Sport zespołowy a rozwój osobisty – jaki jest między nimi związek?

Sport zespołowy ma wpływ na rozwój osobisty, ale czy wiesz, co może nam przynieść?

Sport zespołowy

Sport zespołowy uprawiany z głową i odpowiednią częstotliwością jest niewyczerpanym źródłem zdrowia. Zdrowia fizycznego, ale także psychicznego. Bo sport to nie tylko sposób na uwalnianie energii w sposób ukierunkowany i kontrolowany. To także odskocznia, który może zachęcać do rozwoju osobistego i uczyć nas lepszej pracy w zespole.

Sport zespołowy ma wielką wartość i jest niezwykłym narzędziem na wszystkich etapach życia. Szczególną rolę odgrywa jednak na początkowych etapach, kiedy zaczynasz kształtować osobowość.

Etapy dzieciństwa i dojrzewania to kluczowe okresy w rozwoju. To te momenty, kiedy ludzie są najbardziej bezbronni i podatni na kształtowanie. To, co dzieje się na tych etapach, pozytywnie lub negatywnie wpłynie na rozwój ludzi i wpłynie na ich formowanie.

W wielu przypadkach środowisko sportowe to miejsce, w którym młoda osoba zaczyna pracować nad wspólnym celem. Uczy się też poświęcania na jego rzecz swoich osobistych interesów.

Sport zespołowy

Może dziecko chce grać w linii ataku, ale dla dobra zespołu lepiej niech zagra na na skrzydle. Będzie to czas na negocjacje, nauczenia się asertywności lub docenienie efektów, jakie przynosi hojność i poświęcenia.

Dziś chcemy porozmawiać o wszystkich korzyściach, jakie może nam przynieść sport zespołowy. Aby to zrobić, zaczniemy od wiedzy o rozwoju osobistym.

Czym jest rozwój osobisty?

Rozwój osobisty to proces, w ramach którego ludzie próbują odkryć lub udoskonalić wszystkie nasze potencjały i mocne strony. Chodzi o to, aby osiągnąć nasze cele, pragnienia, niepokoje, marzenia itp.. Aby to zrobić, kierujemy się chęcią przezwyciężenia jakiejkolwiek przeszkody, a także potrzebą nadania sensu życiu. (Dongil E. and Cano A., 2014).

Rozwój ten zależy od wielu czynników, zaczynając od najbliższego środowiska, w którym się rozwijamy, po nasze indywidualne cechy lub społeczeństwo, w którym się znajdujemy. Precyzując to pojęcie, powiedzielibyśmy, że w rozwoju osobistym biorą udział procesy biologiczne, procesy indywidualne i procesy społeczne.

Epigenetyczna zasada Eriksona stwierdza, że ​​„każda żywa istota ma podstawowy potencjał rozwoju i to do tego poziomu dodaje się kolejne części, z których każda ma swój własny czas wstępowania, dojrzewania i ćwiczeń. Aż do momentu, gdy pojawią się wszystkie, aby stworzyć funkcjonującą całość. ” (cytując Bordignona, 2005)

„Żaden gracz nie jest tak dobry jak wszyscy gracze razem”.

-Alfredo Di Stéfano-

Sport zespołowy

Biorąc pod uwagę definicję rozwoju osobistego i to, co podano we wstępie, możemy intuicyjnie przypuszczać, że bezsprzecznie ma to związek z nawykiem uprawiania sportu.

Sport zespołowy charakteryzuje się bowiem obecnością kilku partnerów, którzy współpracują i współpracują, aby osiągnąć cele gry. Ten wspólny cel musi z kolei zostać osiągnięty poprzez strategię uzgodnioną i zatwierdzoną przez członków zespołu.

Dlatego możemy wywnioskować, że tym, co napędza tę grupę ludzi, jest osiągnięcie wcześniej ustalonych celów. W tym momencie warto podkreślić, że aby wziąć udział w sporcie zespołowym, trzeba przestrzegać pewnych wyraźnych zasad. Odnoszą się one na przykład do samej gry, ale też do członków drużyny i do samej osoby.

Nieprzestrzeganie zasad pociągnie za sobą wymierzenie kary przez sędziego, ale to nie wszystko. Sankcje wyjdą także od drużyny przeciwnej, od własnej drużyny, a nawet od samego siebie.

Świadomość tego motywuje sportowców, aby nie łamali norm, chroniąc sport kosztem celów indywidualnych lub grupowych.

Ekipa

Ponieważ sport może być środkiem edukacyjnym do szkolenia i rozwoju jednostek, uprawianie sportu zespołowego przynosi wiele korzyści. Oto niektóre umiejętności i wartości, które może zaszczepić sport zespołowy:

  • Poczucie przynależności
  • Umiejętność pracy w zespole
  • Szacunek
  • Podejmowanie decyzji
  • Lojalność
  • Pokonywanie trudności
  • Dyscyplina
  • Odpowiedzialność
  • Empatia
  • Promowanie równości a nie dyskryminacji.
  • Aktywne słuchanie
  • Promowanie dobrego wykorzystania czasu wolnego i rozrywki.

Sposoby, aby uprawiać sport zespołowy

Istnieją różne sposoby uprawiania sportów zespołowych. Najpopularniejsze to zwykle piłka nożna i koszykówka, ale są też inne, takie jak rugby, piłka ręczna, piłka wodna, pływanie synchroniczne, siatkówka, rafting… Wszystkie te dyscypliny mogą zaszczepić te same wartości i nauczyć nas tych samych umiejętności.

Ważne jest, aby wykonywać działania, które pozwolą nam wzrastać i rozwijać się we wszystkich dziedzinach życia. Które pomogą nam być autonomicznymi, niezależnymi i silnymi ludźmi.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bordignon, N. A. (2005). El desarrollo psicosocial de Eric Erikson. El diagrama epigenético del adulto.
  • Buceta, J. M. (1995). Interveción psicológica en deportes de equipo. Revista de psicología general y aplicada: Revista de la Federación Española de Asociaciones de Psicología48(1), 95-110.
  • Collado, E. D., & Vindel, A. (2014). Desarrollo personal y bienestar. Sociedad Española para el Estudio de la Ansiedad y el Estrés. España.
  • Garcia Mas, A., & Vicens Bauzá, P. (1994). La psicología del equipo deportivo: Cooperación y rendimiento. Revista de Psicología del Deporte3(2), 0079-89.
  • Salguero, A. R. C. (2010). El deporte como elemento educativo indispensable en el área de Educación Física. EmásF: revista digital de educación física, (4), 23-36.
  • Sanmartín, M. G. (2004). El valor del deporte en la educación integral del ser humano. Revista de educación335, 105-126.
Scroll to Top