Zaburzenia snu i urządzenia elektroniczne – poznaj związek między nimi!

Kobieta z telefonem w łóżku a zaburzenia snu

Udowodniono, że istnieje wyraźny związek między urządzeniami elektronicznymi a zaburzeniami snu. Niektóre badania wskazują, że tego typu urządzenia wpływają na rytmy dobowe, odpowiedzialne za czuwanie i odpoczynek i pojawiają się zaburzenia snu.

Ostatnio pojawiły się badania obejmujące urządzenia elektroniczne i zaburzenia snu. Stwierdzono związek między tymi dwoma czynnikami. Ustalono, że urządzenia te są potencjalnie szkodliwe dla normalnych rytmów snu i że mogą znacznie wpłynąć na jego jakość.

Temat jest niepokojący, jeśli weźmie się pod uwagę, że obecnie wiele osób korzysta z telefonów komórkowych, komputerów i podobnych urządzeń często i przez długi czas. Rośnie również liczba osób, które śpią z telefonem na stoliku nocnym lub zabierają laptopa do łóżka, aby kontynuować pracę.

Chłopak z telefonemIstnieją dowody na to, że takie zachowania mogą być problematyczne. Istnieje związek między urządzeniami elektronicznymi a zaburzeniami snu. National Sleep Foundation na uniwersytecie w Kalifornii w swoich badaniach dochodzi do wniosku, że tego typu urządzenia prowadzą do krótszego i gorszej jakości snu.

Sen jest jedynym skutecznym lekarstwem”.

Sofokles

Zaburzenia snu: sztuczne światło i rytmy dobowe

Rytmy okołodobowe to wszystkie procesy zmian zachodzące w żywych istotach w czasie krótszym niż 24 godziny. Są to cykle, które zawsze następują w tej samej kolejności i które następują po sobie etapami. Oprócz wielu innych aspektów, regulują one cykle snu. Nazywa się je również „zegarem biologicznym”.

Badanie przeprowadzone na uniwersytecie w Connecticut, które zostało później opublikowane w Philosophical Transactions of the Royal Society wskazuje, że sztuczne światło może zmieniać rytmy okołodobowe. W szczególności mogą wpływać na cykl snu.

Badanie ustanawia bezpośredni związek między urządzeniami elektronicznymi a zaburzeniami snu. Urządzenia te działają przy użyciu sztucznego światła, a sen jest uwarunkowany rytmami dobowymi. W szczególności sprawiają, że organizm jest bardziej aktywny w chwilach, gdy pojawia się światło i bardziej pasywny, gdy panuje ciemność.

Cykle okołodobowe są w dużej mierze określone przez wyspecjalizowane komórki znajdujące się w siatkówce. Po włączeniu ekranu urządzenia elektronicznego powstaje zniekształcenie bodźców. W ten sposób, chociaż jest noc, aktywują się funkcje dzienne. Dlatego musimy je wyłączyć przed snem.

Zaburzenia snu i urządzenia elektroniczne

Na Uniwersytecie Kalifornijskim doszli do podobnych wniosków, jak wskazywaliśmy w poprzednim akapicie. Naukowcy poszli nawet o krok dalej. Wskazują, że niebieskie ekrany komputerów i telefonów zmniejszają produkcję melatoniny.

Ten hormon wpływa na jakość snu. Gdy jej poziom jest niski utrudnia zasypianie i skraca czas trwania odpoczynku.

Dziewczyna z telefonem w łóżku

Z drugiej strony nawyk posiadania telefonu komórkowego lub komputera obok łóżka, nawet gdy idziemy spać, prowadzi do zwiększenia aktywności neuronów. Urządzenia te utrzymują nas w gotowości. A to, czego potrzebujemy przed snem to zrelaksowanie się.

Co gorsze, kiedy śpimy, nasz telefon może otrzymywać wiadomości lub powiadomienia. Ci, którzy są bardzo uzależnieni od telefonu mogą się natychmiast obudzić, aby zobaczyć kto do nich napisał. I nawet jeśli telefon nie dzwoni, to wciąż mamy ten subiektywny stan napięcia i ciągle myślimy, czy ktoś wysłał do nas jakąś wiadomość. To nie pozwala nam spokojnie spać.

Niepożądane efekty uboczne

Psychiatra i psychoanalityk David Dorenbaum twierdzi, że związek urządzeń elektronicznych i zaburzeń snu ma również inne konsekwencje. Zapewnia, że przy intensywnym użytkowaniu tych urządzeń trudniej jest nam zapamiętać sny. Mówi o analogii między światem, który widzimy przez ekran, a światem onirycznym.

W rzeczywistości badanie przeprowadzone na 1000 studentów w Australii w wieku od 13 do 16 lat wykazało, że urządzenia elektroniczne były wyraźnie powiązane z niższą jakością snu. To z kolei miało niekorzystny wpływ na zdrowie psychiczne. Młodzi ludzie, którzy brali udział w badaniu, częściej wykazywali objawy depresji.

Ale to nie urządzenia elektroniczne są problemem. Prawdziwy problem polega na niewłaściwym ich użyciu. Poprawnie używane urządzenia mogą ułatwić nam życie. Jednak niepoprawnie wykorzystywane sprawiają, że człowiek staje się bezbronny i uzależniony od ich dostępności.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Arévalo, R., Arevalo, R., Ibarra, G., Nuila, A., & Valle, A. (2018). Impacto de la luz emitida por los dispositivos electrónicos móviles utilizados antes de dormir en la calidad del sueño. Sinapsis UJMD, 8(1), 68-74.

Scroll to Top