Brak namiętności w związku - garść porad

Brak namiętności w związku - garść porad
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez Alejandro Rodríguez

Ostatnia aktualizacja: 08 września, 2023

Brak namiętności w związku jest jednym z problemów, który powoduje najwięcej niezadowolenia i problemów w relacji między dwojgiem kochających się osób. Znalezienie kogoś może być trudnym zadaniem, ale o wiele trudniej jest utrzymać zdrowy i trwały związek.

Dlatego coraz większa liczba psychologów jest zaniepokojona tym, że badania wskazują na to, że brak namiętności to „najlepszy” sposób na osiągnięcie celu, którego zapewne nikt z nas nie chce – rozpadu naszego związku.

W naszym dzisiejszym artykule omówimy znaczenie, jakie namiętność ma do zapewnienia trwałości związku między osobami. Spróbujemy wskazać także najlepsze sposoby, aby ją ponownie rozpalić, gdy mamy do czynienia z jej zanikiem. Ale najważniejszym zadaniem bez którego nie ma nawet co przechodzić do kolejnego kroku jest zrozumienie tego, dlaczego powstaje namiętność i jaka jest jej podstawowa funkcja.

Brak namiętności w związku – czym grozi?

Namiętność rozumiemy jako swojego rodzaju pasję. Jest to uczucie, które sprawia, że ​​czujemy się podekscytowani i zafascynowani drugą osobą. Zasadniczo jest to jeden z trzech podstawowych elementów udanej relacji. W trójczynnikowej koncepcji miłości (teoria zaproponowana w 1986 roku przez Roberta Sternberga) w każdym trwałym i zdrowym związku musi być wzajemna namiętność.

Co jest zatem przyczyną, dla której w związku może pojawić się brak namiętności? Jaka jest jej funkcja w życiu każdego z nas? Psychologia ewolucyjna dała nam najbardziej akceptowalne wyjaśnienia tego problemu jak do tej pory. Zgodnie z osiągnięciami tej dziedziny nauki, najlepszym sposobem zrozumienia naszych emocji jest poznanie ich funkcji w trakcie naszej ewolucji.

W związku z tym podejście to uważa, że ​​nasi przodkowie wykorzystywali namiętność do zapewnienia sobie udanej prokreacji. Kiedy nowy związek między dwoma osobami zostaje zawiązany, istnieje w nim silne pragnienie utrzymania go przy życiu i wzajemne zainteresowanie. Później, gdy rodzi się dziecko, to uczucie już nie musi istnieć. I z reguły zanika, co przekłada się automatycznie na brak namiętności spajającej do tej pory związek.

Ewolucyjne pochodzenie braku pasji w związku

Jeśli obserwujemy, co dzieje się z relacjami, które znamy z naszego otoczenia, będziemy mogli sprawdzić, czy ich ewolucja przebiega dokładnie według tego samego schematu, który opisaliśmy powyżej.

Kiedy kochankowie spotykają się po raz pierwszy, przechodzą okres charakteryzujący się bardzo krótkim czasem trwania, ale jednocześnie niezwykle wysoką intensywnością uczuć. W tym okresie każdy z partnerów odczuwa wręcz obsesję na punkcie drugiej osoby. Wszystkie rodzaje neuroprzekaźników zostają uwalniane do naszego organizmu, a namiętność osiąga najwyższy możliwy punkt.

Jednakże, gdy związek trwa i trwa, początkowa energia zanika i stopniowo pojawia się w nim brak namiętności. Dwa pozostałe czynniki (zaangażowanie i intymność) rozwijają się coraz bardziej, natomiast samo tylko pożądanie seksualne powoli się wycofuje.

Niektóre badania wykazały, że intymność i pasja są do pewnego stopnia niekompatybilne. Oksytocyna, czyli hormon miłości, jest również odpowiedzialna za zmniejszenie pożądania seksualnego u par, które spędziły już ze sobą dość sporo czasu.

Dlatego też pierwszą rzeczą, jaką należy zrozumieć na temat braku pasji w związku jest to, że jest to całkowicie normalna sytuacja. Ludzie nie są genetycznie zaprojektowani do utrzymywania takiego samego poziomu uczuć w związku przez całe swoje życie. Ale czy to oznacza, że ​​nie może się tak zdarzyć? Według niektórych ekspertów, takich jak Helen Fisher, tak nie jest.

Jak od nowa rozpalić namiętność w związku

Teraz wiemy, że nasz biologiczny „makijaż” nie zachęca nikogo z nas do silnego pragnienia posiadania stabilnego i długotrwałego związku. Kiedy skończy się ten okres ograniczenia, magia w relacji zacznie stopniowo zanikać. Istnieją jednak inne sposoby, aby pomóc nam rozwiązać problem, jakim jest brak namiętności w związku. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych z nich należą między innymi:

1. Wspólne przeżywanie intensywnych emocji, szczególnie pozytywnych

Dziesiątki badań naukowych wykazały, że żywe, niezwykle intensywne doświadczenia i emocje mogą ponownie wzbudzić namiętność w związku. Dlatego też sporty ekstremalne, chodzenie do parku rozrywki, a nawet wspólne oglądanie horrorów mogą zwiększyć pożądanie seksualne, gdy zacznie ono zanikać w związku.

2. Unikanie stagnacji i braku dbałości o siebie i partnera

Jednym z najczęstszych problemów, które powodują brak namiętności w związku lub jej stopniowe zanikanie jest to, że ludzie zwykle rezygnują z dbania o siebie, gdy już wiedzą, że są w związku. Zamiast próbować być tak atrakcyjnymi, jak to tylko możliwe i tak jak to mieli w zwyczaju jeszcze nie tak dawno temu, uspokajają się. I porzucają troskę o siebie. Na szczęście ten problem jest bardzo łatwy do rozwiązania.

Zakochani na łące

Jeśli chcesz przezwyciężyć brak namiętności w swoim związku, jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań jest praca nad ulepszaniem samego siebie. Może to obejmować wiele rzeczy, takich jak chodzenie na siłownię lub praca nad swoimi umiejętnościami społecznymi i charyzmą.

3. Utrzymuj pewien poziom niezależności

I na koniec, aby uniknąć najbardziej szkodliwych skutków, jakie oksytocyna wywołuje na łączącą nas namiętność jest to, aby para pozostała choć trochę niezależna. Wszyscy lubimy spędzać czas z naszym partnerem lub partnerką. Jednak robienie dosłownie wszystkiego razem to najszybszy sposób na zabicie łączącej nas namiętności.

Dlatego też jeśli czujesz, że w Waszym związku zaczyna pojawiać się brak namiętności, zacznij rezerwować trochę czasu dla samego siebie. Gdy staniesz się bardziej niezależny, Twoja samoocena wzrośnie, a Twój partner lub partnerka spojrzy na Ciebie zupełnie inaczej. I być może dostrzeże coś nowego, równie atrakcyjnego, co kiedyś?

Utrzymanie długotrwałej namiętności w związku jest trudne, ale można to zrobić. Trzy wskazówki, które przeczytałeś tutaj, pomogą Ci w tym zakresie. Jednak nie bój się próbować różnych rzeczy. W końcu zarówno Ty, jak i Twoja partnerka jesteście w tym razem. I sami znacie siebie najlepiej ze wszystkich ludzi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sierra, J. C., Díaz, G., Álvarez-Muelas, A., Calvillo, C., Granados, R., & Arcos-Romero, A. I. (2019). Relación del deseo sexual con la excitación sexual objetiva y subjetiva. Revista de Psicopatología y Psicología Clínica24(3), 173-180.
  • Villar, F., Villamizar, D. J., & López-Chivrall, S. (2005). Los componentes de la experiencia amorosa en la vejez: personas mayores y relaciones de pareja de larga duración. Revista Española de Geriatría y Gerontología40(3), 166-177.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.