Rozdrażnienie nie znika samo z siebie ani dzięki magicznej sztuczce. Kiedy doświadczamy tej emocji bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie sposoby radzenia sobie z gniewem. W przeciwnym razie możemy napytać sobie biedy.
Niewłaściwe sposoby zarządzania gniewem są pewnego rodzaju kamieniem milowym lub zwyczajem, który może być katastrofalny w skutkach. Gniew jest jedną z tych emocji, która często prowadzi nas do popełniania błędów. Mówimy lub robimy coś, co rani nas samych lub ludzi, których kochamy.
Niestety gniew jest czasem postrzegany bardziej lub mniej pozytywnie. Krzyczący szef lub surowy ojciec mogą sprawiać, że gniew staje się oznaką powagi lub zaangażowania. Jednak niekontrolowany gniew nie wytwarza niczego pozytywnego. Wręcz przeciwnie, niszczy, boli i ostatecznie powoduje więcej gniewu i urazy do innych.
Dlatego tak ważne są sposoby radzenia sobie z gniewem. Nie chodzi o to, aby go nie czuć, ponieważ gniew, podobnie jak wszystkie emocje, jest w wielu przypadkach uzasadnioną reakcją.
Ważne jest, aby nie pozwolić mu przejąć kontroli. Nie pozwolić, aby to emocja decydowała o tym, co mamy zrobić. Przedstawiamy Ci cztery sposoby niewłaściwego zarządzania gniewem.
“Gniew: kwas, który może wyrządzić więcej szkód pojemnikowi, w którym jest przechowywany, niż czemukolwiek, na co go wylejemy”.
–Seneka–
1. Sposoby radzenia sobie z gniewem: powstrzymywanie
Powstrzymywanie nigdy nie jest właściwym sposobem radzenia sobie ze złością lub innymi emocjami. Zaprzeczanie temu, jak się czujemy, uciekanie przed nim lub ignorowanie tego, co czujemy nie jest najlepszym wyjściem.
Represje nigdy nie są skuteczne. Energia, którą zamierzamy zdusić w nas samych zawsze powraca w postaci innych objawów fizycznych lub psychicznych.
Zatem najlepszym sposobem nie jest przygryzanie warg i udawanie, że nic się nie stało. To, co możemy zrobić, to unikać tych wybuchów furii, aby nie zwróciły się przeciwko nam lub przeciwko tym, których kochamy. Spokój ułatwi wprowadzenie bardziej sprzyjającego wyrażania emocji scenariuszowi.
2. Wyładowywanie gniewu na sobie
Jedną z konsekwencji tłumienia energii, która towarzyszy gniewu jest to, że ostatecznie może w nas eksplodować. Emocje nie osłabiają się ani nie znikają same z siebie. Jeśli się nimi nie zajmiemy mogą przerodzić się w coś niechcianego. Często zdarza się, że ten gniew, który później uciszamy przemienia się później w agresję wobec nas samych.
Depresja często kryje stłumiony gniew. Wściekłość istnieje, ale zamiast zwrócić się przeciwko temu, co ją wywołało zwraca się przeciwko nam. Wtedy pojawiają się wyrzuty lub urazy w stosunku do samych siebie. Możliwe jest również występowanie migren, zawrotów głowy i innych objawów fizycznych. Nie traćmy z oczu źródła gniewu. Co wywołało naszą wściekłość?
3. Zachowania pasywno-agresywne
Postawy pasywno-agresywne to takie, w których słowa, gesty lub czyny oznaczają gniew, ale nie wyraża się go bezpośrednio. Raczej jest on ukryty. Używa się ozdób lub przykrywek, które wyrażają gniew, ale nie ukierunkowuje się go ani nie szuka rozwiązania. Najbardziej typowym przykładem są aluzje. Coś zostanie powiedziane, a jednocześnie niepowiedziane.
Zarządzanie gniewem w ten sposób nie jest właściwe, ponieważ powoduje zamieszanie. Zarówno dla Ciebie, jak i dla innych. Co więcej, nie wyrażasz otwarcie irytacji, ale z drugiej strony nie pozostawiasz jej dla siebie. Problem polega na tym, że może to prowadzić do niepotrzebnego przedłużania się konfliktu lub do nowych źródeł problemów.
4. Sposoby radzenia sobie z gniewem: wyładowanie go na niewinnych osobach
Gniew czasami generuje łańcuchy agresji, które są całkowicie irracjonalne. Załóżmy, że szef w jakiś sposób zdenerwuje swoją podwładną. Ona nie odpowiada, ale kiedy rozmawia ze swoim partnerem, jest zdenerwowana i oskarża go bez powodu.
Partner nie reaguje, ale zachowuje w sobie pewną urazę. Dlatego gdy wraca do swojego domu, krzyczy na swojego młodszego brata, który go zdenerwował. Dziecko nie reaguje, ale staje się okrutne lub złośliwe, gdy bawi się ze swoim psem, aby złagodzić gniew, który odczuwa.
W ten sposób powstaje krąg agresji, w którym nie zarządza się gniewem we właściwy sposób. Ktoś całkowicie niewinny może ponieść konsekwencje złego zarządzania emocjami. Jak widać zupełnie bez potrzeby pogarsza to więzi międzyludzkie.
Nauka radzenia sobie z gniewem jest bardzo ważna dla budowania zdrowego środowiska i bardziej konstruktywnych relacji. Właściwe jest wyrażanie naszych emocji osobie, która je obudziła.
Powinniśmy otwarcie oświadczać, że odrzucamy niesprawiedliwe, nieuzasadnione lub lekceważące traktowanie. Zrobienie tego po odzyskaniu spokoju – jeśli to niemożliwe spisanie wszystkiego na papierze, bez filtrów – bardzo pomaga.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
Moreno Loureda, A. (2017). Los cuentos como recurso para trabajar la ira en educación infantil.