Kiedy płaczesz, odnosisz 7 ogromnych korzyści

Kiedy płaczesz, odnosisz 7 ogromnych korzyści
Sara Clemente

Napisane i zweryfikowane przez psycholog i dziennikarz Sara Clemente.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2023

Kiedy widzisz inną osobę, która płacze, wyobrażasz sobie najgorsze. Ale prawda jest taka, że płacz nie tylko wyraża nostalgię, smutek, smutek, ból lub złość, ale także szczęście lub radość. Liczne badania dostarczyły dowodów potwierdzających, że kiedy płaczesz, odnosisz korzyści fizyczne i emocjonalne. A Twoje samopoczucie się poprawia.

Wiesz już, że kiedy płaczesz, chcesz wyrazić to, co czujesz w danym momencie, zwykle są to negatywne uczucia. Płacz jest naturalny, dobry i bardziej normalny niż ludzie myślą. Nie jesteśmy silniejsi ani bardziej stabilni psychicznie, jeśli nie płaczemy. W rzeczywistości korzyści płynące z płaczu są liczne, a w tym artykule przedstawimy Ci kilka największych.

Nie wszystkie łzy są sobie równe

Ludzie produkują trzy rodzaje łez. Każdy rodzaj ma inny skład, w zależności od jego funkcji i pochodzenia.

  • Łzy podstawowe są wykonane głównie z białek i po każdym mrugnięciu zatrzymują wilgotność w Twoich oczach.
  • Łzy odruchowe są uwalniane w odpowiedzi na pewne zewnętrzne czynniki, takie jak dym lub wiatr. Chronią oczy przed podrażnieniem.
  • Łzy emocjonalne lub psychiczne są odpowiedzią na emocje, a te są tym, do czego się odwołujemy, gdy mówimy, że płaczemy. Zawierają neuroprzekaźniki (prolaktyna, hormony adrenokortykotropowe i leu-enkefalina), które działają jako naturalne leki przeciwbólowe.
Kiedy płaczesz, odnosisz korzyści.

Kiedy płaczesz, to Cię uspokaja

Płacz pomaga Ci się rozluźnić i odpocząć. Pozwala uwolnić emocje i wyrzucić je z siebie. A to także pomaga zmienić i w znacznym stopniu zmniejszyć dużo głębsze uczucie: udrękę. Płacz jest dla Ciebie dobry.

Czemu? Ponieważ płacz aktywuje przywspółczulny układ nerwowy (PNS), który jest odpowiedzialny za utrzymywanie lub promowanie odprężenia i odpoczynku w ciele, po tym, jak uczyni trochę wysiłku. Aktywacja PNS wyzwala reakcje organizmu, co pomaga mu reagować na stres i uczestniczyć w regulacji metabolicznej.

Kiedy płaczesz, ból się zmniejsza, nastrój się poprawia a sen wzmacnia

Badanie z 2014r. wykazało, że łzy emocjonalne uwalniają dwie substancje, aby człowiek mógł poczuć się dobrze: oksytocynę i endorfiny. Złe samopoczucie, zarówno fizyczne, jak i emocjonalne, jest złagodzone, ponieważ hormony te generują uczucie przyjemności i głębokiego dobrego samopoczucia.

Kiedy płaczesz, potem czasami się śmiejesz lub się uśmiechasz. Jak to możliwe, że przed chwilą kończyły Ci się chusteczki, a teraz się uśmiechasz? Ponieważ oksytocyna i endorfiny poprawiają nastrój. Ich kojące, poprawiające nastrój i łagodzące ból działanie pomoże Ci lepiej spać i łatwiej zasnąć.

Łzy chronią Cię przed bakteriami

Ważną rolę odgrywa lizozym, enzym znajdujący się we łzach. Działa jako bariera bakteriostatyczna, ponieważ zmienia i usuwa ściany komórkowe bakterii. Dlatego na poziomie fizycznym jest to bardzo skuteczny i naturalny sposób, aby oczy były bezpieczne i czyste. W rzeczywistości badania mówią, że pomaga to nawet chronić przed substancjami takimi jak wąglik i przezwyciężyć oporność bakterii na antybiotyki.

Kiedy płaczesz, leczysz swój stres

To jedna z najlepszych zalet płaczu, nie sądzisz? Kiedy płaczesz w odpowiedzi na stres, Twoje łzy uwalniają te same substancje chemiczne, które spowodowały stres. Paradoksalne, ale prawdziwe.

Na przykład, kiedy płaczesz, poziom manganu spada. Mangan to minerał ściśle związany ze stanami niepokoju, nerwów i agresji. Płacz obniża także poziom adrenaliny i noradrenaliny, substancji, których więcej wydzielasz w stresujących lub niebezpiecznych sytuacjach.

Kobieta płacze.

Kiedy płaczesz, prosisz o empatię

Normalnie, gdy widzisz, jak inna osoba płacze, wczuwasz się w jej uczucia i oferujesz swoje ramię, by mogła się wypłakać. Zakładasz, że potrzebuje pomocy lub że stało się coś strasznego. Uważasz, że oznacza to, że jest zraniona lub zmartwiona. W każdym przypadku, płacz innych osób przyciąga nas do nich.

Płacz to sposób na uzyskanie komfortu i wsparcia ze strony ludzi wokół nas. Powodem tego jest przywiązanie. Z tej perspektywy, płacz to sposób na prośbę o pomoc lub korzyści interpersonalne.

Kiedy płaczesz, lepiej poznajesz siebie

Niektórzy autorzy, tacy jak Michael Trimble, twierdzą, że istnieje cała “nauka o płaczu”. To może wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie płaczą częściej niż inni. Inni eksperci, tacy jak Ad Vingerhoets, mówią, że liczba razy, gdy ktoś inny płacze, zależy od dwóch specyficznych cech osobowości: empatii i neurotyczności.

W obu przypadkach lepsze poznanie siebie jest jedną z wielkich zalet płaczu. Czasami płacz uznawany jest za oznakę słabości, gdy w rzeczywistości jest oznaką siły emocjonalnej. Łzy wiele o nas mówią. Dają nam wgląd w nasze słabości, kiedy i jak bardzo potrzebujemy innych i co ma na nas wpływ.

Teraz znasz zalety płaczu. Zatrzymując łzy, stajesz na drodze emocjonalnego oczyszczenia, którego bardzo potrzebujesz. Dlatego nie musisz odczuwać strachu i wstydu przed wyrażaniem siebie, kiedy płaczesz. Wyrzuć to z siebie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.