Zazdrość - pozbądź się jej oraz znajdź swoją własną ścieżkę

Zazdrość - pozbądź się jej oraz znajdź swoją własną ścieżkę

Ostatnia aktualizacja: 08 maja, 2017

Zazdrość to uczucie, które pojawia się czasem, kiedy nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Na co ma ono wpływ? Zazdrość oddziałuje między innymi na relacje interpersonalne oraz utrudnia kontakt z innymi.

Podziwianie kogoś oraz na przykład ochota osiągnięcia takiego samego sukcesu jak dana osoba, to nie to samo. Zazdrość to zwykle pragnienie posiadania tego, co ma druga osoba, lecz nie tylko to. Zazdrośnik często chce zniszczyć życie innym.

“Zawiść w ludziach pokazuje jak bardzo są nieszczęśliwi.”

-Artur Schopenhauer-

Czy kiedykolwiek czułeś ból lub gniew wobec znajomego, który osiągnął więcej, niż Ty? Jeżeli tak, dobrze znasz uczucie zazdrości. Dziś nadszedł moment, aby pozwolić mu odejść.

Zazdrość jest bardzo destrukcyjna i powinniśmy nauczyć się jej pozbywać. W ten sposób będziemy czuć się nie tylko lepiej w relacjach z innymi, ale również z samym sobą.

Zazdrość: czy oni są lepsi ode mnie?

Oto pytanie, które my wszyscy powinniśmy sobie zadać: dlaczego postrzegamy innych, którzy osiągnęli to, czego nam się nie udało, jako lepszych od nas?

Powinniśmy być w stanie zobaczyć, że każdy z nas jest inny i to właśnie te różnice sprawiają, że wszyscy jesteśmy unikalni. Nikt nie jest lepszy od Ciebie dlatego, że zdobył coś, do czego Ty również zmierzasz.

drabiny

Wiara w siebie to klucz do osiągnięcia wszystkiego, co sobie zamierzamy. Być może Twój współpracownik już osiągnął jakiś cel, który sam sobie obrałeś, lecz najprawdopodobniej Twoja ścieżka jest po prostu inna, niż jego.

Zaufaj nieskończonym możliwościom, które na Ciebie czekają. Nigdy nie zaprzestawaj w podejmowaniu prób. Mimo to, poruszaj się naprzód z rozwagą! Nie opieraj swoich ambicji na tym, co osiągnęli inni, tylko dlatego, że to osiągnęli; Twoje własne dążenia nie powinny opierać się na zazdrości.

“Zazdrość to deklaracja poczucia niższości.”

-Marlene Dietrich-

Posiadasz swoje własne umiejętności i talenty, aby dotrzeć tam, dokąd pragniesz. Powinieneś nauczyć się jak wykorzystywać ten dar robienia rzeczy inaczej, niż inni. Najprawdopodobniej posiadasz zdolności, których inni ludzie nie mają, nawet ci, wobec których odczuwasz zazdrość. Zatem skąd to uczucie? Dlaczego chcesz być taki jak inni?

Osądzenie innych oraz wchodzenie do ich życia nie pomoże Ci w osiągnięciu Twoich celów. Skoncentruj się na sobie. Zaufaj swoim możliwościom i zawsze dawaj z siebie wszystko, aby sięgnąć marzenia. W zasięgu Twoich rąk jest tak wiele zasobów, musisz tylko posłużyć się odpowiednią strategią.

Pomyśl o fakcie, że nikt nie zasługuje na Twoją uwagę tak bardzo, jak Ty sam. Aby zdobyć to, czego pragniesz, powinieneś spojrzeć wewnątrz, a nie rozglądać się wokół i podpatrywać co robią inni, by osiągnąć swoje cele.

Jeśli musisz konkurować, konkuruj z samym sobą

Jesteśmy przyzwyczajeni do konkurencji. To czynnik, który zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się uczucia zawiści. Osiąganie czegoś, czego nikomu nie udało się wcześniej sprawia, że zaczynamy obserwować daną osobę i usiłujemy kopiować jej strategie.

Jednakże działanie w dokładnie ten sam sposób nie gwarantuje sukcesu. Co więcej, czy chodzenie po piętach innym, tylko dlatego, żeby osiągnąć nasz cel, uczyni Cię szczęśliwszym? Prawdopodobnie nie. Będziesz czuł się osamotniony w swoich osiągnięciach, jeżeli w drodze do góry nadepniesz swoim przyjaciołom na odcisk. I to tylko z powodu pragnienia bycia lepszym.

Jesteś inny i znasz swoje granice. Popraw się w granicach tych możliwości bez patrzenia na ludzi wokół.

lustro

Najlepszym nastawieniem, które można przyjąć jest konkurowanie z samym sobą. Co jesteś w stanie zrobić, by osiągnąć swój cel? Dojść do niego po trupach? Nie jest to właściwe podejście; nie pomoże Ci ono w zbieraniu dobrych plonów. Pomyśl, czy w ten sposób czułbyś się usatysfakcjonowany?

Pomyśl o tym czego naprawdę pragniesz i skoncentruj się na sobie. Inni będą podążali za swoimi własnymi marzeniami, lecz Ty także będziesz mieć swoje. Nie pozwól, abyś był przyciągany przez ambicje, które nie są nawet Twoje.

Nie oznacza to jednak, że nigdy nie powinieneś “imitować” pewnych zachowań tych, których podziwiasz. Na przykład, jeśli chcesz osiągnąć cel, zamiast zastanawiać się jak pokonać kogoś, kogo postrzegasz w kategoriach najsilniejszego przeciwnika, dlaczego po prostu nie przyjrzysz się jak ta osoba działa?

Myślenie o tym pomoże Ci oprzeć się uciekaniu do łatwych rozwiązań czy podążaniu ścieżką, która nie zaprowadzi Cię do prawdziwego celu. Zainwestuj całą swoją energię, aby przekraczać własne możliwości każdego dnia. To jedyny sposób, w jaki będziesz w stanie sięgnąć swoich marzeń.

“Podziwiaj, lecz nie zazdrość. Ucz się, a nie rujnuj.”

Wykorzystuj swoje zasoby, ucz się na swoich błędach oraz podążaj swoją własną, wyjątkową ścieżką, która poprowadzi Cię do Twoich celów. Przyjrzyj się krokom tym, którym już udało osiągnąć to, do czego sam zmierzasz, lecz nigdy nie zapominaj, że Twoja ścieżka nie może być taka sama. Każda osoba jest inna. Musisz znaleźć swoją własną drogę do spełnienia marzeń.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.