Test empatii poznawczej i afektywnej jest zasobem przydatnym i interesującym. Jego celem jest ocena stopnia, w jakim jesteśmy w stanie nie tylko połączyć i poczuć emocje innych, ale także je zrozumieć.
Test empatii poznawczej i afektywnej I. Fernándeza Pinto, B. Lópeza-Péreza i F. José Garcíi Abady jest instrumentem kompletnym i łatwym do zastosowania. Od czasu jego publikacji w 2008 r. stanowi wiarygodny i niezawodny zasób oceny empatii na podstawie dwóch elementów, które ją definiują: obszaru poznawczego i afektywnego.
Nieco ponad rok temu na rynku pojawiła się interesująca książka zatytułowana Efekt empatii. W niej Helen Riess, profesor na Uniwersytecie Harvarda i dyrektor programu empatii w Massachusetts General Hospital przeanalizowała brak tego uczucia w dziedzinie medycznej i organizacyjnej.
Jak wyjaśniła, wiele z tych osób, które dzisiaj zajmują wysokie stanowiska, nadal nie opanowało tej bardzo podstawowej kompetencji.
W swojej pracy mogą być wyjątkowo wykwalifikowani i skuteczni. Być może ukończyli ważne studia, mają wysokie IQ i pozycję lidera. Jeśli jednak brakuje im empatii, powstaje próżnia. Jest to pęknięcie, które osłabia zdolność do utrzymywania empatycznej komunikacji, rozumienia innych i osiągania porozumień.
Jak również tworzenia sojuszy, połączeń i gdzie w końcu możemy być w stanie wykazać się odpowiednią inteligencją emocjonalną. Dlatego posiadanie odpowiednich zasobów do zmierzenia tego wymiaru może być bardzo pomocne. Dzięki temu mamy możliwość wykorzystania ich w obszarach społecznym, organizacyjnym i klinicznym.
«Jeśli Twoje zdolności emocjonalne nie są wyćwiczone, jeśli nie jesteś świadomy siebie, jeśli nie potrafisz poradzić sobie z emocjami, jeśli nie czujesz empatii i jesteś w stanie utrzymywać relacji bez względu na to, jak jesteś inteligentny, nie zajdziesz daleko».
-Daniel Goleman-
Test empatii poznawczej i afektywnej (TECA): cel, cechy i niezawodność
Test empatii poznawczej i afektywnej (TECA) został opracowany do bardzo konkretnych celów. Pierwszym z nich jest posiadanie rygorystycznego i prostego narzędzie do zastosowania na różnych obszarach. Drugi to utworzenie kwestionariusza, który może zaoferować nam ogólną miarę empatii ocenianej osoby.
Dlatego celem TECA jest nic innego jak pomiar zdolności empatycznych z punktu widzenia poznawczego i afektywnego. Zdaniem Fernándeza (2008) autorzy tego testu uważają, że empatia jest fundamentalnym zjawiskiem w badaniu ludzkich zachowań. Dlatego używanie tego testu jest zarówno konieczne, jak i interesujące.
Zobaczmy zatem więcej informacji jego na temat.
Jakie są jego zastosowania?
Test empatii poznawczej i afektywnej (TECA) można zastosować po 16 roku życia. Możemy zatem używać tego zasobu w dziedzinie edukacji, jednak ten test został opracowane z myślą o użyciu w trzech bardzo konkretnych scenariuszach. Oto one:
- Zakres kliniczny: ocena związku empatii w zaburzeniach psychicznych oraz zachowaniach przestępczych i kryminalnych.
- Dziedzina społeczna: w tym obszarze TECA jest bardzo interesująca. Pozwala nam lepiej zrozumieć zachowania prospołeczne, moralne, agresywne itp.
- Obszar organizacyjny: zgodnie z oczekiwaniami empatia pozostaje kluczowa przy tworzeniu lepszych miejsc pracy, poprawie środowiska pracy, zmniejszeniu stresu, optymalizacji komunikacji, wydajności itp.
Cztery skale testu empatii poznawczej i afektywnej (TECA)
Test empatii poznawczej i afektywnej (TECA) składa się z 33 elementów (pytań) z typologią odpowiedzi według skali Likerta, to znaczy osoba oceniana musi wybierać pomiędzy „całkowicie się nie zgadzam, zgadzam się, niezdecydowany, nie zgadzam się i całkowicie się nie zgadzam”.
Należy również zauważyć, że ten test ma na celu ocenę dwóch podstawowych elementów empatii:
- Empatia poznawcza: umiejętność rozpoznawania i rozumienia emocji innych ludzi.
- Empatia afektywna: zdolność do odczuwania i łączenia się z emocjami, odczuciami i uczuciami innych.
Z drugiej strony, aby ocenić te dwa obszary, test empatii poznawczej i afektywnej składa się z czterech skal:
- Przyjęcie perspektywy: zdolność poznawcza pomagająca nam zrozumieć wizję, myśli i perspektywy innych.
- Zrozumienie emocjonalne: odnosi się do empatii, która łączy się z emocjami, wrażeniami i intencjami, które mogą mieć osoby wokół.
- Stres empatyczny: ten wymiar odnosi się do naszych kompetencji (lub ich braku) do dostosowania się do negatywnych emocji innych.
- Radość empatyczna: W przeciwieństwie do poprzedniej skali, empatyczna radość odnosi się do umiejętności rozumienia i wykrywania pozytywnych emocji ludzi wokół.
Czy test test empatii TECA jest wiarygodny?
López-Pérez, Fernández-Pinto i Abad (2008), autorom testu empatii poznawczej i afektywnej , udało się stworzyć ważny, niezawodny i bardzo prosty do zastosowania test (w rzeczywistości można go wykonać w nieco ponad 10 minut). Jego ocena opiera się na wynikach percentylowych uzyskanych z dużej próby ogólnej populacji dorosłych mężczyzn i kobiet.
Jest to instrument o wysokiej niezawodności. Bardzo przydatny do oceny osób w wieku powyżej 16 lat. Stanowi doskonałe źródło informacji dla każdej firmy, ośrodka zdrowia lub organizacji społecznej. Empatia jest tym wymiarem, który wszyscy powinniśmy zrozumieć znacznie lepiej i nad którym powinniśmy pracować. Ten test może nam w tym pomóc.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- López, B.; Fernández-Pinto, I.; Abad, F.J. (2008). Test de empatía cognitiva y afectiva. Madrid: TEA Ediciones