Albert Einstein stwierdził kiedyś, że inteligencja i intuicja są ze sobą ściśle powiązane. Co więcej, psycholog Gerd Gigerenzer, dyrektor Towarzystwa Maxa Plancka, wskazuje, że osoba, która posiada rozwiniętą intuicję, zawsze będzie miała duże znaczenie w społeczeństwie.
Ludzie starają się robić wszystko, co w ich mocy, aby ich inteligencja i intuicja współdziałały ze sobą w harmonijny sposób. Okazuje się, że wiele osób jest w stanie o wiele skuteczniej rozwiązywać swoje problemy, jeśli wykorzystuje w tym celu te dwie cechy charakteru.
Co więcej, to właśnie pod wpływem ich połączenia ludzie podejmują lepsze decyzje. Wszystko dlatego, że wykorzystują zarówno swój rozum, jak i uczucia, a tym samym osiągają właściwą równowagę.
Jednak wiele osób nadal postrzega takie aspekty jak IQ i intuicja jako zupełnie odrębne kwestie. Co więcej, często przyjmuje się, że inteligencja to racjonalny, logiczny, a nawet analityczny sposób działania. Z kolei intuicja jest łączona z czymś nienaukowym, a czasem nawet prawie magicznym.
Takie myślenie nie jest bliskie prawdzie. Niektóre popularne książki, takie jak Błysk. Potęga przeczucia autorstwa Malcolm Gladwell lub Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym autorstwa Daniel Kahneman, zachęcają ludzi do zrozumienia sposobu, w jaki działają takie procesy.
Musisz zacząć myśleć lepiej. W tym celu nie musisz spędzać całych godzin a nawet dni na rozmyślaniu nad swoimi decyzjami. Chodzi raczej o lepsze wyczucie wewnętrznego głosu, który drzemie w każdym z nas.
Albert Einstein powiedział, że intuicyjny umysł to uświęcony dar, zaś umysł racjonalny to wierny sługa. Mimo tego społeczeństwo bardziej ceni działania służebne i często zapomina, że intuicja to dar każdego człowieka.
Właśnie dlatego nadszedł czas, aby zrozumieć, że obie te sfery muszą działać wspólnie, osiągając harmonię. Tylko wtedy będziesz w stanie wyjść ze świata inteligencji i wstąpić w wymiar mądrości.
Inteligencja i intuicja – autentyczna wiedza na wyciągnięcie ręki
Zapoznaj się z tym przykładem, aby lepiej zrozumieć związek inteligencji z intuicją. Pomyśl o lekarzy, dobrym profesjonaliści, który nagle natrafia na pacjenta z nietypowymi objawami. Podejmuje decyzję, aby przez moment wykorzystać myślenie logiczne i postarać się wydedukować w sposób obiektywny co może dręczyć daną osobę.
Zauważ, że lekarz decyduje się również wykorzystać swoją intuicję i wyczucie, które zapewnia mu jego doświadczenie, bagaż i kliniczne spojrzenie. Wie, że może zareagować szybciej słuchając tego wewnętrznego głosu, ale wykorzystuje obie sfery inteligencji: rozum i intuicję. Oraz oczywiście przeczucia, które bazują na jego wcześniejszych doświadczeniach.
Każdy z nas powinien doskonale opanować oba wzorce myślenia. Racjonalny umysł i umysł intuicyjny służą sobie nawzajem. Zwyciężysz jedynie wtedy, gdy będą działały wspólnie i harmonijnie. Wszystko dlatego, że gdy wykorzystujesz tylko jeden z nich, ograniczasz swój potencjał. Poza tym każdy, kto kieruje się jedynie swoją intuicją, może upaść na twarz nie raz, ale wiele razy.
Z kolei osoby, które wyciszają nasz wrodzony “instynkt” lub “szósty zmysł”, burzą fundamenty swojej inteligencji. Czytając dalszą część artykułu dowiesz się dlaczego tak jest.
Intuicja to nie wyrocznia, ale przewodnik
Większość ludzi uważa, że intuicja to wyrocznia. Wyobrażają sobie, że przypomina proroczy głos, który rozlega się w ich wnętrzu i cały czas mówi im co powinni robić, a czego się wystrzegać. Jednak w rzeczywistości ten wymiar wcale tak nie działa. Dr Jean Preatz z Elizabethtown College przeprowadziła badanie, w którym odkryła coś istotnego.
Około 90% pielęgniarek słucha swojej intuicji podejmując decyzje każdego dnia w pracy. Robią tak, ponieważ wiedzą, że ten obszar stanowi szkielet każdego działania. Taki instynkt podpowiada ludziom czemu należy poświęcić uwagę, a co można zignorować, co jest skuteczne, a co nie.
Inteligencja i intuicja to akt odwagi i wiary w siebie
Gerd Gigerenzer, dyrektor Towarzystwa Popierania Rozwoju Nauki im. Maxa Plancka, to jeden z najbardziej znanych psychologów, którzy zajmują się badaniem podejmowania decyzji. Według niego inteligencja i intuicja stanowią codzienne ćwiczenie, które może przynieść Ci wiele korzyści.
Jak tłumaczył w swojej książce Intuicja. Inteligencja nieświadomości, inteligentne osoby słuchają swojej intuicji, swoich emocji i swoich przeczuć. Co więcej, podczas wielu lat spędzonych na pracach badawczych nauczył się, że uczucia zasługują na to, aby poświęcić im chociaż odrobinę uwagi. Nie warto ich odrzucać lub umniejszać gdy tylko się pojawią.
Słuchanie ich to akt odwagi i wiary w siebie. Wszystko dlatego, że kiedy rozlega się głos intuicji, zawsze w pewien sposób rzuca Ci wyzwanie. Szepcze, sugerując kierunek, ścieżkę i drogę. Wszystkie te informacje powinny przejść przez filtr rozumu. Tylko wtedy będziesz w stanie odkryć bardziej sugestywne i odpowiednie opcje.
Podsumowanie
Jak zauważył Albert Einstein, nowoczesne społeczeństwo ceni nade wszystko intelekt. Dlatego też uznaje logiczne rozumowanie, wyciąganie wniosków i przeprowadzanie analiz za najlepsze procesy. Co więcej, ludzie opracowują nawet standaryzowane testy do sprawdzania IQ, aby poznać zdolności danej osoby.
Z kolei intuicja, którą wykorzystujemy praktycznie każdego dnia, jest prawie całkowicie ignorowana. Ta cecha umożliwia ludziom szybkie podejmowanie decyzji, prowadzi ich i pozwala im reagować na codzienne wyzwania.
Jeżeli nauczysz się z niej korzystać, możesz jej słuchać i zawsze łączyć ją harmonijnie z inteligencją. Dzięki temu zaczniesz podejmować lepsze decyzje i będziesz reagować w bardziej skuteczny sposób.
Odważ się wykorzystać swoją inteligencję i intuicję i wkrocz w wymiar mądrości!
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Gigerenzer, Gerd (2008) Gut Feelings: Short Cuts to Better Decision Making. Penguin
- Pretz, J. E., & Folse, V. N. (2011). Nursing experience and preference for intuition in decision making. Journal of Clinical Nursing, 20(19–20), 2878–2889. https://doi.org/10.1111/j.1365-2702.2011.03705.x