Szczęście to stan umysłu - dowiedz się, dlaczego tak właśnie jest!

Szczęście to stan umysłu - dowiedz się, dlaczego tak właśnie jest!

Ostatnia aktualizacja: 07 czerwca, 2019

Istnieją setki książek, które twierdzą, że dają formułę na szczęście, lecz wszystkie one są bardzo niejasne. Wiele z nich twierdzi, że szczęście pochodzi z zewnątrz.

Wierzą, że znajduje się ono na szczycie góry, na którą należy się wspiąć. Jednak prawda jest taka, że ​​szczęście to przede wszystkim stan umysłu.

Szczęście zależy od okoliczności, a zatem od indywidualności. Dlatego dla każdej osoby będzie miało inną postać.

Szczęście jest w Tobie – poszukiwanie go na zewnątrz to pomyłka

Wszystko dookoła zachęca Cię do szukania szczęścia na zewnątrz. Jeśli kupisz ten nowy samochód, będziesz szczęśliwy. Jeśli znajdziesz nowego partnera, będziesz szczęśliwy.

Dlatego tak kuszące jest dać się ponieść reklamom. Niebezpieczeństwo kryje się w tym, że reklama mówi w pierwszej kolejności o radości, a nie o szczęściu.

Szczęśliwa dziewczyna

Szczęście jest trwalsze i nie znika tak szybko i łatwo jak bąbelki w szampanie. Jest niczym echo, które przeciwstawia się emocjom.

Cokolwiek się stanie, pozostanie wewnątrz Ciebie. Być może wzięcie się w garść i wyciągnięcie wniosków to jakaś specjalna umiejętność?

“Nie będąc w stanie znaleźć szczęścia w sobie, rozpaczliwie szukamy go na zewnątrz – w przedmiotach, doświadczeniach, w coraz dziwniejszych sposobach myślenia i działania. Krótko mówiąc, tylko oddalamy się od szczęścia, szukając go tam, gdzie go po prostu nie ma. “

Matthieu Ricard

Siła naszych myśli

Jeśli szczęście jest stanem umysłu, to Twoje myśli to główni aktorzy. Twoje emocje i okoliczności często są dla nich motywacją. Poza tym nie zawsze trzymają się scenariusza na korzyść Twoich interesów.

Jednak dobrą wiadomością jest to, że możesz być częścią tego skryptu. Musisz tylko obserwować swoje myśli. Aby to zrobić, dobrym pomysłem będzie medytacja.

Zacznij obserwować ogromną liczbę automatycznych myśli, które pojawią się w Twojej głowie w ciągu dnia. Określ, ile z nich to skargi, osądy, żale lub samokrytycyzm.

Uświadom sobie, że jest to bardzo ważne. Pozwoli Ci to zrozumieć lub odkryć ponownie tę część siebie, o której być może zapomniałeś, albo nawet nigdy nie miałeś o niej pojęcia.

Jeśli zaczniesz traktować swoje błędy lub porażki jako możliwości, zrobisz duży krok w kierunku zrozumienia, że ​​szczęście jest stanem umysłu.

Szczęście i kobieta leżąca na kanapie

Na przykład, zwolnienie z pracy może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby zmienić pracę i zrobić coś, co zawsze chciałeś zrobić. Faworyzowanie pozytywnych myśli względem negatywnych jest kluczem.

Dobre samopoczucie nie oznacza, że ​​żadne negatywne myśli w ogóle się nie pojawiają. To tylko sugeruje, iż trudniej będzie im się rozwijać w Twoim umyśle.

Jak zauważył Matthieu Ricard, nazywany przez wiele lat “najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi”, aby zrozumieć to, możemy myśleć o morzu. Mimo iż powierzchnia morza zmienia się przez wiatr lub fale, jego głębia pozostaje spokojna.

“Przez szczęście rozumiem głębokie poczucie rozkwitu, które wynika z wyjątkowo zdrowego umysłu. To nie jest zwykłe przyjemne doznanie, ulotna emocja lub nastrój, lecz optymalny stan bycia. Szczęście jest również sposobem postrzegania świata, ponieważ, jakkolwiek trudna  może być zmiana świata , zawsze można zmienić sposób, w jaki go traktujemy”.

Matthieu Ricard

Szczęście to stan umysłu

Wiele osób uważa, że ​​szczęście to dobre samopoczucie, podczas gdy dla innych polega ono na równowadze. Nie jest czymś chwilowym, ale raczej czymś stałym. Aby stało się to możliwe, musisz odnaleźć własną jego definicję.

Trzymanie się z dala od “szczęścia”, które wciskają Ci reklamodawcy, to pierwszy krok. Szczęście polega na mądrych wyborach i decyzjach, bardziej niż na kupowaniu jakichś rzeczy. Bo przecież w końcu szczęście to stan umysłu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bejar, H. (2015). La identidad ensamblada: la ordenación de la felicidad. Papeles Del CEIC. International Journal on Collective Identity Research2015(2), 133. Retrieved from http://www.ehu.eus/ojs/index.php/papelesCEIC/article/view/13234
  • Cuadra, H., & Florenzano, R. (2003). El bienestar subjetivo: hacia una psicología positiva. Revista de Psicología12(1), ág-83.
  • Fernández-Berrocal, P., Extremera Pacheco, N., Goleman, D., Raga, D. G., & Mora, F. (2012). La Inteligencia Emocional y el estudio de la felicidad. Revista Interuniversitaria de Formación de Profesorado66(23,3), 9–29. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/j.energy.2015.01.034

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.