Demencja cyfrowa - oto 5 kluczy, aby jej zapobiegać

Demencja cyfrowa - oto 5 kluczy, aby jej zapobiegać

Ostatnia aktualizacja: 27 września, 2019

Nie można mówić o pojęciu takim jak demencja cyfrowa bez wspomnienia o niemieckim psychiatrze Manfredzie Spitzerze. Dzięki jego pracy wiemy już, że demencja cyfrowa to zmniejszenie naszych zdolności poznawczych z powodu niewłaściwego wykorzystania nowych technologii. Ten rodzaj demencji jest podobny do demencji związanej z wiekiem.

Dwadzieścia lat temu tego rodzaju badania byłyby opisane jako śmieszne. Jak ludzie mogą pozwolić sobie na bycie zdominowanymi przez technologię? Ludzie myśleli, że zwierzę społeczne o zdolności rozumowania i innowacji nigdy nie spadnie tak nisko.

Kobieta używająca laptopa - demencja cyfrowa

Jednak nasze nadużywanie technologii ma pewne konsekwencje, które właśnie zaczynamy dostrzegać. W rzeczywistości najmłodsze pokolenie jest bardziej podatne na problemy z pamięcią krótkoterminową.

Spitzer twierdzi, że niewłaściwe wykorzystanie nowych technologii zmniejsza wydajność poznawczą i pamięć. Co więcej, podkreśla, że ​​mózg działa mniej więcej jak mięsień. Jeśli go używasz, stanie się silniejszy. Jeśli go nie używasz, zanika. Dlatego tak ważne jest stymulowanie i ćwiczenie umysłu.

Uzależnienie od technologii powoduje cyfrową demencję lub zmniejszone zdolności poznawcze.

Demencja cyfrowa: jak jej zapobiegać?

Żyjemy w świecie z nałogowym używaniem urządzeń podłączonych do Internetu. Małe dzieci cały czas korzystają ze smartfonów i komputerów. Szybko wyszukują wszelkie wątpliwości lub pytania, bez zadawania sobie trudu. Właśnie dlatego wzrasta demencja cyfrowa. Ale co możemy z tym zrobić?

Ustal limity czasowe

Ustal określony harmonogram korzystania z telefonu. Jeśli potrzebujesz go do pracy, staraj się szanować swój czas wolny (co również jest bardzo ważne). Na przykład spróbuj zrobić sobie przerwę, aby korzystać z telefonu zaraz po obiedzie lub po zakończeniu wszystkich oczekujących zadań.

Nie zapomnij spędzić czasu z rodziną, przyjaciółmi lub partnerem. Nigdy z nich nie rezygnuj, po to aby spędzać więcej czasu w mediach społecznościowych. To nie znaczy, że nie możesz ich sprawdzać. Upewnij się, że używasz internetu z umiarem. Wszystko zależy od równowagi.

„Technologia to nic. Ważne jest to, że wierzysz w ludzi, w to, że są w zasadzie dobrzy i mądrzy, a jeśli dasz im narzędzia, zrobią z tymi narzędziami wspaniałe rzeczy.”

Steve Jobs

Demencja cyfrowa? Znajdź sobie hobby!

Naucz się grać na instrumencie, zapisz się na lekcje hiszpańskiego lub idź na siłownię. Znajdź zdrową rozrywkę, która pomoże Ci zapomnieć o cyfrowym świecie. Jeśli możesz, znajdź hobby, które sprawia, że ​​myślisz i wykorzystujesz swoje umiejętności analityczne.

Kobieta uprawiająca sport

Korzystanie z gier typu „trening mózgu” na komputerze się nie liczy! Skup się na świecie rzeczywistym i na ćwiczeniach, które możesz wykonać ołówkiem i papierem. Zabierz ze sobą rodzinę i przyjaciół i spędź z nimi miły wieczór.

Wyjdź na zewnątrz

Wyjdź na zewnątrz i ciesz się przyrodą. Nie ma znaczenia, czy jest zimno czy deszczowo, ponieważ każda pora roku ma coś wspaniałego do zaoferowania. Jeśli mieszkasz w mieście, prawdopodobnie istnieją setki parków z trasami spacerowymi i biegowymi. Jest to idealne rozwiązanie dla płuc, ale co ważniejsze, jest dobre dla Twojego umysłu.

Na początku możesz nie chcieć tego robić, ale spróbuj się przyzwyczaić. Krok po kroku, Twoje ciało i mózg przyzwyczajają się do tego i w końcu będziesz czekał z niecierpliwością na bycie na zewnątrz, deszcz lub promienie słońca.

Zmuszaj się do myślenia

Następnym razem gdy chcesz coś łatwo rozwiązać, zatrzymaj się. Zadaj sobie pytanie, jak zrobiłbyś to bez Internetu. Zrozumiesz, że istnieje wiele alternatyw dla używania jakiegoś urządzenia.

Mężczyzna siedzący na molo

Bądź introspekcyjny i rozważ różne opcje. Czy można uzyskać odpowiedź bez szukania jej online? Czy nie byłoby lepiej czytać książkę raz na jakiś czas? Nie pozwól, aby Twój mózg zardzewiał! Cały czas wzrasta średnia długość życia. Dlatego musimy utrzymać nasze mózgi tak aktywne, jak to możliwe.

Wybierz książki zamiast programów telewizyjnych

Oglądanie telewizji to fajne hobby, ale nie powinno to być Twoje jedyne zajęcie. Jeśli lubisz uciec i zanurzyć się w opowieściach, spróbuj poczytać książkę. To lepsze dla Twoich oczu i wyobraźni.

Literatura pomaga zwiększyć kreatywność. W konsekwencji rozwijasz część swojego mózgu, która jest często nieaktywna. Pozwalanie rozwijać się wewnętrznemu dziecku jest zawsze świetnym rozwiązaniem.

Demencja cyfrowa to problem, który dotyka coraz więcej osób każdego dnia. Łatwo jest z nią walczyć, ale musisz zrobić swoją część. Każdy kogo zapytasz powie, że po ciężkim dniu pracy wszystko co chcą zrobić, to rzucić się na kanapę i pobawić się telefonem lub obejrzeć film.

Używanie nowych technologii rutynowo może być niebezpieczne. Spróbuj spędzić co najmniej godzinę dziennie na zewnątrz. Twoje ciało i mózg będą Ci za to dziękować. Nie zapominaj, że ograniczenie korzystania z technologii nie izoluje Cię od innych osób jeśli tego nie chcesz. W końcu prawdziwe życie jest o wiele bardziej interesujące niż te cyfrowe.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.