Przeciwieństwa nie przyciągają się na długo

Przeciwieństwa nie przyciągają się na długo

Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca, 2017

W większości społeczności istnieje dość popularne stwierdzenie, które mówi, że przeciwieństwa się przyciągają.

Innymi słowy, ludzie bardzo różniący się charakterami najlepiej czują się ze sobą i taki związek ma największe szanse na przetrwanie. Zgodnie z tą logiką, przeciwieństwa, mimo tego, że się wykluczają, wnoszą do związku coś atrakcyjnego dla obu stron.

Prawda jednak wygląda zupełnie inaczej. To, co postrzegamy jako nowe lub inne może na początku nas naprawdę mocno zainteresować i przyciągnąć nas do drugiej osoby.

Wynika to z prostego, instynktownego wręcz mechanizmu, którego źródłem jest zwykła ciekawość i chęć poznawania świata. Ale jest różnica między całym światem, a dobrym związkiem między dwojgiem bardzo różniących się od siebie osób.

Nie da się ukryć, że w praktyce taka relacja ma niewielkie szanse na przejście ze stanu początkowej fascynacji do dojrzałego związku o długoletnich perspektywach. Nigdy jednak nie można twierdzić, że takie coś jest absolutnie niemożliwe.

Para o różnych charakterach

Może zauważyłeś już nieco wcześniej, że jeśli chodzi o wybór znajomych, prawie zawsze masz tendencję do nawiązywania kontaktów z osobami, które mniej lub bardziej podzielają te same zainteresowania i cele co Ty.

Zapewne także mają one hobby i gust podobny do Twojego. Te właśnie cechy powodują utrwalenie związku wraz z upływem czasu. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy chodzi o więź uczuciową między dwiema osobami, czy po prostu relację o charakterze czysto przyjacielskim.

Przeciwieństwa charakterów, a trwałość związku

Relacje romantyczne nie różnią się pod tym względem jakoś szczególnie od typowej przyjaźni. Osobiście uważamy, że pary powinny być także bliskimi przyjaciółmi, a nie tylko kochankami.

Przede wszystkim dlatego, że taki układ sprawi, że będziecie czerpać wspólnie przyjemność z cieszenia się życiem. Każda wspólnie spędzona chwila znacznie wzbogaci łączącą Was więź.

Wynika to z tego, że będzie to po prostu przyjemnością dla Was obojga. Jest to naprawdę ważna kwestia, ponieważ po upływie stosunkowo krótkiego okresu początkowego zauroczenia pasji przyjaźń między dwoma osobami wzmocni tę relację i uczyni ją znacznie bardziej trwałą.

Jeśli dwoje ludzi nie ma ze sobą nic wspólnego, to kiedy tylko początkowy okres zainteresowania i pasji się skończy, do związku wkradnie się po prostu nuda.

Można w uproszczeniu rzecz, że przeciwieństwa charakterów ich dzielą, a nie łączą. W efekcie oboje zanurzycie się w nieznośnej monotonii dnia codziennego.

Przeciwieństwa się przyciągają, ale na krótko

Prawdą jest, że życie u boku osoby o charakterze różniącym się nieco od Twojego może nauczyć Cię wielu nowych rzeczy, które pomogą Ci się rozwijać w nowe strony. Jednak bez wątpienia nadejdzie ten moment, w którym przeciwieństwa obecne w Waszym związku wywołają więcej tarć i dyskusji niż czegokolwiek innego.

Nieuchronnie relacja taka wygaśnie wraz z upływem czasu. Powodem tego stanu rzeczy jest po prostu zbyt duża liczba różnic, które ujawniły się po miesiącu, roku, czy też później.

Toksyczny związek

Szczególnie istotna ta sprawa staje się w momencie, gdy dzielące Was przeciwieństwa dotyczą wyznawanych wartościach, zainteresowań i celów stawianych sobie w życiu. Jeśli są one zbyt duże lub wręcz fundamentalne, taki związek jest praktycznie w stu procentach skazany na niepowodzenie.

Chyba, że jedna lub obie osoby kochają drugą tak mocno, że są dla niej w stanie i zmienić własne wartości, gusta i preferencje stając się wręcz kopią tej drugiej osoby. I niestety jest to dużo bardziej powszechne niż sądzimy. Nie należy jednak automatycznie zakładać, że taka postawa jest czymś nagannym.

Osoby z niską samooceną często przyciągają do siebie ludzi, którzy mają z nią niewiele wspólnych cech lub wręcz zupełnie zero.

Opierają się w tym momencie na fałszywym przekonaniu, że ta druga osoba powinna je uzupełniać. Ale tak naprawdę to wszyscy jesteśmy wspaniałymi ludźmi o indywidualnych charakterach i nie potrzebujemy nikogo, aby nas uzupełniać.

Jakie problemy mogą pojawić się między dwojgiem ludzi o zupełnie odmiennych charakterach?

Problemy z empatią

O wiele trudniejsze jest okazywanie empatii wobec osób bardzo różniących się o nas, niż w przypadku ludzi o podobnym do naszego charakterze. „Wejście” w umysł drugiej osoby, z którą nie udało nam się nawiązać nici porozumienia jest zadaniem niezwykle skomplikowanym i dość często kończy się po prostu uczuciem frustracji.

Oczywiście taki stan rzeczy powoduje wiele komplikacji dla pary tworzącej związek. Wynika to z tego, że zdolność do wzajemnego zrozumienia ma kluczowe znaczenie dla dbania o dobrą kondycję łączącej Was relacji.

Szczęście

Zagadnienia związane ze wspólnym życiem

Jeśli ktoś jest zorganizowany i metodyczny, a druga osoba chaotyczna i nieco niechlujna, to prędzej czy później takie przeciwieństwa staną się zarzewiem konfliktów.

Początkowo może to być śmieszne i stanowić powód do żartów. Jednak w końcu codzienność stale będzie zakłócana przez różnego rodzaju nieporozumienia i scysje na punkcie porządku. To samo tyczy się par, które mają inne zainteresowania.

Nuda

To powinno być akurat dość logiczne. Jeśli nie macie nic wspólnego, czym możecie się dzielić, będziecie czuć znudzenie. Mechanizm ten jest bardzo prosty – przeciwieństwa charakterów powodują, że nie macie wspólnych tematów, zainteresowań, hobby, słuchacie innej muzyki, czytacie inne książki, lubicie inne filmy.

I w efekcie nie macie niczego, co pozwoli Wam wspólnie spędzać czas. Może dojść do sytuacji, kiedy nawet nie będziecie mieli o czym rozmawiać i nie będziecie chcieli spędzać czasu z tą drugą osobą, kojarząc ją tylko z nudą.

Indywidualność

Ta cecha jest bardzo blisko związana z powyższym punktem traktującym na temat nudy. W rzeczywistości jest to nawet konsekwencja tej sytuacji. W końcu relacja stanie się tak nudna i nieciekawa dla obu stron, że jedno z Was lub nawet oboje możecie podjąć decyzję o próbie zbliżenia się do innych osób, które uznacie za atrakcyjne i godne zainteresowania.

Zazwyczaj będą to ludzie, z którymi możecie się dobrze bawić, dzieląc się tym, co Was uspokaja lub uszczęśliwia.

Rodzicielstwo

W jaki sposób dwoje osób o tak różnych wartościach i poglądach edukacyjnych może w zdrowy sposób wychowywać swoje dzieci? Ta droga do edukacji okaże się także kompletną porażką.

Przeciwieństwa wyznawanych postaw mogą wygenerować bowiem niekończącą się liczbę sporów. Każda ze stron będzie próbowała przekonać drugą, że to właśnie jej metody wychowawcze są najlepsze i wprowadzając tym samym niepotrzebne zamieszanie w umysłach dzieci.

Związek

Słowo na koniec

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania musimy stwierdzić, że osoby różniące się charakterami mogą na początku być zauroczone tą właśnie odmiennością. Może być ona nawet potężnym afrodyzjakiem.

Ale badania nad udanymi oraz zakończonymi związkami wykazują praktycznie bez żadnych odchyleń, że relacje tworzone przez osoby o zupełnie innych cechach charakteru mają bardzo krótki czas trwania.

Wynika to właśnie z powodu większych problemów powstających w związku niż korzyści, jakie on zapewnia.

Grafika tytułowa pochodzi ze zbiorów Anity Mejíi i została zamieszczone za jej zgodą.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.