Dlaczego chcemy jeść, kiedy nie jesteśmy głodni?

jeść

Bez wątpienia doświadczyłeś uczucia, kiedy masz ochotę jeść wszystko, co wpadnie w Twoje ręce. Może to się zdarzyć w domu lub na ulicy, kiedy mijasz sklep spożywczy. Widzisz coś, co momentalnie sprawia, że masz ochotę jeść. Obezwładnia Cię pokusa, aby kupić te ciasteczka, tamtą paczkę chipsów lub wielką porcję lodów.

Lecz kiedy tak się dzieje, czy naprawdę jesteś głodny?

Aby wyjaśnić to uczucie, powinniśmy zacząć od standardowej definicji głodu:

“Głód do uczucie, które wskazuje na naturalną potrzebę dostarczenia organizmowi pożywienia. Powodowane jest ono przez substancje zawarte w mózgu, zwane podwzgórzem.”

Kiedy zastanawiasz się nad chwilami, w których czujesz, że masz ochotę jeść, możesz zdać sobie sprawę, że w rzeczywistości nie jesteś głodny. Być może niedawno jadłeś obiad, lecz nadal odczuwasz potrzebę jedzenia.

W takich momentach niekoniecznie zauważasz stan fizyczny Twojego żołądka i procesu trawienia, a w poważniejszych przypadkach, możliwości niskiego poziomu cukru we krwi, co może powodować zmęczenie i zawroty głowy.

pokusa

To co jest istotne w takich sytuacjach to rozpoznanie różnicy między potrzebą jedzenia, ponieważ jesteśmy głodni, a pragnieniem, które objawia się nawet, kiedy tak naprawdę nie musimy jeść. Ta różnica pozwoli nam stać się bardziej świadomymi oraz pomoże w opanowaniu naszych zachcianek.

Mając to na uwadze, postaraj się przypomnieć sobie jak wiele razy jadasz bez odczuwania apetytu. Dlaczego to robisz? Takie decyzje i postępowanie może być pod dużym wpływem Twoich nastrojów, emocji oraz przeróżnych sytuacji, w których znajdujemy się na co dzień.

Sytuacje, które sprawiają, że chcemy jeść, kiedy nie odczuwamy głodu:

1. Stres w pracy lub egzaminy

Te stresujące sytuacje mogą ujawniać się w formie takich zachowań, jak nadmierne palenie papierosów, objadanie się oraz nadużywanie alkoholu.

Co więcej, w takich chwilach, nasz osąd jest nieco zaburzony, co może doprowadzić do utraty kontroli. Te sytuacje podświadomie popychają nas do sięgnięcia po niezdrowe jedzenie (tłuste, słone i przetworzone oraz po słodycze).

Kiedy się stresujemy, mamy ochotę jeść w nieodpowiednich chwilach, stale podjadać lub zerkać do lodówki w środku nocy. Kiedy tak się dzieje, łatwo jest stracić poczucie tego, ile zjadamy. Ważne jest, aby kontrolować wielkość naszych porcji oraz o jakich porach zasiadamy do stołu.

Zbyt częste podjadanie niezdrowego jedzenia może zrodzić nawet więcej stresu i nerwowości. Może też przyczynić się do poczucia winy i frustracji wobec naszych działań lub tego, co jemy.

2. Zmartwienia związane ze zmianą

Bardzo często słyszymy o tym, że ludzie nie potrafią zasnąć, jeśli czymś się zamartwiają. A kiedy nie mogą spać, istnieje prawdopodobieństwo, że zaczną jeść lub pić w środku nocy. Czasami objadamy się, ponieważ staramy się ukoić nerwy, tak jakby mieszkały one w naszym żołądku.

Musimy zidentyfikować sytuację, która doprowadza nas do stresu, lub która znacznie odbiega od naszej codziennej rutyny. Powinniśmy to zrobić, by w końcu wiedzieć dlaczego nagle pragniemy jeść.

Zamartwianie się tym, jak rozwinie się drażliwa sytuacja, lub czy będziemy w stanie coś osiągnąć, może tylko doprowadzić do jeszcze większego stresu. Przestaniemy dobrze sypiać, będziemy stale myśleć o potencjalnych konsekwencjach zmiany. Ten nagromadzony stres może znacząco wpłynąć na to co oraz jak jemy.

brak apetytu

3. Kiedy reklamy mają wpływ na nasz głód

Świat marketingu dobrze wie jak wydobyć nasze emocje i chęci oraz całkowicie wykorzystuje tą ludzką słabość, aby sprzedać jak najwięcej produktów. Sprawia, że tańczymy w rytm jego muzyki, świetnie znamy każdą markę oraz rozpoznajemy ich cechy charakterystyczne.

Pamiętaj jednak, że widząc jakiś produkt spożywczy, jesteśmy podświadomie kuszeni, aby go skonsumować bez względu na porę dnia lub sytuację, w której się znajdujemy. Jak często widzisz reklamę jakiegoś napoju i odczuwasz natychmiastową potrzebę, aby go spróbować?

Co możemy zrobić, aby kontrolować nasze zachcianki?

Zastanów się od jak dawna nie jadłeś. Jeżeli od mniej niż trzech godzin, spróbuj nie jeść nic więcej. Tak krótki okres zwykle nie uruchamia uczucia prawdziwego głodu.

Przystań na moment i weź głęboki oddech. Staraj się przyjrzeć swojemu stanowi emocjonalnemu. Czy jesteś zdenerwowany? Czy przez cały dzień coś Cię trapi? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, prawdopodobnie nie jesteś głodny, lecz raczej szukasz sposobu na odwrócenie swojej uwagi od zmartwień.

Następnym razem, kiedy będziesz oglądać telewizję i zobaczysz jakieś produkty spożywcze, czy to w filmie, czy w reklamie, a Twoją odruchową reakcją będzie sięgnięcie po przekąskę, staraj się najpierw wypić szklankę wody. Być może pomoże Ci to w oparciu się pokusie zjedzenia czegoś słodkiego.

Podsumowując, niezależnie od przyczyny jadania bez odczuwania głodu, najważniejszym czynnikiem jest rozpoznanie tego impulsu. Tylko w ten sposób prawdziwe źródło stresu może być rozpoznane oraz przezwyciężone.

Scroll to Top