Wiele już powiedziano o życiu Stephena Hawkinga, jego chorobie, wielkim poczuciu humoru i jego wkładzie w dziedzinę fizyki. Teoria wszystkiego to film Jamesa Marsha z 2014 roku. W swoim filmie próbuje on przybliżyć widzom ludzką stronę tego brytyjskiego fizyka.
Marsh nakręcił film Teoria wszystkiego na podstawie książki „Traveling to Infinity: My Life with Stephen” (Podróż do nieskończoności: moje życie ze Stephenem) autorstwa Jane Hawking, pierwszej żony Stephena. Jak można się domyślić, w tej autobiografii Jane opowiada o swoich latach spędzonych ze Stephenem Hawkingiem.
Film Teoria wszystkiego został doceniony przez krytyków i nominowany do kilku Oscarów. Jednak tylko Eddie Redmayne zdobył Oscara dla najlepszego aktora.
Nie było łatwo przenieść tę historię na duży ekran. W szczególności trudno było uzyskać zgodę Jane i Stephena, ponieważ jest to bardzo osobista historia.
Kiedy Stephen Hawking zobaczył pierwszą wersję filmu, zaproponował udzielenie swojego charakterystycznego głosu do filmu. Ponadto pochwalił występ Redmayne’a, a nawet okazał podekscytowanie.
Teoria wszystkiego urzeka widzów. Przybliża nas do drugiej strony życia geniusza, do bardziej gorzkiej strony. W szczególności pokazuje nam osobę, która popełnia błędy i która posiada wyjątkowe poczucie humoru pomimo utraty mobilności.
Kim naprawdę jest geniusz
Czasami lubimy idealizować sławnych ludzi. Mianowicie, możemy myśleć, że ich życie bardzo różni się od naszego, że nigdy nie cierpią i są doskonali. Teoria wszystkiego pokazuje nam, kim naprawdę jest osoba podziwiana za swój geniusz, wraz z całym dobrem i złem obecnym w jej życiu. Pokazuje nam to zmagania geniusza z codziennością.
Po śmierci Hawkinga wiele powiedziano o jego życiu i pracy naukowej. Nie ma jednak wątpliwości, że był jednym z wielkich geniuszy XX i XXI wieku i że świat zawsze będzie go pamiętać. Teoria wszystkiego to hołd i piękny portret tej znajomej twarzy. Ponadto jest to hołd dla jego żony i dzieci, a także prezent dla wszystkich widzów.
Przede wszystkim wytrwałość
Film rozpoczyna się od imprezy uniwersyteckiej, w której młody Stephen Hawking spotyka swoją przyszłą żonę, Jane. Obydwoje wydają się bardzo różni od siebie. On jest naukowcem, ona studiuje literaturę. On jest ateistą, ona jest religijna. Jednak szybko zaczyna pojawiać się między nimi uczucie.
Być może zainteresuje Cię także: Przeciwieństwa nie przyciągają się na długo
Niedługo później Stephen odczuwa pierwsze objawy dziwnej choroby. Zdiagnozowano u niego chorobę neuronu ruchowego we wczesnym stadium i postępującej postaci (postać ALS).
Hawking słyszy tę diagnozę w wieku 21 lat. Właśnie przygotowuje swoją pracę doktorską i czeka na niego świetlana przyszłość. Jednak lekarze zapewniają go, że nie będzie żył dłużej niż dwa lata. Z tego powodu Stephen postanawia trzymać się z dala od Jane i ukryć prawdę.
Kiedy Jane odkrywa, co dzieje się ze Stephenem, postanawia zostać przy nim, bez względu na wszystko. Stephen Hawking żyje znacznie dłużej niż dwa lata i jest przykładem wytrwałości. Żaden wózek inwalidzki nie stanowi dla niego przeszkody.
Teoria wszystkiego – znaczenie wsparcia
Film Teoria wszystkiego pokazuje nam cierpienie młodego Hawkinga. W szczególności widzimy strach i jego początkowe zaprzeczanie diagnozie. Ponadto widzimy jego wewnętrzną walkę, gniew i wreszcie akceptację.
Przechodzimy przez wszystkie te etapy dzięki niesamowitemu występowi Eddiego Redmayne, a także fundamentalnej roli Jane, granej przez Felicity Jones. Pomimo przeciwności Jane i Stephen pobierają się i mają troje dzieci. W międzyczasie Stephen nadal poświęca swoje życie nauce, a Jane zajmuje się wszystkim.
Przywiązanie Jane do Stephena jest zaskakujące, zwłaszcza gdy odmawia on przyjęcia pomocy. Odmawia on też przyznania, że w domu z trójką dzieci i mężem, który niewiele może pomóc, Jane czuje się sfrustrowana. Jane zostawia wszystko dla niego i ich rodziny i staje się niesamowitym wsparciem dla Stephena.
Być może zainteresuje Cię także: Źródło wsparcia jest potrzebne każdemu z nas
Teoria wszystkiego pokazuje widzom ludzką stronę Hawkinga, co niewątpliwie jest niesamowite w tym filmie. Przede wszystkim jest to także hołd dla Jane, kobiety, która potrafiła zrobić wszystko dla miłości.
Teoria wszystkiego i płynące z niej lekcje życia
Teoria wszystkiego to także pewnego rodzaju lustro. To odbicie tego świata, w którym nagradzamy niektórych ludzi za ich pracę, ale odrzucamy innych z tego samego powodu. Film ten niejednokrotnie porusza temat problemów finansowych, z którymi Jane i Stephen borykali się na początku. Z pewnością większość z nas nie wyobraża sobie, że geniusz może mieć tego rodzaju problemy.
Film ten pokazuje nam początek geniuszu, który zyskał sławę na całym świecie. Ale przypomina nam również, że w przeciwieństwie do gwiazd rocka lub elitarnych sportowców, społeczeństwo nie nagradza wielu geniuszy. W rzeczywistości większość z nich nie zdobywa uznania, dopóki się nie zestarzeje. Wielokrotnie życie poświęcone badaniom nie gwarantuje sukcesu ani uznania.
W ten sposób Teoria wszystkiego przypomina nam o tym, co naprawdę ważne – o wartościach, których nie możemy stracić. Ponadto przypomina nam o znaczeniu posiadania celu, który pomaga nam zachować ducha walki pomimo przeciwności losu.
Przede wszystkim zaprasza nas do przyjęcia naszej rodziny, naszych przyjaciół i życia, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy to się skończy.
„Życie byłoby tragiczne, gdyby nie było zabawne”.
-Stephen Hawking-
Doceń życie i wszystkie przeszkody
Stephen i Jane wierzyli, że czas jest przeciwko nim i że życie Stephena może się skończyć w każdej chwili. Dlatego zdecydowali się wieść życie ze świadomością, że ich czas jest ograniczony i założyli rodzinę tak szybko, jak to możliwe.
Mając to na uwadze, postanowili cieszyć się każdą chwilą, nawet jeśli podróż nie zawsze była łatwa. Mimo że ich związek zakończył się separacją, zrobili to z miłości do siebie.
Jane poświęciła wszystko Stephenowi. Stephen podjął decyzję, że powinni podążać różnymi ścieżkami. I choć pomysł może wydawać się szalony, samolubny i irracjonalny, w rzeczywistości było inaczej. Jane otrzymała drugą szansę na życie, chociaż wciąż dbała o Stephena.
Po raz kolejny warto pochwalić występ Redmayne’a. Odegrał on Hawkinga w naprawdę wzruszający i naturalny sposób. Teoria wszystkiego to świetny film, który podtrzymuje pamięć o Stephenie Hawkingu. Przypomina nam również, że nikt nie może uciec przed śmiercią. Dodatkowo przypomina nam, że wszyscy jesteśmy ludźmi i jak ważny w naszym życiu jest śmiech.
Życie jest pełne przeciwności i przeszkód. Jednak nigdy nie wolno nam zapominać, że to my decydujemy, jak sobie z nimi radzimy. Możemy wybrać, jak chcemy przeżyć tę podróż zwaną życiem.