Nadmierna potliwość i jej wpływ na poczucie własnej wartości

Zbyt intensywne pocenie się lub bardziej fachowo rzecz ujmując nadmierna potliwość może być bardzo zawstydzającym przypadkiem, który jest w stanie znacząco i negatywnie wpływać na poczucie własnej wartości. Poświęć kilka minut na lekturę tego artykułu, aby dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat!

Nadmierna potliwość

U niektórych osób występuje pewien specyficzny problem natury fizjologicznej, który określany jest jako nadmierna potliwość lub bardziej potocznie intensywne pocenie się. Prawie zawsze prowadzi do on do rozwoju poczucia wstydu w większości sytuacji wymagających kontaktów z innymi osobami.

Nic więc dziwnego, że ta nadmierna potliwość może mieć naprawdę negatywny wpływ na poczucie własnej wartości u ludzi, którzy muszą się z nią zmagać.

Wyniki badań naukowych przeprowadzonych licznie nad tym zagadnieniem wskazują wyraźnie na to, że nadmierna potliwość jest procesem fizjologicznym występującym prawie zawsze zupełnie spontanicznie. Naukowcy nie zdołali dostrzec wyraźnego związku na przykład z temperaturą otoczenia, ani też poziomem aktywności fizycznej.

Nadmierna potliwość i dostępne metody jej leczenia

Faktem bezdyskusyjnym jest to, że nadmierna potliwość to dolegliwość, która może odgrywać naprawdę istotną rolę w codziennym życiu cierpiącego na nią człowieka. Oczywiście zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Mokre dłonie

Ponadto może ona znacząco wpływać także na poczucie własnej wartości, rzecz jasna w negatywny sposób. A to oznacza, że osoby cierpiące na intensywne pocenie się mogą dokładać wszelkich starań mających na celu jak najbardziej skuteczne zredukowanie objawów tej przypadłości.

Co można zrobić w takim przypadku?

Oto kilka rzeczy, o których należy zawsze pamiętać, jeśli nadmierna potliwość jest także i Twoim problemem:

  • Przede wszystkim rozważ wizytę u lekarza. To właśnie on może sprawdzić, czy przypadkiem nadmierna potliwość nie jest wynikiem jakieś rozwijającej się w Twoim organizmie choroby. Ponadto niezależnie od tego, może on zasugerować optymalne dla Ciebie opcje leczenia tej irytującej dolegliwości.
  • Pamiętanie o przestrzeganiu zasad dobrej higieny osobistej. Niezależnie od tego, czy nadmierna potliwość występuje u Ciebie przede wszystkim na stopach, dłoniach, pod pachami lub w innych częściach ciała, to odpowiednia higiena jest najskuteczniejszym sposobem pozbycia się tego problemu. Oznacza to, że musisz po prostu brać prysznic znacznie częściej, niż zwykle. Nawet kilka razy dziennie. Pomoże Ci to uniknąć nieprzyjemnego zapachu ciała i zapobiegnie wpływowi intensywnego pocenia się na Twoje poczucie własnej wartości.
  • Leki ogólnoustrojowe. Pamiętaj o tym, że jedynie lekarz może Ci przepisać najlepsze leki. Ponadto będzie on w stanie obserwować Twoje postępy i rozwój tej irytującej przypadłości. To pozwoli mu jednoznacznie sprawdzić, czy należy zwiększyć przepisaną Ci dawkę, czy może ją jednak zmniejszyć. Leki te są zwykle skuteczne w łagodnych przypadkach tej dolegliwości.
  • Chirurgia. Powinieneś rozważyć operację chirurgiczną tylko wtedy, gdy Twój stan jest umiarkowany lub ciężki. Jeśli nie możesz poddać się zabiegowi, dostępna jest także nowa opcja wykorzystująca prądy galwaniczne. Jest to jednak opcja dostępna jedynie w niektórych przypadkach, o czym także musisz pamiętać.

Wszystkie zaprezentowane przez nas powyżej opcje mogą pomóc Ci kontrolować nadmierne pocenie się. Jeśli leczenie, na które się zdecydujesz, okaże się skuteczne, to nie ma cienia wątpliwości, że Twoje poczucie własnej wartości znacząco poprawi się w sytuacjach wymagających intensywnych kontaktów społecznych.

Nadmierna potliwość – związek z poczuciem własnej wartości zdaniem osób zmagających się z tą przypadłością

Jeśli nadmierna potliwość ma spory, negatywny wpływ na Twoją samoocenę, być może będziesz musiał udać się także do psychologa. To właśnie ten specjalista pomoże Ci nauczyć się zaakceptować tę przypadłość i żyć z nią. Jeśli potrzebujesz jakiejś inspiracji z zewnątrz, spójrz na przykład na Davida Broncano. Jest komikiem, dla którego jego własna nadmierna potliwość stała się jednym z obiektów jego żartów podczas jego występów przed szeroką publicznością.

Plamy potu

Niektóre osoby zmagające się z tym schorzeniem czują się na przykład komfortowo chodząc na siłownię. A to dlatego, że w tym miejscu także wszyscy inni też się intensywnie pocą. Poza tym jednak tacy ludzie czują się z reguły dosyć niepewnie i są zawstydzeni. Co więcej, niektórzy nawet próbują ukryć ten problem przed swoimi własnymi partnerami życiowymi.

Dlatego warto pamiętać słowa, które kobieta o imieniu Violetta wypowiedziała na temat swoich doświadczeń z tą właśnie dolegliwością, jaką jest nadmierna potliwość:

„Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nadmierna potliwość to jeszcze nie koniec. Chodzi przede wszystkim o to, że całe Twoje życie kręci się wokół tej dolegliwości”.

Nadmierna potliwość – coś więcej, niż tylko problem natury estetycznej?

Przyczyną, dla której nadmierna potliwość negatywnie wpływa na nasze poczucie własnej wartości jest przede wszystkim to, że w społeczeństwie zakorzenionych jest wiele mitów, stereotypów i wpajanych nam od najmłodszych lat przekonań na temat potu. Kojarzy nam się on jednoznacznie z „zapachem ciała”, „brudem” i „brakiem higieny”.

Jednak nadmierna potliwość jest tak naprawdę zjawiskiem zupełnie naturalnym z punktu widzenia fizjologii. I chociaż nikt się nią nie martwi podczas ćwiczeń fizycznych, to jednak jej występowanie okazuje się być powodem do wstydu przy wielu różnych innych sytuacji. Dzieje się jednak tak tylko dlatego, że pocenie się nie jest po prostu społecznie akceptowane.

Na szczęście operacja chirurgiczna może całkowicie wyeliminować ten uciążliwy dla nas problem. Jeśli jednak Twoja nadmierna potliwość ma charakter łagodny, możesz kontrolować ją za pomocą leków. Czy Ty także uskarżasz się na intensywne pocenie się? Jak wpłynęło ono na Twoje życie?

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Hernández Gutiérrez, José Manuel, Salinas Sedo, Gustavo, & Nodal Ortega, Josefina. (2011). Hiperhidrosis esencial, recomendaciones para su tratamiento. Revista Cubana de Cirugía50(4), 597-601. Recuperado en 23 de enero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0034-74932011000400023&lng=es&tlng=es.
  • Hernández Gutiérrez, J. M. (2008). Simpatectomía videotoracoscópica para el tratamiento de la hiperhidrosis palmar moderada. Revista Cubana de Cirugía47(3), 0-0.
  • Lorenzo, C. M., Moreno, B. E., Ríos, M. G., Fernández, M. F., Gutierrez, C. V., & Barrilao, R. G. (2004). Exploración y tratamiento fisioterapéutico de la hiperhidrosis palmar. Fisioterapia26(2), 105-113.
  • Vialat Soto, Vivian, Vázquez Merayo, León Alonso, Dania, & López Díaz, Vivian de la Caridad. (2014). Sudor compensador, un efecto no deseado secundario al tratamiento quirúrgico de la hiperhidrosis primaria infantil. Revista Cubana de Pediatría86(2), 207-214. Recuperado en 23 de enero de 2019, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&;pid=S0034-75312014000200009&lng=es&tlng=es.
Scroll to Top