Balzak i jego dzieła mają w sobie esencję jego narracji i doświadczenia. Dziś odkrywamy niektóre z najbardziej znanych cytatów – przyłączysz się do nas?
Wybranie najlepszych cytatów tego geniusza pióra jest trudnym zadaniem. Prawie wszystkie jego wypowiedzi nadają mądrości piękna, dlatego tak trudno jest dokonać dobrego wyboru. W końcu Balzak to jeden z największych powieściopisarzy wszech czasów.
Jednym z najciekawszych aspektów cytatów Balzaka jest realizm i ostrość, z jaką pokazuje kondycję ludzką. Honoriusz Balzak był właśnie tym: uważnym obserwatorem indywidualnych i społecznych zachowań. Znajduje to odzwierciedlenie w jego tekstach.
Kolejnym ważnym aspektem pracy tego wielkiego pisarza jest szacunek dla ludzkiej złożoności. Jego pomysły i postacie nigdy nie są jednowymiarowe ani proste. Wiedział, że w tym samym człowieku działają różne siły, które prowadzą do największych zwycięstw i największych porażek. Oto jedne z najbardziej znanych cytatów autorstwa Balzaka.
“Szczęście zależy od odwagi i pracy. Miałem w swoim życiu wiele nieszczęśliwych okresów, ale dzięki energii, a zwłaszcza marzeniom, przeżyłem je wszystkie”.
-Honoriusz Balzak-
Balzak – trzy najważniejsze cytaty
Geniusz francuskiej powieści realistycznej mówi nam: „Zapomnienie jest wielką tajemnicą silnego i kreatywnego istnienia”. Tak jak pamięć odgrywa decydującą rolę w konstruowaniu tożsamości, również zapomnienie odgrywa decydującą rolę i pomaga nam posuwać się naprzód.
Kolejny cytat Balzaka mówi: „Nie ma wielkiego talentu bez wielkiej siły woli”. Nikt inny nie będzie lepszym odzwierciedleniem tego zdania. Mówi się, że pracował do 15 godzin dziennie i spędził setki nieprzespanych nocy. To dlatego jego wielkie dzieło Komedia ludzka jest tak niesamowita i wieczna.
Inny cytat mówi: „Gdy wątpisz w Twoją siłę, dajesz siłę wątpliwościom”. To gra słów przedstawiająca wielką prawdę. Niepewność żywi samą siebie w zastraszającym tempie. Dlatego lepiej nie zostawiać dla niej miejsca w umyśle.
Balzak – myśliciel
Honoriusz Balzak wiele rozmyślał nad życiem i jego znaczeniem. Nad wartościami i ich znaczeniem. Rezultatem tych myśli jest stwierdzenie: „Nasze najgorsze nieszczęścia nigdy się nie zdarzają, a większość problemów przybywa z wyprzedzeniem”. Krótko mówiąc myślenie o złych rzeczach, które nadejdą jest często bezużyteczne.
Jednym z powracających tematów w zdaniach Balzaca są nałogi i pasje. Nawiązując o nich mówi: „Szlachetne namiętności są jak nałogi: im bardziej je zadowalasz, tym bardziej rosną”. Mówi nam o dwóch stronach medalu namiętności: pozytywnej i negatywnej. Obie rosną, gdy zostawiamy je samym sobie.
Kolejny cytat Balzaka, który zawiera w sobie ogrom mądrości mówi: „Podczas wielkich kryzysów serce się łamie lub staje bardziej elastyczne”. Chodzi o to, że serce może stać się mocniejsze dzięki problemom.
Relacje między osobami
To piękne zdanie Balzaka odnosi się do przyjaźni: „To, co czyni przyjaźnie nierozerwalnymi i podwaja ich urok to uczucie, którego brakuje w miłości: pewność”. Trzeba przyznać mu rację. Podczas gdy w miłości romantycznej zawsze pojawia się niepewność, przyjaźń jest solidna i daje nam pewność.
Również w relacjach międzyludzkich Balzak zauważa: „Podczas gdy złoczyńcy godzą się po tym, jak próbowali się zasztyletować, kochankowie nieodwołalnie zrywają ze sobą zwykłym spojrzeniem lub słowem”. Tutaj też ma rację. Prawdziwe więzi miłosne są znacznie delikatniejsze niż te oparte na wygodzie lub zwyczaju.
Balzak był Francuzem i jako dobry Francuz poświęcił także część swoich przemyśleń tematowi ubioru, wyglądu i elegancji. Jego spojrzenie na te aspekty jest dosyć oryginalne. Jeden z cytatów mówi: „Elegancja to nauka polegająca na nie robieniu niczego tak samo jak inni. Podczas gdy wydaje się, że robimy wszystko tak samo jak oni”.
Podobnie jak wiele innych wielkich postaci w historii Balzak nie miał łatwego życia. Przeżył dzieciństwo i dorastanie pełne przemocy i porażek, które nazwał „zanieczyszczeniem intelektualnym”. Żył ze swoją ukochaną prawie całe życie i cieszył się podziwem jemu współczesnych, pozostawiając nam spadek mądrości w formie literatury dla nieustraszonych odkrywców poszukujących wiedzy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Benjamin, R. (1962). La vie prodigieuse de Balzac. Union générale d’éditions.