Testy psychotechniczne: do czego służą?

Testy psychotechniczne: do czego służą?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Chociaż testy psychotechniczne są powszechnie spotykane w każdym procesie rekrutacji zawsze należy się odpowiednio przygotować, aby poprawić nasze zdolności poznawcze.

Testy psychotechniczne są wykorzystywane – między innymi – w procesie wyboru pracownika, a także w testach selektywnych. Są tacy, którzy się ich obawiają i tacy, którzy lubią rozwiązywać problemy rozumowania logicznego lub przestrzennego. Tak czy inaczej, ich funkcja ma zawsze ten sam cel: wykrywanie zdolności osoby, jej kompetencji i określenie jej profilu psychologicznego.

Tego rodzaju testy strukturalne nie uciekają od krytyki. Wszyscy wiemy, że jeśli chodzi o pomiar dowolnego rodzaju wymiaru lub cechy psychologicznej zawsze należy stosować różne techniki i różne zasoby, aby uzyskać szerszy zakres informacji.

Testy te oferują jedynie powierzchowną ocenę, aby sprawdzić, czy umiejętności danej osoby odpowiadają podstawowym potrzebom stanowiska. Później jednak dane te zostaną porównane z innymi w celu przeprowadzenia bardziej kompleksowej i dokładnej oceny.

Wypełnianie testu

Zatem testy selektywne, takie jak matryce kruka, testy umiejętności werbalnych lub mechanicznych są szybkimi filtrami, które każdy dział zasobów ludzkich stosuje w pierwszej fazie rekrutacji, aby wybrać najbardziej odpowiednich kandydatów. Następnie zazwyczaj przeprowadza się rozmowę osobistą.

Dlatego dobrym pomysłem jest przygotowanie się do tego typu testów w celu uzyskania wysokiej oceny na wczesnych etapach procesu. Są to pewnego rodzaju wyzwania poprzedzające, które należy pokonać, aby przejść do następnego etapu rekrutacji.

Testy psychotechniczne: cel i obszary zastosowania

Testy psychotechniczne składają się z kwestionariuszy testowych. Celem jest szybkie i prawidłowe wybranie jednej opcji spośród kilku możliwych odpowiedzi.

Dzięki tym testom firmy lub dowolne organizacje społeczne mogą uzyskać informacje na temat osobowości. A także na temat dowolnego obszaru poznawczego, który chcą zmierzyć: uwagi, pamięci, rozwiązywania problemów, umiejętności werbalnych lub przestrzennych…

Ważne jest wzięcie pod uwagę trzech aspektów przy ocenie testów psychotechnicznych: szybkość, poprawność odpowiedzi i liczbę błędów. Z drugiej strony badania takie jak te prowadzone na uniwersytecie w Tuluzie zwracają uwagę na pewien ważny fakt, którego nie możemy zignorować. Tego rodzaju testy muszą być ocenione przez wyspecjalizowany personel.

Zobaczmy poniżej, w jakich codziennych sytuacjach używane są testy psychotechniczne.

Testy psychotechniczne są częścią oceny psychologicznej i dlatego muszą być stosowane i oceniane przez psychologów specjalizujących się w tej dziedzinie.

Obszary zastosowania

 • Procesy rekrutacyjne w miejscu pracy.
 • Edukacja: w celu oceny zdolności intelektualnych uczniów, ich ewolucji oraz preferencji zawodowych.
 • Zakres kliniczny. Testy psychotechniczne są częścią pracy psychologa klinicznego, w której ocenia się style osobowości i umiejętności. Zasoby te są również niezbędne do zdiagnozowania, wykrycia obecności zaburzeń psychicznych, demencji itp.
 • Prawo jazdy i pozwolenie na broń. W przypadku tych dwóch pozwoleń testy psychotechniczne są niezbędne. Dzięki nim ocenia się umiejętności uwagi, zdolność reakcji lub zdolności wzrokowe u kierowcy lub to, czy osoba, która chce zdobyć pozwolenie na broń ma odpowiednie zdolności, czy też nie.

Rodzaje testów psychotechnicznych

Wszyscy kiedyś braliśmy udział w procesie rekrutacyjnym, gdzie te testy psychotechniczne sprawiły, że przeżyliśmy chwilę grozy. Należy jednak pamiętać, że wiele osób codziennie ćwiczy tego rodzaju umiejętności tak ważne w naszym życiu.

Różne testy psychotechniczne
Jest to sposób na aktualizowanie naszych procesów poznawczych, ćwiczenie uwagi, pamięci, elastyczności przestrzennej, umiejętności werbalnych itp. W naszym zasięgu mamy na przykład dowolnej aplikacji na nasze telefony, a nawet darmowe testy dostępne w Internecie.

Zobaczmy teraz, jakie rodzaje testów psychotechnicznych są najczęściej stosowane:

Testy biegłości werbalnej

 • Mierzą zdolność rozumienia i wyrażania pojęć za pomocą słów.
 • Składają się na nie ćwiczenia ortograficzne, synonimy i antonimy, rozumienie słów, niepełne zdania, reguły pisowni…

Testy biegłości numerycznej

 • Tego rodzaju testy psychotechniczne mierzą zdolność rozumienia i pracy z liczbami.
 • W tych testach możemy znaleźć od klasycznych problemów, takich jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, ułamki, potęgi po pierwiastki, procenty, równania…

Testy umiejętności przestrzennych

 • Testy umiejętności przestrzennych są niewątpliwie najciekawsze. Musimy odróżniać kształty, objętości, odległości, pozycje w przestrzeni 
 • Często pojawiają się niekompletne figury, łamigłówki, figury, które musimy obrócić w myślach, aby zrozumieć ich położenie, itp.

Testy abstrakcyjnego myślenia

 • W tego typu testach analizowana jest zdolność osoby do obserwowania i porządkowania informacji w logiczny sposób.
 • Dlatego musimy pozwolić, aby ujawniły się nasze umiejętności dedukcyjne obserwując serie liter, cyfr, kart lub monet, aby znaleźć prawidłową odpowiedź.

Testy uwagi i retencji

 • Ten rodzaj testu jest bardzo powszechny w procesach rekrutacyjnych dla prac, w których uwaga jest bardzo ważna. Mogą to być fabryki lub każdy rodzaj przemysłu, w którym operatorzy muszą być bardzo skupieni na swoich zadaniach.
  Dłoń osoby piszącej test
 • Testy te mierzą zdolność do zachowania czujności podczas wykonywania powtarzalnego i monotonnego zadania. W tym celu zwykle pojawiają się ćwiczenia pamięci wzrokowej, pamięci czytania, czytanie liczb lub słów, aby później je odtworzyć.

Testy psychotechnicze – jak je zdać?

Jak już wskazaliśmy wcześniej wiele osób ćwiczy tego rodzaju kompetencje, zarówno w interesie osobistym, jak i dlatego, że biorą udział w procesie rekrutacyjnym. Idealnym rozwiązaniem jest zatem przygotowanie dużej ilości testów, które wykonamy w domu ucząc się na błędach. A następnie ćwiczenie wykonywania ich w jak najkrótszym czasie.

Ponadto przestrzeganie tych prostych wskazówek również może pomóc.

 • Tak jak szkolimy się, aby skutecznie wykonywać tego typu testy musimy też nauczyć się kontrolować nasz niepokój podczas procesu rekrutacyjnego.
 • Czytaj instrukcje na spokojnie, przestrzegaj zasad podanych przez egzaminatora i upewnij się, że nie pominąłeś żadnych arkuszy.
 • Przeanalizuj przykłady przedstawione w każdym ćwiczeniu. Nie pędź do przodu zakładając, że już wiesz, jak wykonać ćwiczenie.
 • Czas jest ważny. Jeśli więc utkniesz w jednym pytaniu przejdź do następnego pozostawiając te najbardziej złożone na koniec.
 • Po zakończeniu testu przejrzyj go ponownie.
 • Pamiętaj, że tego rodzaju testy psychotechniczne kierują się logiką. Korzystaj ze zdrowego rozsądku.

Podsumowując, biorąc pod uwagę, że tego rodzaju testy stają się coraz bardziej powszechne nie zaszkodzi się z nimi zaznajomić. Niezależnie od tego, czy mamy przed sobą proces rekrutacyjny lub rozmowę o pracę  zawsze dobrze jest trenować tego rodzaju umiejętności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Vautier, S. (2015). La psychotechnique des aptitudes. Pratiques Psychologiques21(1), 1–18. https://doi.org/10.1016/j.prps.2015.01.005
 • Arenal, FA, Fernández Peira, P., y Martin Val, A. (1977). Uso de pruebas psicotécnicas. Salud y Trabajo, No. 7, páginas 38-44, 26 Referencias; 1977.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.