Cytaty Nikoli Tesli: poznaj pięć najlepszych wypowiedzi tego wspaniałego naukowca!

Cytaty Nikoli Tesli: poznaj pięć najlepszych wypowiedzi tego wspaniałego naukowca!
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Cytaty Nikoli Tesli o życiu i świecie dają wgląd w umysł tego genialnego wynalazcy. Pomimo niesamowitego talentu Tesla zmarł samotnie, zapomniany przez społeczność naukową. Intryguje Cię ta niesamowita postać? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak Nikola Tesla postrzegał świat!

Przedstawione w tym artykule cytaty Nikoli Tesli przypominają o znaczeniu pomysłowości, wyobraźni, kreatywności i wytrwałości. Niestety sam Tesla za życia nie zdobył za swojego ducha przedsiębiorczości uznania, na jakie zasługiwał.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów Tesli jest samochód o napędzie elektrycznym bądź elektromagnetycznym. Elon Musk, założyciel firmy Tesla, głęboko podziwia Nikolę Teslę. Jego podziw jest tak wielki, że nazwał swoją rewolucyjną firmę samochodową imieniem tego genialnego wynalazcy.

Pomimo ogromnego talentu Nikola Tesla zmarł w samotności w pokoju hotelowym w wieku 86 lat. Minęło kilkadziesiąt lat, zanim jego nazwisko zostało uznane przez społeczność naukową. Mimo wyjątkowej wyobraźni i kreatywności, Tesli brakowało możliwości finansowych.

W związku z tym, mimo że był autorem kilku najodważniejszych i najważniejszych osiągnięć technologicznych na świecie, nigdy nie otrzymał za nie finansowej rekompensaty.

Najważniejsze cytaty Nikoli Tesli

Cytaty Nikoli Tesli odzwierciedlają jego pomysłowość. Ten utalentowany naukowiec opracował rezonans magnetyczny, radio, promieniowanie rentgenowskie, a nawet pilota zdalnego sterowania. Jego projekty ułatwiają nam życie w dzisiejszych czasach.

Pomnik Nikoli Tesli

Wiele osób twierdzi, że notatki Tesli są tak ważne i zawierają tak niesamowite projekty, że ​​rząd USA je przejął i trzyma je w zabezpieczonej skrytce. To może być tylko plotka, ale fakt, że taka plotka istnieje, świadczy o sławie Tesli.

Na szczęście Tesla wykazywał się swoją pomysłowością w swojej twórczości, a my mamy dostęp do części jego notatek. Dzięki jego sprzeciwowi wobec społeczności naukowej na przełomie XIX i XX wieku znamy dziś niektóre z jego refleksji, które są niezwykle aktualne nawet w dzisiejszym świecie.

Życie

„Życie jest i pozostanie równaniem niemożliwym do rozwiązania, ale zawiera pewne znane czynniki. Możemy zdecydowanie powiedzieć, że jest to ruch, nawet jeśli nie w pełni rozumiemy jego naturę. Ruch oznacza ciało, które się porusza, i siłę, która porusza je wbrew rezystancji”.

Ten cytat Nikoli Tesli jest dobrym przykładem jego naukowego umysłu. Tutaj Tesla porównuje życie z ruchem, ale także z matematyką. Mówi, że znamy czynniki, ale nigdy nie będziemy w pełni rozumieć natury życia.

Niemniej jednak wskazuje również, że nie należy po prostu siedzieć i nic nie robić. Zamiast tego wydaje się sugerować dalsze zgłębianie tajemnic życia.

Przeszłość i teraźniejszość w oparciu o cytaty Nikoli Tesli

„Wszystko, co było wspaniałe w przeszłości, było wyśmiewane, potępiane, zwalczane, tłumione – tylko po to, aby wyjść z tego silniejszym i bardziej triumfalnym po walce”.

Niewątpliwie te słowa Tesli zasługują na wyrzeźbienie w kamieniu, aby przyszłe pokolenia mogły je przeczytać i docenić. Jest to między innymi bezpośrednie nawiązanie do żywych doświadczeń takich naukowców jak Galileo Galilei czy Mikołaj Kopernik.

Badania i odkrycia tych naukowców były świetne, ale zostały potępione i stłumione przez ludzi żyjących w tamtych czasach. Dziś odkrycia te są integralną częścią naszego rozumienia świata.

To samo można powiedzieć o represjach i nieporozumieniach, których doświadczył Tesla za życia. Jednak, tak jak powiedział, jego pomysły w ostateczności wyszły triumfalnie z walki.

Odkrycie

„Pragniemy nowych wrażeń, ale wkrótce stajemy się wobec nich obojętni. To, co wczoraj  było cudem, dziś jest częstym zjawiskiem”.

Być może jest to wyjątkowa ludzka cecha… Uwielbiamy nowe odkrycia i wrażenia, ponieważ jesteśmy z natury ciekawi. Jednak gdy się czegoś dowiemy, staje się to rutyną. Tracimy zainteresowanie, stajemy się obojętni wobec tego odkrycia.

To, co wewnątrz i to, co na zewnątrz

„Większość osób jest tak pochłonięta kontemplacją świata zewnętrznego, że zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, co dzieje się wewnątrz nich samych”.

Jeśli chodzi o cytaty Nikoli Tesli, ten przytoczony powyżej nigdy nie wychodzi z mody. Można powiedzieć, że zawsze jest aktualny. Tak wiele osób spędza większość czasu, próbując zobaczyć, co się wokół nich dzieje, ale brakuje im podstawowego zrozumienia siebie samych. Tesla sugeruje tutaj, że lepiej poznać siebie, nim zaczniemy osądzać innych.

Kobieta uśmiecha się z zamkniętymi oczami

Rozwój

„Stały rozwój człowieka zależy w dużej mierze od inwencji”.

Tesla wierzył, że kreatywne korzystanie z mózgu jest bardzo ważne. Uważał, że wszechświat daje mnóstwo możliwości do uczenia się. W związku z tym ewolucja człowieka zależy w dużej mierze od naszej zdolności do tworzenia wynalazków.

Dzisiaj ten cytat jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Kreatywność jest pożądaną umiejętnością we wszystkich dziedzinach życia. Dzięki kreatywności i wyobraźni możemy przecież cieszyć się tak wieloma postępami technologicznymi i wygodami.

Podsumowując, przedstawione powyżej cytaty Nikoli Tesli naprawdę odzwierciedlają geniusz tego rewolucyjnego wynalazcy i naukowca. Ale Nikola Tesla nie był tylko genialnym odkrywcą. Miał wysoki poziom samoświadomości i potrafił zajrzeć w głąb siebie, aby zrozumieć, kim był i jak powinien odnosić się do otaczających go ludzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cheney, Margaret (2001) [1981]. Tesla: Man Out of Time. Simon & Schuster.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.