Mantra Zielonej Tary: poznaj tę wyzwalającą praktykę!

Mantra Zielonej Tary chroni nas także przed wszelkiego rodzaju wewnętrznymi niebezpieczeństwami. Zaliczmy do nich między innymi dumę, ignorancję, zazdrość, nienawiść, ślepy upór, nadmierne przywiązanie do dóbr materialnych, niepokojące nas wątpliwości i chciwość.

Mantra Zielonej Tary

Mantra Zielonej Tary wywodzi się w prostej linii od najpopularniejszej bogini buddyzmu. Zielona Tara jest bóstwem powszechnego współczucia, oświecenia i dobrego z moralnego punktu widzenia postępowania. Znawcy buddyzmu uważają, że jest ona matką wszystkich bóstw znanych w tym systemie filozoficznym.

Samo słowo Tara oznacza dosłownie “wyzwolenie”. Zgodnie z wierzeniami buddyjskimi uwalnia ona ludzi głównie od ich obaw związanych z obecnością różnego rodzaju zewnętrznych zagrożeń. Wśród nich, jak mówi tradycja, główne miejsce zajmuje strach przed słoniami, lwami, ogniem, wężami, złodziejami, wzburzonymi morzami, niewolnictwem i złymi duchami. Dlatego właśnie mantra Zielonej Tary jest rytuałem związanym z ochroną przez wszystkimi tymi niebezpieczeństwami.

Mantra Zielonej Tary chroni nas także przed wszelkiego rodzaju wewnętrznymi niebezpieczeństwami. Zaliczmy do nich między innymi dumę, ignorancję, zazdrość, nienawiść, ślepy upór, nadmierne przywiązanie do dóbr materialnych, niepokojące nas wątpliwości i chciwość. Dla buddystów jest to niezwykle potężna mantra, która oferuje wyznawcom tego systemu filozoficznego poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

I to właśnie tej popularnej i potężnej mantrze przyjrzymy się nieco bliżej w naszym dzisiejszym artykule. Zapraszamy zatem do lektury!

Mantra Zielonej Tary i jej znaczenie dla buddyzmu

Mantra to ogólnie rzecz biorąc grupa specjalnych sylab, fonemów lub słów, które zgodnie z pewnymi wierzeniami mają określoną moc psychologiczną lub duchową. Jej znaczenie etymologiczne to po prostu “instrument mentalny“. Każda mantra wywołuje u człowieka pewien stan świadomości lub określony nastrój. Mantra Zielonej Tary służy w pewnym uproszczeniu do stawienia czoła lękowi i niepewności.

Pora teraz zaprezentować poszczególne słowa i sylaby, z których składa się mantra Zielonej Tary. Są one następujące: “om tare tuttare ture soha“. Odnoszą się one w szczególności do Tary, według buddyzmu bogini powszechnego współczucia. Drugim aspektem, do którego odwołuje się mantra Zielonej Tary jest kolor zielony, który zdaniem buddystów jest barwą odpowiadającą przede wszystkim witalności dla buddystów.

Grafika tantryczna

Porozmawiajmy zatem nieco więcej o znaczeniu każdego konkretnego słowa, z których zbudowana jest omawiana przez nas dziś mantra Zielonej Tary:

  • Om: słowo to ma związek z ludzkim ciałem, umysłem i podejściem do uniwersalnej boskości.
  • Tara: to słowo odnoszące się bezpośrednio do buddyjskiej bogini symbolizuje uwolnienie się od cierpień, negatywnych uczuć i braku siły zarówno fizycznej, jak i psychicznej.
  • Tuttare: reprezentuje ochronę przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
  • Ture: jest to wezwanie o zapewnienie ochrony przed różnymi chorobami fizycznymi i jednocześnie będące słowem zapewniającym pokój duszy i ciała.
  • Soha: reprezentuje długoterminowe działanie ochrony przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Medytacja i mantra Zielonej Tary

Mantra Zielonej Tary ma naprawdę ogromne znaczenie dla buddystów. W świecie zachodnim jest także wielu ludzi, którzy stosują powszechnie tę właśnie mantrę. A wszystko dlatego, że jest ona dla nich sposobem na uspokojenie się i rozluźnienie. Inaczej mówiąc, zapewnia im ona relaks i spokój ducha.

Większość z takich osób nie ma jednak ma takiej samej konotacji jak buddyści, ani też nie wyznaje tego systemu filozoficznego. Jednak nadal mantra Zielonej Tary ma dla nich ogromne znaczenie i stanowi doskonałe narzędzie oferujące coś, co pozwala im się wzmocnić psychicznie i zrelaksować.

Buddyjska tradycja mówi nam, że najlepszym sposobem na wymawianie mantry Zielonej Tary jest po prostu zwykła medytacja. Podkreśla przy tym, że cała procedura wymaga wykonania pewnych określonych kroków. Są one niezbędne do tego, aby ta mantra okazała się być w pełni skuteczna.

Splecione dłonie

Wspomniane kroki obejmują między innymi następujące czynności:

  • Poszukanie spokojnego miejsca. Musi Ci ono pozwolić wygodnie usiąść, zamknąć oczy i oddychać swobodnie. Nikt i nic nie może Ci przeszkadzać, ani Cię też rozpraszać.
  • Zastanów się nad problemem, który chcesz rozwiązać.
  • Skup się na pozbyciu się wszelkiego lęku i strachu.
  • Wielokrotnie powtarzaj teraz słowa mantry Zielonej Tary: “Om tara tuttare ture soha“.
  • W swoim umyśle postaraj się zwizualizować sobie wielką zieloną kulę. Następnie wciąż powtarzaj słowa mantry i głęboko oddychaj.
  • Kiedy poczujesz ogarniające Cię uczucie spokoju, odetchnij przez chwilę głęboko, a następnie po prostu wróć do swoich standardowych zajęć. To naprawdę wszystko!

Czy mantra Zielonej Tary naprawdę działa?

Tak naprawdę rzeczywista skuteczność tego typu rytuałów jest dość trudna do ustalenia. Wiadomo jednak bez cienia wątpliwości, że powtarzane przez pewien czas sugestywnie brzmiące słowa mają uspokajający i relaksujący wpływ na ludzi. Tak czy inaczej, pomagają one naszemu mózgowi wibrować znacznie spokojniej.

Poza tym raczej potwierdzonym już wielokrotnie zjawiskiem jest to, że potrafimy niejako „programować się” tak, aby zbliżyć się do pewnych doświadczeń lub trzymać z dala od nich. Dla każdego takiego przypadku organizujemy sobie również różne, własne systemy interpretacji danej sytuacji. Czasem robimy to świadomie.

Jednak w przeważającej większości przypadków i przez większość czasu nie zdajemy sobie po prostu z tego sprawy. Dlatego też nasza postawa zbliża nas do pewnych doświadczeń i dystansuje nas od innych. I właśnie dlatego potrafimy interpretować to, co dzieje się z nami na różne sposoby.

Symbol buddyjski

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania, należy stwierdzić jednoznacznie, że jeśli dana osoba będzie uważać, że rytuał taki jak mantra Zielonej Tary ma dla niej jakieś specjalne i potężne znaczenie, tak właśnie będzie w rzeczywistości się działo. Z drugiej jednak strony, jeśli ktoś inny będzie bardzo sceptycznie nastawiony do tej kwestii, to prawdopodobnie mantra ta nie będzie miała praktycznie rzecz biorąc żadnego wpływu na tę osobę.

Pamiętajmy po prostu o tym, że ludzki umysł jest dość złożony i głęboki. Można go opisać jako tajemniczy i niezbadany jeszcze świat, zdolny dosłownie do wszystkiego.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Jacobs, Joseph (2016) Fábulas y leyendas de la India. Quaterni
  • Chu, LC (2010). Los beneficios de la meditación frente a la inteligencia emocional, el estrés percibido y la salud mental negativa. Estrés y salud , 26 (2), 169-180. https://doi.org/10.1002/smi.1289
Scroll to Top