Śpiewanie sprawia, że jesteśmy szczęśliwi – tak twierdzą naukowcy!

Śpiewanie pod prysznicem

Kiedy jesteśmy pod prysznicem, słuchamy muzyki i śpiewamy do taktu. Mówiąc najprościej, śpiewanie sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Ta uniwersalna praktyka wypełnia nas serotoniną i oksytocyną. Ten zastrzyk entuzjazmu jest dostępny dla wszystkich. W rzeczywistości nawet ludzie z chorobą Alzheimera reagują pozytywnie za każdym razem, gdy są zachęcani do śpiewania. Wiedziałeś, że śpiewanie sprawia, że jesteśmy szczęśliwi?

Jak śpiewanie zmienia nasz świat?

Edith Piaf powiedziała kiedyś, że śpiew pozwala nam uciec do innego świata. Jednak psycholodzy i neurolodzy nie zgadzają się w pełni z tym pomysłem. Muzykoterapia stanowi sposób na połączenie się z innymi i obudzenie emocji, które pomagają nam nawiązać bardziej intensywne więzi z innymi ludźmi.

Mężczyzna śpiewający w samochodzie

Na przykład w badaniu opublikowanym w The Journals of Gerontology naukowcy wyjaśniają, że kiedy starsze osoby śpiewają w chórze, ich zdrowie się poprawia i czują się mniej samotne. Nie możemy ignorować faktu, że ludzie w wieku powyżej 65 lat częściej cierpią na depresję związaną z izolacją społeczną.

Dlatego coś tak prostego jak bycie częścią grupy muzycznej poprawia interakcję i generuje bardzo pozytywne zmiany emocjonalne, poznawcze i fizyczne. Jednak nawet codzienne rzeczy, takie jak śpiewanie pod prysznicem, działają również jako przycisk resetowania, który może dać nam energię, szczęście i dobrą dawkę pozytywności.

„Nie śpiewam, żeby być szczęśliwym. Jestem szczęśliwy bo śpiewam.”

William James

Śpiewanie sprawia, że jesteśmy szczęśliwi, ponieważ mózg kocha muzykę

W końcu doświadczamy szczęścia poprzez najprostsze rzeczy, takie jak dobre towarzystwo, popołudniowy odpoczynek lub posiłek z przyjaciółmi. Śpiewanie sprawia, że ​​jesteśmy szczęśliwi przez fakt, który jest zarówno podstawowy, jak i fascynujący: ludzki mózg kocha muzykę.

Nauka stara się wyjaśnić ten fakt. Leonard Meyer wyjaśnia w swojej książce Emotion and Meaning in Music, że mózg doświadcza pewnego rodzaju przyjemnego szoku z każdym utworem muzycznym i z każdą nutą ośmiela się śpiewać na głos.

Co więcej, naukowcy mówią nam, że mamy w naszych uszach interesującą strukturę, która pozwala nam śpiewać: woreczek. Ta mała część ucha wewnętrznego reaguje na częstotliwości tworzone podczas śpiewania. Ta fizjologiczna odpowiedź daje nam przyjemność. Te wibracje uspokajają mózg w oczyszczający sposób. To prawie magiczne doświadczenie.

Śpiewaj, aby poprawić swój nastrój

Pablo Picasso powiedział, że aby malować i rysować, trzeba zamknąć oczy i zaśpiewać. Śpiewanie cicho lub głośno, a nawet szeptanie i nucenie to coś, co wielu z nas robi wykonując inne zadania. Dlatego często śpiewamy podczas jazdy samochodem, uprawiania sportu, sprzątania domu, a nawet pracy.

Śpiew poprawia nasz nastrój. Uwalnia endorfiny, produkuje serotoninę i obniża poziom kortyzolu. Ponadto badanie przeprowadzone na Uniwersytecie we Frankfurcie ujawniło, że śpiew wzmacnia nasz układ odpornościowy, a nawet poprawia oddychanie, elastyczność przepony i zdrowie płuc.

Korelacja między śpiewem a chorobami neurodegeneracyjnymi

Jednak jedna z najbardziej niezwykłych korzyści ze śpiewania, o której już wspomnieliśmy na początku tego artykułu, dotyczy ludzi z chorobami neurodegeneracyjnymi. Co więcej, Stowarzyszenie Alzheimera od lat prowadzi sesje, które nazywają sesjami „śpiewania dla mózgu”.

Zaobserwowano, że śpiew poprawia czujność u osób starszych z tą chorobą. Pomaga im połączyć się z innymi w pozytywny sposób. Doświadczają oni radości, śmiechu i czują się bardziej otwarci na komunikację i interakcję. Poprawia to również ich koncentrację i nastrój.

Staruszka słuchająca muzyki - muzyka i śpiewanie sprawia, że jesteśmy szczęśliwi

Z drugiej strony, innym aspektem, który eksperci w dziedzinie niepełnosprawności intelektualnej, tacy jak Tom Shakespeare i Alice Whieldon z Uniwersytetu East Anglia byli w stanie zweryfikować jest to, że ludzie z problemami psychicznymi czerpią sporo korzyści z warsztatów śpiewania. Śpiew zmniejsza poziom stresu i lęku oraz pomaga im nabrać pewności siebie i umiejętności społecznych.

Moglibyśmy powiedzieć, że w jakiś sposób śpiewanie zawsze nagradza nasz mózg. Muzyka działa jako inny język, w którym nie ma słów.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Julene K. Johnson, Anita L. Stewart, Michael Acree, Anna M. Nápoles, Jason D. Flatt, Wendy B. Max, Steven E. Gregorich. “A Community Choir Intervention to Promote Well-being among Diverse Older Adults: Results from the Community of Voices Trial.” The Journals of Gerontology: Series B (First published: November 9, 2018) DOI: 10.1093/geronb/gby132
  • Tom Shakespeare and Alice Whieldon. “Sing Your Heart Out: Community Singing as Part of Mental Health Recovery.” Medical Humanities (First published online: November 25, 2017) DOI: 10.1136/medhum-2017-011195
  • Meyer, Leonard (2001) Emoción y significado en la música. Madrid: Alianza Editorial
Scroll to Top