Łzy szczęścia, smutny uśmiech, nerwowy śmiech… Czy wiesz, czym wywoływane są te dziwne „sprzeczne” reakcje? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.
Łzy zwykle kojarzy się z poczuciem straty, smutku, rozczarowania lub melancholii. Łzy pomagają nam wyrazić smutek, frustrację lub udrękę. Wszystkie negatywne emocje. Są jednak sytuacje, w których płaczemy z radości, ze wzruszenia lub ulgi. Tutaj pojawiają się pozytywne i miłe uczucia.
Jak to możliwe, że taka sprzeczność istnieje? Jak łzy, które mają znaczenie negatywne mogą oznaczać wewnętrzny stan spokoju? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na obecność tego dziwnego zjawiska potwierdzoną badaniami.
Łzy i sprzeczne emocje
Płaczemy, kiedy dostajemy dobrą wiadomość, na którą czekaliśmy od dawna. Kiedy ktoś otwiera przed nami swoje serce lub kiedy ktoś robi nam niespodziankę. W wielu przypadkach szczęśliwe wydarzenie prowadzi nas do tej reakcji pozornie negatywnej.
Jednak płacz nie jest jedynym zewnętrznym wyrażeniem, z którym tak się dzieje. Możemy chcieć uszczypnąć policzki dziecka, w stosunku do którego odczuwamy czułość lub ugryźć (delikatnie) osobę, którą kochamy. Dzieje się to również na odwrót. Czasami, w przypadku skrajnego smutku nieświadomie uśmiechamy się lub nerwowo śmiejemy.
Są to reakcje automatyczne, które nie mają podstawy logicznej. Jednak związek między pozytywnymi emocjami i ich negatywnymi wyrażeniami (i odwrotnie) spełnia bardzo ważną rolę.
Łzy szczęścia – skąd się biorą?
Powrót do równowagi
Oriana Aragón, psycholog z Yale University, przeprowadziła kilka badań na ten temat. Pod nazwą „wyrażenia dimorficzne” jej badania oceniają obecność tych zachowań przeciwnych do uczuć , jakie się odczuwa.
Nie jest to kwestia stanu, w którym współistnieją emocje pozytywne i negatywne (wyrażenia mieszane). Mówimy o emocji czysto pozytywnej, która przyjmuje „negatywny” wyraz, aby się okazać. W przeprowadzonym badaniu uczestnikom przedstawiano bodźce pozytywne i oceniono ich reakcję.
Wyniki pokazały, że osobom, które wykorzystywały negatywne reakcje do wyrażania siebie łatwiej było moderować intensywność emocji. Oznacza to, że łzy radości są sposobem na przywrócenie równowagi, gdy emocja, którą odczuwamy jest bardzo silna.
To tak, jakby negatywne wyrażenie przeciwdziałało intensywności pozytywnych emocji pozwalając osiągnąć równowagę.
Powstaje pytanie, dlaczego ograniczać lub przeciwdziałać uczuciu pełni? W przypadku ogromnej radości człowiek czuje się przytłoczony, a jego zdolność do podejmowania decyzji jest zmącona. Przywrócenie równowagi emocjonalnej jest konieczne do prawidłowego funkcjonowania.
Komunikacja
Ale łzy szczęścia mają nie tylko na celu utrzymanie wewnętrznej homeostazy, ale są również ważnym źródłem komunikacji. W jednym badaniu stwierdzono, że reakcja wobec osoby, która wyraża radość uśmiechając się lub przez łzy jest zupełnie inna. W pierwszym przypadku zwykle dołączamy do radości i dzielimy się nią próbując przedłużyć jej trwanie.
Jednak w obliczu łez radości mamy tendencję do reagowania w sposób, który pomaga jednostce regulować i obniżać poziom intensywności emocjonalnej, której doświadcza. W pewien bezpośredni sposób widzimy ich reakcję emocjonalną i działamy odpowiednio pomagając im w regulacji.
Szczęście wywołuje łzy, miłość sprawia, że gryziemy
Dlatego wiele niewytłumaczalnych ludzkich zachowań wydaje się mieć więcej sensu w świetle tych ustaleń. Kiedy doświadczamy (jakiejkolwiek) pozytywnej emocji w ekstremalnej skali jesteśmy zmuszeni reagować w przeciwny sposób, aby odzyskać wewnętrzną równowagę.
Tak więc, gdy patrzymy na naszego partnera i zalewa nas uczucie miłości, ciepła i wdzięczności, że odczuwamy potrzebę ugryzienia go w ramię lub policzek. W ten sposób jesteśmy w stanie zrekompensować w pewien sposób ten napływ emocji.
Dlatego, kiedy reagujesz agresją lub smutkiem na bardzo pozytywne doświadczenia, nie panikuj. Jest to niezbędny i całkowicie normalny mechanizm. To samo dzieje się, gdy widzisz, jak ktoś płacze z radości. Pamiętaj, że szczęście, którego doświadczasz jest tak intensywne, że przewyższa najbardziej naturalny wyraz emocji.
Łzy nie są oznaką słabości ani dramatyczności. Wręcz przeciwnie, są bezpośrednim wyrazem wielkiej zdolności człowieka do odczuwania oraz emocji, jakie wywołują dane okoliczności w jego organizmie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Aragón, O. R., Clark, M. S., Dyer, R. L., & Bargh, J. A. (2015). Dimorphous expressions of positive emotion: Displays of both care and aggression in response to cute stimuli. Psychological science, 26(3), 259-273.
- Aragón, O. R., & Clark, M. S. (2018). “Tears of joy” & “smiles of joy” prompt distinct patterns of interpersonal emotion regulation. Cognition and Emotion, 32(5), 913-940.