasować” poprzednie.

Zamyślona kobieta nad rzeką

Planowanie wycieczki jest niepotrzebne i wiąże się o wiele bardziej z rozpędem niż rozsądkiem. Zazwyczaj przed rozpoczęciem podróży pojawiają się napięte chwile ciszy, krzyki i trzaskanie drzwiami.

Jednak prawdziwa trudność polega na tym, że można uciec od wszystkiego z wyjątkiem samego siebie. Często dochodzi do tego, że problemy, które chce się zostawić za sobą, pojawiają się ponownie w nowym miejscu.

Owszem, zmienia się otoczenie, ale esencja tego, co dzieje się z daną osobą, pozostaje taka sama. Co więcej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wszystkie problemy się pogłębią.

Podróż do wnętrza siebie

Istnieją momenty, w których ludzie nie są skorzy do introspekcji, ponieważ nie chcą wyzbyć się określonych fantazji. Poza tym mogą bać się zagłębić się w otwarte rany, które, jak sądzą, nigdy się nie zagoją. Oczywiście nie uciekają z powodu tchórzostwa ani słabości. Czynią to, ponieważ uważają to za skuteczne rozwiązanie. Jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest.

Nowe rzeczy są wspaniałe bez względu na to, czy podróżujesz ponieważ daje Ci to wrażenie, że wiedziesz inne życie. Jednak wraz z upływem dni, tygodni i miesięcy wszystko się zmienia. Nie ma miejsca na ziemi, które byłoby całkowicie wolne od smutku, rozczarowania, samolubności, zazdrości, złości i wszystkiego innego, czego nie widzisz na pierwszy rzut oka.

Kiedy uczucie nowości przemija, szybko zastępuje je dyskomfort. Może manifestować się na różne sposoby, ale jest obecny. Dlatego też może Ci się wydawać, że podążasz za złym przeznaczeniem, że Twój ukryty skarb znajduje się w innym miejscu, w innym kraju lub na innym kontynencie. I znowu wyruszasz w kolejną podróż, aby uciec.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Vicente, A. F. (Ed.). (2010). Nomadismos contemporáneos: formas tecnoculturales de la globalización (Vol. 16). EDITUM.

Scroll to Top