Denerwujące osoby – pięć typów, które każdy z nas na pewno zna!

Niektóre osoby mają denerwujące cechy, które sprawiają, że nie wolimy unikać interakcji z nimi. Który z wymienionych poniżej typów znasz ze swojego doświadczenia?

Mężczyzna z poczuciem wyższości - to typowe denerwujące osoby

Denerwujące osoby są nieodłączną częścią naszego życia. Niektóre ich cechy charakteru lub pewne zachowania są czasem nie do zniesienia. Najczęściej osoby te nie tylko nie zdają sobie sprawy z tego, jak są postrzegane, ale również nie chcą zaakceptować prawdy o sobie, kiedy ktoś zwróci im uwagę.

W związku z tym nie potrafią zrozumieć, dlaczego tak trudno przychodzi im utrzymanie dobrych kontaktów w życiu prywatnym i zawodowym. Wspólną cechą, jaką posiadają denerwujące osoby jest brak empatii. Nie potrafią one wczuć się w drugą osobę, przez co tworzą nieprzyjemne lub stresujące sytuacje.

Czasem wręcz są dumne z tego, że zostały przez kogoś odrzucone. Usprawiedliwiają takie wydarzenie własną wyższością nad drugą osobą.

Prawda jest taka, że większość z nas posiada cechy, które mogą kogoś denerwować. Cechy te utrudniają komunikację z innymi, a tym samym są źródłem negatywnych emocji. Poniżej mówimy o pięciu typach denerwujących ludzi, z jakimi najczęściej możemy się spotkać.

“Ze szczerości i prawdy rodzi się zaufanie, a z zaufania rodzi się przyjaźń i dobra opinia o człowieku. Wszyscy potrzebujemy przyjaciół, dlatego szczerość i przejrzystość to bardzo ważne elementy ludzkiej natury.”

-Dalai Lama-

1. Denerwujące osoby – nadmierna władczość

Takie osoby niekoniecznie krzyczą, ale często mówią do innych z poczuciem wyższości. Są przekonane, że ludzie wokół nich mają im w jakiś sposób służyć. O nic nie proszą, lecz rozkazują. Nie udzielają rad, lecz wydają polecenia w jaki sposób coś ma być zrobione. Z jakiegoś powodu wierzą, że maja do tego pełne prawo.

Dwie kobiety - krzyk i uciszanie

Czasem tego typu zachowanie jest mało widoczne, ale regularnie przejawia się w kontaktach z innymi. Wszyscy znamy kogoś, kto wcale nie jest liderem w oficjalnym tego słowa znaczeniu, ale zachowuje się, jakby nim był. Jest władczy, mimo że realnej władzy tak naprawdę nie posiada. Ludzie unikają takich osób, ponieważ nikt nie lubi poczucia, że jest kontrolowany.

2. Chwalipięty

Chwalipięty to osoby, które w głębi duszy czują się gorsze od innych. Chwalą się niemal wszystkim. Jeśli wstają wcześnie, to dlatego, że są niezwykle zdyscyplinowane. A jeśli wstają późno, to dlatego, że mogą sobie pozwolić na oderwanie się od rutyny.

Tak naprawdę zamiast zyskać czyjś podziw, są oni uważani za denerwujące osoby. To dlatego, że próbują wywołać czyjąś zazdrość przedstawiając swoje życie i osiągnięcia w jak najlepszym świetle. W rzeczywistości jednak to oni sami zazdroszczą innym i nieustannie się porównują z otoczeniem.

3. Denerwujące osoby – nadopiekuńczy typ

Osoby nadopiekuńcze to w pewnym sensie odwrotność chwalipięt. To ludzie, którzy drażnią innych ponieważ stawiają własne potrzeby dużo niżej od potrzeb innych tylko po to, by zyskać czyjąś aprobatę lub kogoś zadowolić. Na przykład nadmiernie obdarowują kogoś komplementami, uwagą i pochwałami. Na początku może to być przyjemne, ale z czasem staje się męczące.

Osoba, która nie ma poczucia własnej wartości z czasem wywołuje u innych dyskomfort. Otoczenie wie, że taki człowiek robi pewne rzeczy wbrew sobie tylko po to, by znaleźć czyjąś akceptację.

4. Podlizywacze

Podlizywacze to te denerwujące osoby, które robią wszystko, żeby zdobyć pochwałę przełożonego, szczególnie jeśli ktoś inny wypadnie przy nich blado. Chcą być jak najbliżej kręgu władzy, nawet jeśli mieliby tam pełnić rolę służalczą. W głębi duszy jednak gardzą sobą za to i jednocześnie tracą szacunek do osób, które postępują w podobny sposób.

Zebranie w pracy przy komputerze

Tego typu osoby drażnią swoją uległością i brakiem kręgosłupa moralnego. Ich zachowanie sprawia, że tracą one zaufanie otoczenia i stają się narzędziami w rękach szefów. Próbują pozostać w pobliżu przełożonych, bo tak naprawdę się ich boją. W związku z tym starają się dobrze wypaść w oczach szefa, żeby w przyszłości nie stać się jego ofiarą.

5. Żartownisie

Żartownisie to denerwujące osoby ponieważ robią sobie żarty ze wszystkiego i ze wszystkich, nie biorąc pod uwagę cudzych uczuć. Częściej śmieją się z kogoś niż z kimś. Próbują brzmieć błyskotliwie, ale ich żarty przekraczają granice. Poruszają delikatne tematy nie zastanawiając się nad tym, jaką wywoła to reakcję i czy nie zrani czyichś uczuć.

Wielu żartownisiów ucieka się do dowcipów agresywnych. Lubią wprawiać swoje otoczenie w zakłopotanie. Wierzą, że tego typu zuchwalstwo to dobra cecha i że brak dbałości o cudze uczucia jest oznaką ich pewności siebie. Żartownisie chowają się za swoimi dowcipami po to, żeby nie musieć wczuwać się w niczyją sytuację.

Wspólny mianownik, jaki posiadają te wszystkie denerwujące osoby to brak empatii i niskie poczucie własnej wartości. Nie potrafią wytworzyć dobrej relacji ze sobą, co znajduje odzwierciedlenie w ich kiepskich relacjach z otoczeniem.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Kelly, J. A., & del Viso Pabón, S. (2000). Entrenamiento de las habilidades sociales: guía práctica para intervenciones. Desclée de Brouwer.
Scroll to Top