Dobry współpracownik - jaki powinien być?

Dobry współpracownik - jaki powinien być?

Ostatnia aktualizacja: 30 stycznia, 2020

Dobry współpracownik sprawia, że każda praca staje się przyjemniejsza. Spędzamy dużą część naszego życia pracując, dlatego konieczne jest otaczania się konstruktywnymi osobami. Oczywiście możemy mieć na to wpływ samemu, będąc dobrym towarzystwem dla innych.

Dobry współpracownik jest prawdopodobnie jednym z najlepszych prezentów, jakie może dać nam los. Pomyśl o całym czasie, który spędzasz w pracy. Jeśli obok masz kogoś, na kogo możesz liczyć i kto sprawi, że Twój dzień będzie przyjemniejszy, wszystko będzie łatwiejsze i przyjemniejsze. Oczywiście istnieją też inne zmienne, ale ta jest jedną z najważniejszych.

Oczywiście wszyscy chcemy być otoczeni dobrymi współpracownikami. Pytanie brzmi, czy my sami mamy taką zdolność i  podejście, aby być doskonałym współpracownikiem, którego wszyscy chcą mieć obok. Pamiętaj, że wymiana społeczna działa dzięki wzajemności, że to, ile dajemy innym, będzie warunkować to, co od nich otrzymamy.

W pracy
Z drugiej strony słownik mówi nam, że współpracownik to ten, który pracuje z innymi. A współpraca oznacza bycie tam, obecność, uwagę i chęć wywarcia pozytywnego wpływu. Ale czym tak naprawdę charakteryzuje się dobry współpracownik? Poniżej przedstawiamy Ci dekalog, którego powinien przestrzegać każdy z nas.

Talent wygrywa mecze, ale to praca zespołowa zdobywa mistrzostwa”.

-Michael Jordan-

1. Dobry współpracownik jest pełen szacunku 

Dobry współpracownik to taki, który potrafi szanować innych. Oznacza to umiejętność akceptowania innych takimi, jakimi są, akceptowania różnic w sposób naturalny, bez chęci ich niwelowania. Oznacza to także umiejętność kierowania innymi z troską i życzliwością, której każdy by sobie życzył.

2. Dzieli się dostępnymi środkami

Często zdarza się, że w miejscu pracy musimy dzielić się dostępnymi zasobami. Jest to jedno z najczęstszych źródeł konfliktu w pracy. Najlepszym wyjściem jest stworzenie odpowiednich mechanizmów tak, aby każdy mógł z nich skorzystać. Powinniśmy wiedzieć, kiedy pójść na kompromis, a kiedy być asertywnymi i powiedzieć “nie”. My również mamy prawo do używania zasobów.

3. Dobry współpracownik razie potrzeby oferuje pomoc

Każdemu z nas zdarza się prosić innych o pomoc w wykonaniu zadania lub rozwiązaniu problemu. Dobry współpracownik chętnie udziela wskazówek w razie potrzeby. Nie chodzi o robienie rzeczy będących obowiązkiem innych, ale o uzupełnienie elementami, narzędziami lub koncepcjami, których druga osoba nie posiada.

4. Wsparcie w razie potrzeby

Każdemu może się zdarzyć gorszy dzień lub chwila. W takich chwilach wsparcie współpracowników jest prawdziwym błogosławieństwem.

Nie oznacza to, że powinieneś stać się terapeutą drugiej osoby, ale starać się ją zrozumieć lub być cicho, jeśli dana osoba jest zirytowana. Możesz też zaoferować słowa otuchy, jeśli widzisz, że ma zły humor. Te drobne szczegóły mogą mieć duże znaczenie.

5. Przyjmuje błędy innych z dojrzałością

Oczywiste jest również, że wszyscy popełniamy błędy. Nie tylko jeden, ale wiele w życiu osobistym i zawodowym. Zły współpracownik wykorzysta te błędy, aby się z nich wyśmiewać. Lub użyje ich do podkreślenia porażek.

Z drugiej strony dobry współpracownik zrozumie, że popełnienie błędu przez drugą osobę jest normalne i udzieli pomocy w jego naprawieniu.

6. Potrafi słuchać

Umiejętność słuchania jest aktywnym zadaniem, w którym musimy zwrócić uwagę na to, co mówi nam druga osoba. Musimy przetworzyć te informacje łącząc je z tym, co już wiemy. Jest to równoznaczne z zwracaniem uwagi na świat drugiego człowieka, próbą zrozumienia go na jego własnych warunkach i docenieniem tego, co mówi we właściwej mierze.

Słuchanie jest sygnałem oznaczającym otwarcie i poprawia ogólną komunikację.

7. Używa dialogu

Dialog to sposób na rozwiązanie każdego konfliktu, który może się pojawić. Jest to umiejętność bardzo przydatna podczas pracy w zespole.

Nie warto siedzieć cicho, jeśli coś nam przeszkadza. Ale nie powinniśmy go także zamieniać w problem o dużych proporcjach. Spokojne i bezpośrednie wyrażanie swojego zdania w obliczu problemu jest cechą dobrego współpracownika.

8. Dobry współpracownik uczy się od tych, którzy wiedzą więcej

Wielu osobom przeszkadzam gdy ktoś wie więcej niż oni. Nie jest to zbyt mądre podejście.

Dobry współpracownik wie jak stworzyć dobre środowisko pracy
Rozsądną rzeczą jest otwarcie umysłu, aby uczyć się od tych, którzy wiedzą więcej niż my. Powinniśmy słuchać, co mają do powiedzenia i wykorzystanie to, że mamy obok kogoś, kto ma wiele do zaoferowania.

9. Współpraca zamiast kompetencji

Współpraca to praca w zespole na równych zasadach. Danie z siebie wszystkiego, co najlepsze, aby osiągnąć wspólny cel. Krótko mówiąc, spełnienie swojej roli w zespole i zrobić to w jak najlepszy sposób.

Z drugiej strony konkurowanie polega na koncentrowaniu się na indywidualnych celach, aby postawić siebie ponad innymi. Stare przysłowie mówi, że sami dojdziemy do celu szybciej, ale razem dojdziemy dalej.

10. Docenia osiągnięcia innych

Osoba niepewna lub z niską samooceną będzie miała trudności z rozpoznaniem osiągnięć i sukcesów swoich współpracowników. Dobry współpracownik to także ten, który potrafi ocenić sukcesy innych i dać im uznanie, na jakie zasługują. To generuje i utrzymuje dobry nastrój w pracy.

Dekalog dobrego współpracownika nie jest sprawdzianem, aby wystawić innym ocenę. Jest to raczej lista cech, którą możesz wykorzystać, aby stać się lepszym towarzyszem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Littlewood, H. F., & Rojas, L. E. A. (2017). Comportamiento Organizacional Ciudadano o Buen Compañero de Trabajo: Antecedente y Consecuencias. Revista de la Facultad de Contaduría y Ciencias Administrativas, 2(3), 1-17.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.