Życie studenckie nie jest tak naprawdę tym, czym się wydaje na pierwszy rzut oka!

Młodzi ludzie mają z reguły mnóstwo różnych oczekiwań związanych z pewną specyfiką, jaką charakteryzuje się szeroko pojmowane życie studenckie. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci szereg podstawowych informacji na jego temat.

Życie studenckie

Istnieje wiele oczekiwań, które często dotyczą perspektywy studiów na uczelni wyższej. Tematem sporej części z nich jest szeroko pojmowane życie studenckie. Warto je zatem bliżej przeanalizować i porównać swoje wyobrażenia z rzeczywistością.

Ze światem uczelni wyższych zawsze kojarzyliśmy różnego rodzaju specyficzne zachowania i atmosferę. Nie jest to niczym zaskakującym, ponieważ prawda jest taka, że życie studenckie można postrzegać na wiele różnych sposobów. W rzeczywistości nie ma dwóch identycznych opowieści dotyczących osobistego doświadczenia ludzi, którzy zdecydowali się rozpocząć studia na politechnice lub też uniwersytecie.

Rozpoczęcie studiów na uczelni wyższej w celu uzyskania dyplomu jest opcją, którą większość ludzi zazwyczaj poważnie rozważa od już dość wczesnych lat swojego życia. Z tego też powodu doskonałym pomysłem może być przeanalizowanie oczekiwań i mitów, które zwykle narosły wobec życia uczelnianego, aby sprawdzić, czy wciąż znajdują one odzwierciedlenie w dzisiejszym społeczeństwie i w rzeczywistości.

Młodzi ludzie mają z reguły mnóstwo różnych oczekiwań związanych z pewną specyfiką, jaką charakteryzuje się szeroko pojmowane życie studenckie. W naszym dzisiejszym artykule postaramy się zaprezentować Ci bliżej szereg podstawowych informacji na jego temat. Zapraszamy do lektury!

Życie studenckie – jakie z reguły mamy oczekiwania wobec niego?

Czasy i obyczaje się nieustannie zmieniają. Jednak koncepcja pójścia po szkole średniej na studia na uczelni wyższej wciąż inspiruje młodych osób. W zasadzie to są one celem wręcz tysięcy małych kampanii marketingowych, jakimi jesteśmy bombardowani przez całe nasze dzieciństwo.

Studenci na wykładzie

Przychodzą one do nas za pośrednictwem naszych nauczycieli, krewnych i innych wpływowych ludzi w naszym życiu. Mówią nam, że pójście na studia w celu uzyskania stopnia i dyplomu jest najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić, aby uzyskać bezpieczeństwo i stabilność na przyszłość.

Jednak różne inne pomysły i koncepcje dotyczące studiowania na uczelni wyższej nie są już takie same, jak kiedyś. Wynika to z wielu zmian społecznych na przestrzeni lat, zwłaszcza na rynku pracy. Mimo to nadal istnieją pewne specyficzne oczekiwania związane z tym, jak zdaniem wielu osób powinno wyglądać życie studenckie:

Możliwość zatrudnienia po ukończeniu studiów

Bardzo często ludzie uważają, że posiadanie dyplomu uczelni wyższej oraz odpowiedniego stopnia naukowego (choćby zwykłego licencjatu) sprawi, że będą oni mieli o wiele większą szansę zatrudnienia niż inne osoby, które mają wykształcenie średnie lub mają takie same kwalifikacje, ale bez ukończonych studiów wyższych.

Oczywiście każdy dyplom i stopień ma inne możliwości i znaczenie. Niektóre z nich rzeczywiście mogą zapewnić ich posiadaczom ludziom pewną przewagę na rynku pracy. Jednak przekonanie, że posiadanie stopnia licencjata (cokolwiek to może być) da nam przewagę po prostu dlatego, że uważamy, że oznacza on wyższe kwalifikacje, to tak naprawdę mit, który nie przekłada się w żaden sposób na rzeczywistość zarówno akademicką, jak i zawodową.

Życie studenckie przepełnione zabawą i imprezami

Uczelnie wyższe i imprezy to dwa obszary, które zwykle idą w parze pod względem wyobrażeń większości ludzi na temat tego, jak wygląda życie studenckie. Amerykańskie filmy prezentujące w różnym świetle życie studenckie na uniwersytetach w tym kraju bardzo podsycają te oczekiwania.

Studenci z wykładowcą

W wielu amerykańskich filmach i serialach telewizyjnych widzimy bowiem, jak życie studenckie stało się niemal filozofią o niezliczonych zasadach, rytuałach i zwyczajach. Stany Zjednoczone są jednak dość wyjątkowe w swojej filozofii atmosfery uniwersyteckiej oraz życia w tamtejszych ramach.

Natomiast zawsze musimy pamiętać o tym, że uczelnie wyższe w Europie zazwyczaj nie pasują do tego wyobrażenia charakteryzującego „amerykańskie życie studenckie”. Jest jednak jeden wyjątek, którym są stypendia oferowane w ramach programu Erasmus+.

Rozwój intelektualny

Oczekiwanie, że jeśli pójdziesz na studia, automatycznie staniesz się naprawdę inteligentną osobą, jest również szeroko rozpowszechnionym przekonaniem. Niestety, rozwijanie umysłu i intelektu ma więcej wspólnego z osobistym nastawieniem, niż z intelektualną stymulacją, którą zwykle oferuje wymarzony przez Ciebie tytuł akademicki.

Poczucie wolności i niezależności

Często życie studenckie kojarzy nam się z niewiarygodną wręcz swobodą i niezależnością, jakie ono zapewnia. Kiedy młodzi ludzie opuszczają swoje rodzinne miasta, aby rozpocząć studia gdzieś z dala od domu, wynikające z tego poczucie wolność jest jeszcze większe. To szczególne oczekiwanie na tę chwilę jest zwykle najbardziej prawdziwe i intensywne. Przynajmniej w odniesieniu do codziennych czynności i procedur.

Nie ma jednak takiej samej „swobody” w zakresie samego studiowania. Obecność na zajęciach akademickich jest praktycznie rzecz biorąc zawsze obowiązkowa, chyba że dany profesor zdecyduje się „spojrzeć w inną stronę” lub nie przykłada do niej większej wagi. Są to jednak sporadyczne przypadki.

Co może nam zapewnić bujne życie studenckie?

Niezależnie od Twoich oczekiwań życie studenckie jest stosunkowo krótkim, ale jednocześnie ważnym etapem Twojego życia. Jeśli zdecydujesz się wybrać tę ścieżkę, wiele się nauczysz. Nie tylko na samych zajęciach. Najważniejsze lekcje życia poznasz jednak poza murami uczelni.

Jedną z najpiękniejszych rzeczy w życiu uniwersyteckim jest wspólne spędzanie czasu z innymi ludźmi i przybijanie piątek na powitanie z osobami, co do których nigdy nie wyobrażałeś sobie wcześniej, że je spotkasz. Wiele z nich nauczy Cię także mnóstwa prawd i mądrości na temat życia.

Poznasz ich opinie i doświadczenia, podyskutujesz z nimi i przeprowadzisz dogłębne, ale szczere rozmowy o życiu. Ci ludzie naprawdę albo pozostaną z Tobą jako przyjaciele, gdy ukończysz studia, albo będzie Ci ich już zawsze brakowało.

Wspaniały wykładowca może pozytywnie wpłynąć na życie studenckie

Oczywiście niektórzy z tych ludzi staną się Twoimi wiernymi przyjaciółmi. Z kolei inni będą tylko kimś, komu będą imponować dokonywane przez Ciebie postępy. Albo na odwrót… Będą też tacy, o których prawie nigdy nie powiesz więcej niż kilka słów i o których szybko z pozoru zapomnisz.

Ale możesz w to wierzyć lub nie, ale zapamiętasz te wszystkie osoby. Nawet z tej ostatniej wspomnianej przez nas kategorii. Będziesz zawsze miał w gdzieś w głowie obraz tego nieśmiałego chłopaka, który zawsze witał Cię lekkim uśmiechem. Albo też tej młodej kobiety, która siedziała tuż za Tobą, a której nigdy nie udało Ci się bliżej poznać.

Życie studenckie oferuje coś więcej, niż same tylko przyjaźnie. Zapewni Ci ono wspaniałe uczucie nostalgii! Uczelnia wyższa może być naprawdę niezapomnianą częścią Twojego życia. I zapewni Ci wspomnienia, które będziesz mógł zawsze starannie pielęgnować.

Scroll to Top