Dzieci mają mnóstwo energii, którą chętnie inwestują w zabawę i sport. Ruch jest dla większości z nich czystą przyjemnością, dlatego warto wykorzystać ten zapał, aby stymulować ich rozwój fizyczny i emocjonalny.
Te dzieci, które uprawiają sport pod opieką trenerów, nabierają cennych umiejętności przydających się nie tylko w życiu sportowym, ale i na co dzień. Dziecko uprawiające regularnie jakiś sport i biorące udział w zawodach wcale nie musi zostać zawodowym sportowcem. Celem tak naprawdę jest rozwinięcie charakteru i zdolności, które pozwala zbudować tylko sport.
Sport to zobowiązanie i dążenie do celu
Dziecko, które uprawia sport w klubie abo należy do jakiejś drużyny, szybko uczy się, czym jest dyscyplina. Musi regularnie chodzić na treningi, przygotowywać się mentalnie, ćwiczyć, brać udział w zawodach i radzić sobie z porażką albo świętować zwycięstwo. Co więcej, musi wygospodarować na to wszystko czas i zobowiązać się, że będzie wytrwale pracować nad osiągnięciem swojego celu.
Dzieci nie zawsze mają tak samo silną motywację do uprawiania sporu, ale kiedy wiedzą, że stanowią część drużyny, muszą stanąć na wysokości zadania nawet jeśli maja słabszy dzień. Dzięki temu sport pomaga dzieciom rozwijać silną wolę i umiejętność zarządzania czasem.
Sport pomaga radzić sobie z porażką
Sport pomaga dzieciom zrozumieć, że to one same są odpowiedzialne za przekraczanie własnych ograniczeń. Na przykład rozgrywając mecze uczą się, żeby dostosowywać oczekiwania do swoich możliwości. Dzięki temu wiedzą, że podnoszenie oczekiwań powinno iść w parze z podnoszeniem swoich umiejętności.
Kolejną ważną umiejętnością, jaką daje dzieciom sport jest radzenie sobie z porażką. Po przegranej dzieci mogą początkowo reagować emocjonalnie, ale z czasem uczą się analizować przyczyny przegranej. Dzięki temu zaczynają dostrzegać powiązanie pomiędzy ich umiejętnościami i pracą włożoną w treningi, a rezultatem gry.
Oprócz tego sport pomaga dzieciom radzić sobie z frustracją i złością na siebie samych. W takich momentach ważną rolę odgrywają rodzice, którzy powinni nauczyć dziecko prowadzić konstruktywny dialog wewnętrzny.
Dziecko powinno zrozumieć, że nie warto się obwiniać za porażkę w zawodach. Im wcześniej to zrozumieją, tym lepiej dla nich. Słowa rodziców mają dużo większą moc, jeśli rozmowa jest prowadzona z małym dzieckiem. Kiedy Twoje pociechy wejdą w okres dojrzewania, większe znaczenie będzie miało dla nich to, co mówią ich rówieśnicy.
Sport pomaga zobaczyć szerszą perspektywę
Sport w dużej mierze jest odzwierciedleniem życia. Na przykład na boisku są osoby, które grają z Tobą do tej samej bramki, ale też takie, które grają w przeciwnej drużynie. Dzięki sportom zespołowym dzieci uczą się, że nigdy nie są pozostawione same sobie.
Widzą, że łączy ich ta sama pasja i cel z grupą innych osób (wygrana lub osiągnięcie dobrego wyniku). Co więcej, zaczynają rozumieć, że jeśli zaufają osobom ze swojej drużyny, to wspólnymi siłami łatwiej osiągną cel.
Dzieci uczą się dzięki sportowi, że projekt, który na początku nie wygląda zbyt obiecująco można przekuć w sukces dzięki wysiłkowi i inteligencji. Gol na niekorzyść drużyny wcale nie musi oznaczać porażki. Jest to jedynie niewielka przeszkoda na drodze do zwycięstwa, ale nie decyduje ona jeszcze o wyniku.
Sport dodatkowo uczy dzieci, że za pewne aspekty gry, a tym samym życia, muszą one same brać odpowiedzialność. Widzą, że nikt za nich nie podejmie na bieżąco wszystkich decyzji na boisku ani nie będzie za nich ruszać szybko nogami.
Sport uczy wykorzystywać szanse
Prawdopodobnie najważniejszą lekcją, jaką pobierają dzieci uprawiając sport jest wykorzystywanie nadarzających się okazji. Dzięki rozgrywkom uczą się, że kiepski start może się szybko przeistoczyć w dobrą passę, jeśli w odpowiednim momencie przejmą od przeciwnika piłkę.
Uprawiając sport, dzieci przyzwyczajają się również do skupiania uwagi na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Jest to szczególnie ważne w tym okresie życia, ponieważ ich kora przedczołowa nadal się rozwija. Jest to ten obszar mózgu, który odpowiada m.in. za organizację i podejmowanie decyzji.
Uprawianie sportu przynosi cały szereg korzyści, ale przede wszystkim daje dzieciom radość. Być może największą korzyścią, jaką wynoszą dzieci z uprawiania sportu w bardzo młodym wieku są pierwsze przyjaźnie. Jedne z najciekawszych, radosnych opowieści z dzieciństwa rozegrały się przecież właśnie na boisku.