Korzyści z czytania: odkrywamy całkiem nowe światy

Czytanie książki nas pielęgnuje, pieści, zadaje pytania i oferuje nowe perspektywy. Czytanie nas wzbogaca, szczególnie jeśli otworzymy na nie wszystkie nasze zmysły. Szybkie przejrzenie zawartości książki to nie to samo, co dokładne jej przeczytanie. A wszystko dlatego, że w ten sposób nigdy nie połączymy się w pełni z tym, co autor próbuje nam powiedzieć na stronach swojego dzieła.
Korzyści z czytania: odkrywamy całkiem nowe światy
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czytanie to wspaniały prezent i nawyk. Czasami nawet godny pochwały nałóg. Ta czynność nas wzbogaca, ekscytuje i przenosi do innych światów i niekiedy też epok. To także okazja do rozwoju osobistego, poprawy empatii i odkrywania nowych perspektyw na otaczającą nas rzeczywistość. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci najważniejsze korzyści z czytania.

Książka jest czymś, co może zabrać nas do tak wielu nowych miejsc. A jednak jest jednym z najmniej cenionych przez ludzi skarbów. Jest to też okazja do poznania nowych ludzi, poznania innych punktów widzenia i odwiedzenia innych światów.

To naprawdę jeden z najlepszych prezentów dla każdego, kto wie, jak docenić książkę. A zarazem i najlepszy towarzysz, który pomoże nam w każdej sytuacji życiowej. A czy Ty także zdążyłeś już poznać korzyści z czytania?

Czytanie nam otwiera drzwi do nieskończonych możliwości: magicznych wszechświatów, historii z przeszłości i futurystycznych wizji. To klucz, który może otworzyć blokady składające się z poczucia niepewności i dać nam inspirację do życia. Może nas napełnić emocjami, które przypominają nam, że naprawdę żyjemy!

Zanurzenie się w oceanie liter i przewracanych kolejno stronic to doświadczenie, które rzadko pozostawia nas obojętnymi. Książka z reguły porusza nas, zaskakuje, pozwala nam się zastanowić nad samymi sobą, a nawet może zmienić nasze życie.

„Książki są najcichszymi i najbardziej stałymi przyjaciółmi. Są najbardziej dostępnym i najmądrzejszym z doradców oraz najbardziej cierpliwym nauczycielem ”.
-Charles William Eliot-

Czytanie książek może otworzyć przed nami zupełnie nowy, w wielu przypadkach niesamowity świat. Korzyści z czytania są naprawdę trudne do przecenienia i wręcz nieograniczone. Odkryj je dziś razem z nami czytając dalszą część tego artykułu!

Korzyści z czytania: tworzenie, budowanie i rozumienie

Czytanie książki nas pielęgnuje, pieści, zadaje pytania i oferuje nowe perspektywy. Czytanie nas wzbogaca, szczególnie jeśli otworzymy na nie wszystkie nasze zmysły. Szybkie przejrzenie zawartości książki to nie to samo, co dokładne jej przeczytanie. A wszystko dlatego, że w ten sposób nigdy nie połączymy się w pełni z tym, co autor próbuje nam powiedzieć na stronach swojego dzieła.

Możemy wejść na przykład w umysły bohaterów i z nimi przeżyć wszystko to, co im się przydarza. Możemy odtwarzać ich rozmowy w naszych umysłach i ożywiać poszczególne sceny. Albo także możemy również dowiedzieć się więcej o różnych teoriach lub koncepcjach, które autorzy starają się nam przekazać. Korzyści z czytania to jednak nie tylko to. To coś o wiele więcej…

Kobieta czyta książkę

Czytanie to tworzenie, wyobrażanie sobie, rozumienie, empatia, a przede wszystkim budowanie. Jest to dialektyczny proces komunikacyjny nawiązany między autorem a czytelnikiem.

Psychologowie Paul Watzlawick i Marcelo R. Ceberio potwierdzili to stwierdzenie w napisanej wspólnie książce zatytułowanej „Konstrukcja Wszechświata” (oryg. La construcción del universo. Conceptos introductorios y reflexiones sobre epistemología, Constructivismo y pensamiento sistémico). Twierdzą oni, że książki i zapewniane przez nie korzyści z czytania oraz płynące z niego refleksje tworzą niejako proces wspólnego budowania porozumienia między autorem a czytelnikiem.

To prawdziwe dzieło sztuki, w którym obaj uczestnicy poznają się i wspólnie budują produkt końcowy. Będzie to coś, co nie jest niczym innym, jak właśnie przesłaniem na temat prawdziwych wartości.

„Jeśli chcesz podróżować w dalekie strony, nie ma dla Ciebie lepszego statku niż książka”.
-Emily Dickinson-

Psychologiczne zalety i korzyści z czytania

Czytanie to otwarte drzwi do nauki, która może doprowadzić nas do ekscytujących scenariuszy. Ta czynność uwodzi nas, wzbogaca i odżywia nasz mózg. Faktem bezspornym jest to, że czytanie wzmacnia nasze procesy mentalne, takie jak pamięć, rozumowanie i percepcja. Naprawdę ma ono moc „otwierania oczu na świat”.

Psycholog Ignacio Morgado, dyrektor Instytutu Neurologii na Uniwersytecie Barcelońskim (oryg. Universitat de Barcelona), potwierdza, że czytanie aktywuje pewne określone obszary w naszym mózgu. Są to między innymi:

Czytanie przy zachodzie słońca
  • Kora potyliczna i skroniowe, które rozpoznają znaczenie słów.
  • Hipokamp i płat skroniowy, które interpretują słowa i wypełniają nasze umysły wspomnieniami.
  • Ciało migdałowate i inne obszary odpowiadające za emocje aktywują się podczas czytania tekstów o charakterze sentymentalnych. Dotyczy to zarówno prawdziwych opowieści, jak i czystej fikcji.
  • Dodatkowo kora przedczołowa i pamięć robocza są aktywowane zawsze wtedy, gdy próbujesz zrozumieć, co też właśnie przeczytałeś.

Czytanie przed snem pomaga ludziom łatwiej zasnąć

Uniwersytet w Toronto (oryg. University of Toronto) opublikował niedawno w czasopiśmie „Trends in Cognitive Sciences” wyniki pewnego ciekawego badania. Naukowcy pokazują w nim, że czytanie fikcji poprawia empatię i niektóre inne umiejętności. Wynika to z faktu, że ten rodzaj bodźców tworzy w umyśle czytelnika symulację różnych światów i interakcji w ramach społeczeństwa. W rezultacie lepiej rozumiemy doświadczenia społeczne i różnego rodzaju relacje.

Ponadto według badań przeprowadzonych przez brytyjską organizację „The Sleep Council”, jeśli czytasz książkę na pół godziny lub godzinę przed snem, może to znacznie zmniejszyć u Ciebie narastanie poziomu stresu. Dzieje się tak, ponieważ czytanie jest formą aktywności, która odciąga umysł od zmartwień i presji naszego codziennego życia. Oferuje zatem swego rodzaju schronienie, w którym możesz poczuć się wolny od wszystkich tych problemów.

Lepsze, bogatsze słownictwo

Kolejne korzyści z czytania, które możemy uzyskać podczas czytania, to znacznie pełniejsze i bogatsze słownictwo. Zwłaszcza jeśli mamy w zwyczaju czytać książki z różnych rodzajów gatunków literackich.

Tworzymy w ten sposób nowe połączenia między słowami używanymi przez nas werbalnie, a czytanymi. Wzbogaca to naszą płynność werbalną i pośrednio poprawia pisownię. Nie możemy też zapominać o wpływie czytania na naszą kreatywność, wyobraźnię i świat emocjonalny.

Książka jest naszym cichym towarzyszem, z którym możemy budować pełną więź. A każde nowe odniesienie i takie połączenie może nas przekształcić na wiele różnych sposobów. Czytanie daje nam schronienie, przenosi nas do innych światów i poszerza po prostu nasz umysł.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.