Teoria podwójnego wiązania Gregory'ego Batesona

Teoria podwójnego wiązania Gregory'ego Batesona

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2018

Teoria podwójnego wiązania została opracowana przez antropologa Gregory’ego Batesona i jego zespół badawczy w Palo Alto w Kalifornii (1956). Jest ona ujęta w systemową perspektywę i mówi o wszystkich sytuacjach, w których komunikujesz się z kimś i odbierasz sprzeczne wiadomości.

Wymyślono tę teorię, próbując wyjaśnić psychologiczne korzenie schizofrenii, pozostawiając na boku teorie związane z dysfunkcją mózgu i samym ciałem. Smutna prawda jest taka, że ​​schizofrenia nadal jest jedną z najbardziej zagadkowych chorób psychicznych. W rzeczywistości istnieje wiele teorii na temat tego jak powstaje. Niektóre z nich są biologiczne, a inne mówią, że ma społeczne korzenie.

Teraz zagłębimy się głębiej i pokażemy więcej o tym, czym jest teoria podwójnego wiązania.

Krótka biografia Gregory’ego Batesona

Gregory Bateson urodził się w Grantchester w Anglii 9 maja 1904 roku. Był antropologiem, badaczem społecznym, językoznawcą i cybernetykiem, który miał wpływ na wiele innych dziedzin intelektualnych. Niektóre z jego najbardziej godnych uwagi pomysłów ukazują się w jego książkach “Steps to an Ecology of Mind” (1972), “Umysł i natura: jedność konieczna” (1979) i “Angels fear: towards an epistemology of the sacred” (1987).

Bateson i jego współpracownicy, tacy jak Jay Haley, Donald Jackson i John Weakland, byli pionierami w tworzeniu systemowej perspektywy. Niektóre środowiska akademickie postrzegają go jako postać kultową, fascynującą ze względu na jego mroczną, ekscentryczną osobowość i wiele rzeczy, które osiągnął.

Jednak rosnące zainteresowanie holizmem, systemami i cybernetyką doprowadziło również do naturalnego zachęcania nauczycieli i studentów do publikowania jego pracy.

Dla Batesona komunikacja była możliwa, dzięki czemu możliwe były relacje międzyludzkie. Innymi słowy, zachowywał się jak belka wspierająca. Jego zdaniem obejmował każdy proces, w którym jedna osoba wpływa na drugą. Kiedy patrzysz na to w ten sposób, media stają się głównym składnikiem naszej struktury społecznej, którą zdecydowanie musimy przeanalizować.

Bateson powiedział, że musimy pozbyć się podwójnego wiązania, które czasami pojawia się w komunikacji. Powiedział również, że ciągle widzisz, jak to się dzieje w telewizji. Na przykład, jeden program będzie chwalić pewną wartość moralną, a następnie inny będzie jej przeciwny. To, co to robi, to powodowanie konfliktów w umyśle widza. Jest to nawet bardziej prawdziwe, jeśli są dziećmi lub osobami bez rozwiniętej zdolności krytycznego myślenia.

gregory bateson teoria podwójnego wiązania

Czym jest podwójne wiązanie?

Według Batesona podwójne wiązanie jest dylematem komunikacyjnym wynikającym z konfliktu między dwoma lub więcej wiadomościami. Nie ma więc znaczenia, co robisz, ponieważ każdy wybór, który wybierzesz będzie błędny. Jest to sytuacja, w której komunikacja powoduje jedynie cierpienie, a nawet może prowadzić do zaburzeń psychicznych.

Zamierzamy spróbować wyjaśnić to lepiej na poniższym przykładzie. Dziecko próbuje nawiązać kontakt z matką, która ma problemy z czułością. Pokazuje, jak bardzo kocha swoje dziecko, ale tylko językiem ciała. Dziecko widzi jedynie oznaki odrzucenia. Werbalna wiadomość, którą matka wysyła do swojego dziecka, nie jest zgodna z przesłaniem, które wysyła jej ciało. W końcu dziecko znajduje się w pułapce konfliktu między przywiązaniem a odrzuceniem.

Innym przykładem jest słynne stwierdzenie: “Bądź spontaniczny”. Jest to wiadomość o podwójnym znaczeniu, której nigdy nie można spełnić. Jeśli nie jesteś spontaniczny, nie robisz tego, co Ci powiedzieli. Ale jeśli jesteś spontaniczny, to nadal nie robisz tego co Ci kazali, ponieważ robienie tego co mówią nie jest spontaniczne.

Teoria podwójnego wiązania

Teoria podwójnego wiązania opiera się na analizie komunikacji, a dokładniej na teorii typów logicznych Russella. Korzystając z tej teorii i swoich obserwacji chorych na schizofrenię, doszli do idei “podwójnego wiązania”. Jak widzisz, bez względu na to, co robisz w sytuacji podwójnego wiązania, po prostu nie możesz wygrać.

Bateson powiedział, że osoba u której ciągle występuje podwójne wiązanie może skończyć z objawami schizofrenicznymi. Główną ideą teorii podwójnego wiązania jest to, że istnieje luka między jedną grupą a jej członkami, ponieważ grupa nie może być członkiem samej siebie. Członkowie również nie mogą należeć do grupy, ponieważ słowo, którego używają, istnieje tylko na poziomie abstrakcyjnym.

Jeśli chodzi o prawdziwą komunikację, przerwa (lub awaria) jest stała, nieunikniona. Podobnie, dzieje się tak również w ludzkim ciele, gdy luka komunikacyjna jest pomiędzy matką a dzieckiem. Może to czasami prowadzić do tego, co nazywamy teraz schizofrenią, bardzo poważnym psychotycznym zaburzeniem psychicznym. Jedną z jej głównych cech jest to, że może zmienić sposób myślenia i używania języka.

kobieta z schizofrenią

Niezbędne składniki do pojawienia się podwójnego wiązania

Oto składniki, które muszą być obecne, aby pojawił się scenariusz podwójnego wiązania:

  • Dwie osoby lub więcej. Jedną z nich jest “ofiara”. Podwójne wiązanie niekoniecznie jest produktem matki. Może to być po prostu ona lub jakaś kombinacja matki, ojca i / lub rodzeństwa.
  • Wielokrotne doświadczenie. Podwójne wiązanie dzieje się w kółko w życiu ofiary. To nie jest jedno traumatyczne przeżycie. To doświadczenie, które powtarza się tak często, że zaczynają akceptować to jako fakt życia.
  • Negatywne polecenie. Może się to zdarzyć na dwa różne sposoby. Jest “Nie rób tego, albo cię ukarzę” i “Jeśli tego nie zrobisz, ukarzę cię”. Centra nauki ofiary krążą wokół unikania kary, a nie jest to poszukiwanie nagród. Kara może polegać na tym, że nie otrzymują miłości, a także wyrazu nienawiści lub goryczy. Najbardziej niszczycielska część tego wszystkiego polega na tym, że może ona również obejmować rodzaj porzucenia, który rodzi się z ekspresji pełnej impotencji rodzica.
  • Drugie polecenie w pierwszym konflikcie. Dzieje się to na bardziej abstrakcyjnym poziomie. Ofiara otrzymuje kary lub oznaki sugerujące, że jej życie jest zagrożone, a to jeszcze bardziej wzmacnia konflikt. Ustna forma drugiego polecenia może przybierać różne kształty. Na przykład: “Nie widzisz tego jako kary” lub “Nie rób tego, co ci powiem”. Istnieją inne przykłady, kiedy dwie oddzielne osoby powodują podwójne wiązanie ofiary. Na przykład dzieje się tak, gdy jeden rodzic odrzuca polecenie drugiego rodzica.
  • Trzecie polecenie. To kolejne negatywne polecenie, które powstrzymuje ofiarę przed ucieczką. Może nie warto jednak klasyfikować tego polecenia jako osobnego elementu. Jeśli podwójne wiązanie jest obecne od dzieciństwa, ucieczka będzie niemożliwa.

Zgodnie z teorią podwójnego wiązania, ta grupa składników przestaje być niezbędna, gdy ofiara nauczy się widzieć wszechświat przez soczewkę podwójnego wiązania. Prawie każda część powyższej sekwencji może wystarczyć do ataku paniki lub wybuchu gniewu.

smutna dziewczynka na kanapie

Efekt podwójnego wiązania

Efekt podwójnego powiązania pojawia się w momencie załamania się zdolności ofiary do rozróżnienia między typami logicznymi a sposobami komunikacji. Dzieje się to za każdym razem, gdy czują się w sytuacji podwójnego wiązania. Oto kilka ogólnych cech, które mogą sprawić, że to się wydarzy:

  • Ofiara jest w bardzo intensywnym związku. Czuje, że ważne jest prawidłowe rozróżnianie komunikatów wysyłanych przez partnera.
  • Ofiara jest uwięziona w sytuacji, w której ludzie, którzy wkraczają, wysyłają dwa rodzaje wiadomości. Ostatecznie jeden z nich odrzuca to, co mówi druga osoba, powodując podwójne wiązanie.
  • Nie są oni w stanie komentować wiadomości wysyłanych przez inne osoby i poprawiać zrozumienia wiadomości, na które muszą odpowiedzieć. Innymi słowy, nie mogą sformułować deklaracji metakomunikacyjnej.

Teoria podwójnego wiązania Batesona stała się dobrym wyjaśnieniem przyczyn schizofrenii. Ale również rzuciła światło na to, jak ważne są wzorce komunikacyjne dla zdrowia psychicznego. Chociaż teoria podwójnego wiązania została odłożona na bok w tym kontekście, była niezwykle ważna dla rozwoju terapii systemowej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bateson, G., Jackson, D., Haley, J. & Weakland, J. “Towards a Theory of Schizophrenia.” 1956.
  • Bateson, Gregory (1972). Steps to an Ecology of Mind: Collected Essays in Anthropology, Psychiatry, Evolution, and Epistemology. 

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.