Mimo że dzielą ich tysiące kilometrów istnieją pewne rutyny i sposoby życia wspólne dla mieszkańców tych miejsc, które znamy jako niebieskie strefy. To każe nam myśleć, że to właśnie ich sposób życia i bycia, a nie ich położenie geograficzne ma wpływa na poczucie szczęścia i zdrowie.
W ostatnich latach zidentyfikowano pięć miejsc na świecie, w których ludzie żyją dłużej niż średnia i wydają się być szczęśliwsi. Te miejsca to właśnie tak zwane niebieskie strefy. Analiza powodów, dla których długość życia jest większa w tych miejscach dostarcza danych, które są naprawdę fascynujące.
Dają nam też wiele wskazówek, które możemy zastosować w naszym codziennym życiu, a tym samym poprawić jakość naszego życia.
Mimo że dzielą ich tysiące kilometrów istnieją pewne rutyny i sposoby życia, które są wspólne dla mieszkańców tych miejsc. To każe nam myśleć, że to właśnie ich sposób życia i bycia, a nie ich położenie geograficzne ma wpływa na poczucie szczęścia i zdrowie. Zobaczmy, co mają ze sobą wspólnego mieszkańcy niebieskich stref.
Niebieskie strefy i Dan Buettner
Amerykański badacz i członek National Geografic, Dan Buettner, przeprowadził wyczerpujące dochodzenie oparte na badaniu demograficznym, które przedstawiało region Barbaglia na włoskiej Sardynii jako miejsce, gdzie spodziewana długość życia mieszkańców jest najwyższa.
Zebrał zespół badawczy, który składał się z lekarzy, dietetyków, epidemiologów, antropologów i demografów. Podczas poszukiwań Buettner i jego zespół znaleźli jeszcze cztery miejsca o tych samych cechach, które nie pasują tylko do danych statystycznych, ale także do tego stylu życia.
W ten sposób na mapie niebieskich stref znajdziemy po pierwsze Barbaglię, która ma największą koncentrację stulatków na świecie. Tuż za nią znajduje się Półwysep Nicoya, drugie miejsce z największą liczbą stulatków na całym świecie. W Japonii wyspa Okinawa koncentruje najstarszą populację kobiet na naszej planecie.
Na innej wyspie, Ikarii, położonej na Morzu Egejskim populacja osób starszych ma najniższy odsetek przypadków demencji starczej. Na ostatnim miejscu na liście znajduje się Loma Linda na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jest to miejsce, gdzie spodziewana długość życia przewyższa średnią kraju o 10 lat.
Co mają ze sobą wspólnego niebieskie strefy?
Pomimo położenia na zupełnie innych długościach geograficznych, posiadania różnych klimatów i kultur mieszkańcy niebieskich obszarów pokazują te same, niesamowite dane demograficzne. Dane te wykluczyły, że na te zbieżności ma wpływ pogoda lub określona kultura.
Wygląda na to, że zachowania zaobserwowane w tych społecznościach oparte są przynajmniej na pięciu czynnikach. Wydają się one sprzyjać niesamowitej długowieczności i jakości życia ich mieszkańców. Czynniki te są związane z dietą, ćwiczeniami i celami życiowymi. Również z zasobami radzenia sobie ze stresem i relacjami społecznymi.
Dieta i ćwiczenia
W tych niebieskich strefach mieszkańcy spożywają znacznie więcej produktów pochodzenia roślinnego i rybnego niż czerwonego mięsa. W niektórych z nich regularnie spożywana jest również oliwa z oliwek i czerwone wino. Ponadto jedzą powoli i nie zapełniają całkowicie żołądka.
Na Okinawie ma to swoją nazwę: hara hachi bu – sekret przedłużający życie: mniej jedzenia oznacza więcej życia. Badania wykazały, że takie zachowanie zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej i ryzyko zachorowania na raka. Hara hachi bu jest praktyką opartą na filozofii Konfucjusza, którego dieta polegała na jedzeniu tylko do 80% sytości.
Innym nawykiem, który łączy mieszkańców niebieskich obszarów jest to, że nie wyobrażają sobie siedzącego trybu życia. Nie ćwiczą na siłowniach, ale w ich codziennych rutynach nie brakuje długich spacerów i wycieczek rowerowych. Pracują również na polu lub w sadach naturalnie wprowadzając aktywność do swojego życia.
Cele życiowe
Jednym z podstawowych zachowań, które możemy zauważyć u mieszkańców niebieskich stref jest to, że mają powód, aby każdego ranka wstawać szczęśliwi. Mają określone cele. Na Okinawie ma to swoją nazwę: Ikigai, czyli mieć cel w życiu i nie tracić go z oczu wraz z upływem czasu.
Ta koncepcja wcale nie jest związana z celami zawodowymi ani zarobkowymi. Ale z chęcią zrobienia czegoś, co sprawi, że będziesz naprawdę szczęśliwy.
Radzenie sobie ze stresem i relacje społeczne
Kolejnym aspektem, który wydaje się mieć naprawdę duży wpływ na jakość i długość życia jest poczucie przydatności. Jak również rozwijanie więzi społecznych, które nie ograniczają się wyłącznie do rodziny. Ci ludzie dbają o swoich przyjaciół i unikają toksycznych relacji. Aktywnie uczestniczą w życiu społeczności i pracują na rzecz jej rozwoju. Krótko mówiąc, dzielą czas z innymi ludźmi.
Przeprowadzono badania skupiające się na osobach żyjących w niebieskich strefach i ich sposobach radzenia sobie ze stresem. Praktycznie nie cierpią z jego powodu. Społeczności te zwracają szczególną uwagę na takie aspekty, jak odpoczynek i jakość snu. Wielu z nich medytuje lub używa starożytnych technik relaksacyjnych i są bardzo spirytualni.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Ikeda, N., Saito, E., Kondo, N., Inoue, M., Ikeda, S., Satoh, T., … Shibuya, K. (2011). What has made the population of Japan healthy? The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(11)61055-6
- Akiyama, H. (2015). Japan’s longevity challenge. Science. https://doi.org/10.1126/science.aad9386
- Olshansky, S. J., Carnes, B. A., & Désesquelles, A. (2001). Demograpgy: Prospects for human longevity. Science. https://doi.org/10.1126/science.291.5508.1491