Mentalne ju-jitsu do walki z negatywnym myśleniem

W tym artykule porozmawiamy o mentalnym ju-jitsu i jego znaczeniu w walce z negatywnym myśleniem.

Mentalne ju-jitsu - dwie twarze patrzą w przeciwnych kierunkach

Ju-jitsu, znane również jako sztuka łagodności można również zastosować w myśleniu. Takie mentalne ju-jitsu pozwala bronić się przed negatywnym dialogiem wewnętrznym i atakować myśli naruszające naszą samoocenę i dobre samopoczucie.

Mentalne ju-jitsu to ćwiczenie, w którym możesz dezaktywować negatywne i bezużyteczne myśli. Jest to prosta strategia, którą wszyscy powinniśmy zastosować z oczywistego powodu: większość z nas ma do czynienia z wyczerpującym wewnętrznym dialogiem, który lubi niszczyć nasz potencjał.

Te dobrze nam znane wojny mentalne mogą zostać zredukowane. Wystarczy poćwiczyć stosowanie tego interesującego sposobu, jakim jest przeniesienie zasad ju-jitsu to wewnętrznego świata kłębiących się myśli.

Mark Twain powiedział, ze swoim unikalnym stylem humoru, że jego umysł musi być niesamowity, ponieważ musiał stoczyć z nim tak wiele zaciętych bitew, aby przestał być jego wrogiem. W tym rozumowaniu jest wiele prawdy. Ludzie są wiecznymi jeńcami własnych myśli, które nie zawsze działają na ich korzyść.

W tym wewnętrznym zarośniętym ogrodzie jest mnóstwo zwrotów takich jak „nie mogę”, „muszę” i „co inni o mnie pomyślą, jeśli to zrobię lub powiem?” Nie jest łatwo je uciszyć lub wyrwać z Twojego osobistego ogrodu myśli – zupełnie jak w przypadku prawdziwych chwastów.

Kobieta za zamgloną szybą - mentalne ju-jitsu

Powód jest bardzo prosty: nasze myśli są z nami od wielu lat. Nasz negatywny dialog wewnętrzny jest jak niewygodny towarzysz podróży, któremu daliśmy zbyt wiele swobody. Można jednak się od niego uwolnić.

Poznaj proste techniki, które pomogą Ci uwolnić się od natłoku negatywnych myśli.

„Możesz być biedny, chodzić w zniszczonych butach, ale Twój umysł to pałac.”

-Frank McCourt-

Mentalne ju-jitsu: trzy strategie na uspokojenie negatywnego dialogu wewnętrznego

Ju-jitsu to japońska sztuka walki, która wykorzystuje różnorodne strategie ataku i obrony. Podstawową zasadą jest nieużywanie broni w jakiejkolwiek formie. Japońscy wojownicy używali tych technik do radzenia sobie z uzbrojonymi i silnie opancerzonymi samurajami.

Mówi się również, że jest to jedna z najskuteczniejszych sztuk walki. Jej celem jest doprowadzenie do tego, by przeciwnik się poddał, ale bez użycia niepotrzebnej lub skrajnej przemocy. Z tego powodu ju-jitsu jest również znane jako sztuka łagodności lub ustępliwości.

Podejście, na którym opiera się ta praktyka, jest naprawdę przydatne w radzeniu sobie z  negatywnym dialogiem wewnętrznym. Oto, na czym polega mentalne ju-jitsu:

1. Więcej spokoju, mniej sabotowania

Kiedy regularnie praktykujemy medytację lub ju-jitsu, otrzymujemy pewien rezultat: nasze negatywne emocje są złagodzone, a my czujemy się spokojniejsi i bardziej skupieni.

Jednym z celów mentalnego jujitsu jest osiągnięcie wewnętrznej równowagi. Ta równowaga będzie miała na celu redukcję „agresywnych” negatywnych myśli, w tym sabotażu, samokrytyki lub typowego „nie mogę” lub „to nie jest dla mnie”.

Jest jedna interesująca rzecz, którą należy wziąć pod uwagę. Dr Jason Moser, w badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Michigan, wyjaśnił, że jeśli chodzi o zarządzanie i dezaktywowanie negatywnego dialogu wewnętrznego, trzeba skorzystać z pomocy trzeciej osoby.

W Twoim męczącym umysłowym wszechświecie często rozmawiasz ze sobą w pierwszej osobie. Kiedy jednak zaczniesz korzystać z trzeciej osoby, nagle pojawia się inny głos, który zaczyna wyłaniać się, przynosząc autorytet. Ten głos może naprawdę zmienić rzeczy i zaprowadzić zmiany w naszym życiu.

Niektóre wyrażenia, które mogą być bardzo pomocne, to: „uspokój się i skoncentruj”, „nie kwestionuj ani nie krytykuj siebie”, „bardziej doceniaj wszystko, co robisz”.

2. Mentalne jujitsu: sztuka unieruchomienia tego, co nie jest przydatne

Sztuki walki nie mają na celu wyrządzania krzywdy innym ludziom ani ich pokonania. To, co próbujesz zrobić, to po prostu unieruchomić ich i zapobiec ich agresywnemu zachowaniu wobec Ciebie.

W ten sam sposób w codziennych ćwiczeniach mentalnego ju-jitsu przekonasz się, że ta strategia jest bardzo przydatna. Inną nazwą tego jest psychologiczna kata. To, co musisz zrobić, to przede wszystkim wykryć, które myśli w danym momencie Ci nie pomogą.

Mężczyzna z kółkiem namalowanym na czole

Czasami możesz na przykład przesadzić z samokrytyką. Musisz od czasu do czasu krytykować siebie, na przykład, aby uświadomić sobie, co robisz źle, i pomóc sobie nauczyć się robić te rzeczy lepiej, a tym samym rozwijać swoje umiejętności. Są jednak chwile, kiedy głos krytyki jest stały i niemal obsesyjny.

W takich przypadkach możesz zastosować mentalne ju-jitsu, aby unieruchomić, przejąć i zatrzymać nieprzerwaną negatywną aktywność. Możesz powiedzieć coś takiego:

„Mówię Ci, że teraz nie czas na to. Przekroczyłeś granicę wszystkich pytań i sposobów na poniżenie mnie. Przestań mnie krytykować; rób to tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne i przydatne. Jedyną krytyką, którą zamierzam zaakceptować, jest ta, która pomoże mi się rozwijać i uczyć.”

3. Zniszcz myśli, które Cię krzywdzą

Trzecia strategia mentalnego jujitsu wymaga nieco większej siły. Cel jest jasny: zburzyć bezużyteczne rozumowanie. Konieczne jest również zburzenie koncepcji, które Cię unieruchamiają, a także pozbycie się wszystkiego, co Cię rani i spowalnia Twoją zdolność do bycia szczęśliwym, wolnym i dojrzałym emocjonalnie.

Jak więc pozbyć się negatywnego myślenia? Oto kilka wskazówek:

  • Wykryj szkodliwe myśli, które wpływają na Twoje samopoczucie.
  • Zmierz się z nimi i zamień wyrażenia typu „Nie pokazuj się na rozmowie kwalifikacyjnej, ponieważ Cię nie wybiorą, nie warto” w:
    • Czy jest jakiś prawdziwy powód, dla którego nie chcieliby mnie przyjąć?.
    • Co jest złego w próbowaniu?
    • Co jest gorsze: podjąć wysiłek czy dać się uwięzić własnym lękom i niepewności?
  • Odrzuć, zburz i zamień: pomysł, że nie warto iść na rozmowę kwalifikacyjną, nie jest ani trochę przydatny. Z tego powodu musisz przestać pozwalać mu przejmować Twoje myśli. Zamiast tego zastąp go innym: „Pójdę na tę rozmowę, zrobię, co w mojej mocy, będę się dobrze czuć i będę ufać sobie. W ten sposób będę mieć powód, by być dumnym z tego, co robię”.

Podsumowując, jak widać, mentalne ju-jitsu może być naprawdę przydatne, jeśli codziennie praktykujemy te strategie. Inwestowanie czasu i wysiłku w kształtowanie bardziej zdrowego, pewnego siebie nastawienia, wolnego od irracjonalnego myślenia, pozwala przyjąć szczęśliwsze i zdrowsze spojrzenie na życie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Tod, D., Hardy, J., & Oliver, E. (2016). Effects of Self-Talk: A Systematic Review. Journal of Sport and Exercise Psychology33(5), 666–687. https://doi.org/10.1123/jsep.33.5.666
  • Hughes, J. S., Gourley, M. K., Madson, L., & Blanc, K. le. (2011). Stress and Coping Activity:Reframing Negative Thoughts. Teaching of Psychology38(1), 36–39. https://doi.org/10.1177/0098628310390852
  • Moser, JS, Dougherty, A., Mattson, WI, Katz, B., Moran, TP, Guevarra, D.,… Kross, E. (2017). El diálogo interno en tercera persona facilita la regulación de las emociones sin comprometer el control cognitivo: evidencia convergente de ERP y fMRI. Informes científicos , 7 (1). https://doi.org/10.1038/s41598-017-04047-3
Scroll to Top