Braki emocjonalne można by przyrównać do zaciągniętego kredytu. Powodują niepokój, wywołują poczucie winy i utrudniają ruszenie z miejsca. Różnica jest taka, że kredyt pieniężny posiada pewne ramy i strukturę. Braki emocjonalne natomiast są trudne do zlokalizowania.
Im bardziej otwarci jesteśmy na nasze własne uczucia, tym lepiej możemy zrozumieć uczucia innych.
-Daniel Goleman-
Przeczytaj również podobny artykuł: Rany emocjonalne – nie pozwól by cię zmieniły
Braki emocjonalne pojawiają się między innymi, gdy obiecujesz sobie lub komuś, że coś zrobisz, ale później okazuje się, że nie możesz się z danego słowa wywiązać. Czasem wynika to z faktu, że mówisz na głos swoje przemyślenia.
Innym razem braki emocjonalne powstają zupełnie nieświadomie. W rzeczywistości więc nie jesteś pewien, czy to czego inni od Ciebie oczekują powinieneś spełnić, czy wcale nie masz takiego obowiązku. Z drugiej strony masz pewność, że nigdy się do tego nie zobowiązałeś.
Tak czy inaczej jeśli w jakiś sposób zaakceptujesz emocjonalnie, że powinieneś coś zrobić, to już na stałe myśl ta przybierze w Tobie formę przymusu. Kiedy natomiast nie podejmiesz w tym kierunku żadnych działań, Twój umysł automatycznie będzie Cię osądzał i wywoływał poczucie winy.
Przeczytaj również podobny artykuł: Ból emocjonalny – cztery sposoby, aby go złagodzić
To tak jakby Twój umysł bezustannie mówił do Ciebie: “masz do spłacenia pewien dług”. Daje Ci to do zrozumienia na wiele różnych sposobów. Oddziaływanie to natomiast jest na tyle silne, że może zadecydować o tym, co w życiu osiągniesz lub czego nie zdołasz osiągnąć.
Różne braki emocjonalne
Braki emocjonalne mogą powstawać na skutek sytuacji o charakterze niezakończonym, pozostałych bez rozstrzygnięcia, zakończonych wielokropkiem. Sytuacja taka występuje na przykład, kiedy mówisz do bliskiej osoby coś, co ją rani, a ona później nagle ulega zaginięciu.
Przeczytaj również podobny artykuł: Ból emocjonalny – niespotykane techniki, by się od niego uwolnić
Zaginięcie to może mieć związek z jej śmiercią, ale również może to być sytuacja, w której odsuwa się od Ciebie zrywając wszelkie kontakty. W obu sytuacjach zostajesz bez możliwości rozwiązania problemu, tego, co zostało niedopowiedziane. Nie możesz prosić o przebaczenie.
Przeczytaj również podobny artykuł: Poczucie własnej wartości – dlaczego jest aż tak ważne?
Omawiając braki emocjonalne, należy też wspomnieć, że istnieje również inny ich rodzaj. Są one o wiele bardziej złożone i niedostrzegalne. Mowa o tych, które tworzą się w domniemany sposób, bez słów i deklaracji. Tworzą się wywołując niepisane zobowiązanie wobec innych lub wobec nas samych.
Być może jako dziecko chciałeś zostać lekarzem i ratować życie wielu ludzi. Takie było Twoje marzenie. Ale dorosłeś, a życie potoczyło się w innym zupełnie kierunku. Takie niespełnione marzenie może wywierać presję, poczucie winy z powodu zmarnowania dostępnych środków.
Przeczytaj również podobny artykuł: Ludzie, których nie potrzebujesz: 8 typów osobowości
Braki emocjonalne mogą być też zaszczepiane przez rodziców lub opiekunów. Być może to oni chcieli, żebyś został lekarzem, artystą czy muzykiem. Mieli wobec Ciebie wielkie oczekiwania. Ty jednak wybrałeś zupełnie inną drogę. Jednak wpojone oczekiwania do dziś wywołują w Tobie poczucie winy.
Ostatecznie docieramy do przyczyny, którą mogą być przeżycia, które okazały się dla Ciebie traumatyczne. Na przykład jeszcze w szkole grupa rówieśników Cię zastraszała, Ty jednak nie reagowałeś. Dzisiaj z perspektywy czasu masz żal sam do siebie, że nie broniłeś się w skuteczny sposób.
Przeczytaj również podobny artykuł: Poczucie winy, a Twoje życie wraz z nim
Braki emocjonalne można wypełnić…
Mechanizm działa tak, że jeśli już – świadomie bądź podświadomie, na poziomie emocji – zaakceptujesz emocjonalny dług wobec kogoś, to będziesz szukać sposobów jego spłaty. Będziesz w poczuciu należności, winy, a to będzie stale sprawiać, że nie będziesz czuć się dobrze z samym sobą.
Braki emocjonalne bezpośrednio powiązane są ze smutkiem, który odczuwany jest bez większych przyczyn. Mogą się również objawiać uczuciem niepokoju bazującego się na bliżej nieokreślonym podłożu, które ciężko sprecyzować. Nie ma konkretnego źródła, ale wypełnia Twoje wnętrze.
Przeczytaj również podobny artykuł: Pogodzenie: akceptowanie przeszłości i otwartość na przyszłość
Może to doprowadzić do sytuacji, w której zmienisz się w osobę irytującą, pesymistyczną i przepełnioną zawiścią. Możesz też skończyć jako osoba stale obrażona, która wstydzi się jakiejkolwiek podjętej decyzji. Jest wiele sposobów, na jakie braki emocjonalne potrafią zmienić człowieka.
Jeżeli takie braki się kumulują, kumuluje się również smutek, wściekłość, dystans i niepokój. Jeżeli jesteś uwięziony przez negatywne uczucie, ale nie możesz wyczuć skąd się one biorą, przeprowadź krótki test, który pomoże szybko zlokalizować źródło takiego złego samopoczucia.
Czy przeżyłeś jakąś sytuację, która nie do końca została wyjaśniona? Jakieś słowa wywołały w Tobie uczucie odrzucenia, uderzyły w Twoją godność, pozostawiając Cię bez emocjonalnego wyjścia? Myślisz o tym, co być może powinieneś zrobić, ale tego nie spełniłeś?
Przeczytaj również podobny artykuł: Kochanie siebie oznacza pielęgnację kwiatu, którym jesteś
To tylko niektóre z wielu pytań, które mógłbyś sobie zadać w takiej sytuacji. Jeżeli uda Ci się dotrzeć pamięcią do tych sytuacji, które wywołały w Tobie braki emocjonalne, to już połowa sukcesu.
Później pozostaje tylko zaleczyć rany powstałe na skutek upływającego czasu. Te zaś, których wyleczyć się już nie da, można zakończyć w sposób symboliczny.