Odżywianie może być naprawdę mylące. Jak na razie istnieje bardzo wiele teorii, fałszywych informacji i różnych punktów widzenia na temat tego, jak powinniśmy jeść. Tak więc czujemy się zagubieni, jeśli chodzi o to, co powinniśmy zrobić, aby schudnąć lub zacząć jeść zdrowiej. W tym artykule chcemy opowiedzieć, jakie są trzy najpopularniejsze mity na temat jedzenia.
Badania naukowe obaliły te wszystkie mity na temat jedzenia na przestrzeni ostatnich lat. W związku z tym mają one niewiele do powiedzenia na temat najlepszego sposobu odżywiania się. Dla każdego z mitów znajdziesz wyjaśnienie, dlaczego ludzie sądzą, że są prawdziwe i co doprowadziło do ich obalenia.
Skąd pochodzą mity na temat jedzenia?
Odżywianie, podobnie jak psychologia czy medycyna jest dziedziną nauki bezpośrednio związaną z ludźmi. Bardzo często niemożliwe jest przeprowadzenie idealnych badań klinicznych dotyczących odżywiania. To sprawia, że wiedza w tej dziedzinie jest o wiele trudniejsza do opracowania niż w innych dziedzinach, takich jak fizyka czy chemia, gdzie zasady dotyczące manipulacji są mniej restrykcyjne.
Większość badań dotyczących odżywiania opiera się na statystykach. Chociaż statystyki danych zazwyczaj są użyteczne, tutaj takie statystyki zazwyczaj nie pozwalają nam ustalić związku przyczynowego. To tłumaczy, dlaczego naukowcy czasami nie mogą zrozumieć dlaczego pojawia się określony wynik.
Dane żywieniowe będą zawsze niekompletne, dopóki nie zostanie przeprowadzone badanie kliniczne. Dlatego w tej młodej nauce wciąż brakuje odpowiedzi na pytanie co jest zdrowe, a co nie. Jednak w ciągu ostatnich dziesięcioleci pojawiło się wiele nowych informacji w tej dziedzinie, głównie z powodu epidemii otyłości, która pojawiła się w wielu krajach rozwiniętych.
Bez zbędnej straty czasu, oto trzy najbardziej popularne mity na temat odżywiania.
1. Jedzenie dużej ilości jajek nie jest zdrowe
Jednym z głównych mitów o jedzeniu jest to, że jedzenie wielu jajek (szczególnie żółtka) może przynieść wiele problemów. Idea ta pochodzi z przekonania, że spożywanie dużej ilości cholesterolu w jajkach wpłynie na nasz poziom cholesterolu. Brzmi logicznie, prawda?
Jednak ostatnie badania pokazują, że jajka nie wpływają na poziom cholesterolu w organizmie. Odtąd wiemy, że nasze ciało produkuje tę substancję w ilości cztery razy większej niż to, co jesteśmy w stanie zjeść w ciągu dnia, więc dodanie jaj do naszej diety nie wpływa na poziom cholesterolu.
2. Spożywanie tłuszczu powoduje otyłość
Kolejnym ogromnym mitem o jedzeniu jest to, że jedzenie zbyt dużej ilości tłuszczu może sprawić, że przytyjemy. Jednak w dzisiejszych czasach wiadomo już, że to tak nie działa.
Ta wiara pochodziła z liczenia kalorii zawartych w każdym typie makroskładników odżywczych. Podczas gdy węglowodany i białka mają cztery kalorie na kilogram, tłuszcz ma dziewięć. Dlatego logicznie jest myśleć, że jeśli chcemy schudnąć, musimy jeść więcej z dwóch pierwszych rodzajów składników odżywczych, a mniej tych drugich.
Jednak ostatnie badania sugerują, że w normalnych parametrach dodanie odpowiedniej ilości tłuszczu do naszej diety może spowodować utratę wagi. Powodem jest taki, że substancja ta bierze udział w wielu podstawowych procesach związanych z utratą wagi. Należą do nich na przykład produkcja testosteronu, uczucie sytości lub przyspieszenie podstawowego metabolizmu (szybkość, z jaką naturalnie spalamy kalorie).
3. Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia
Moja babcia zawsze powtarzała popularne powiedzenie, które podsumowuje jeden z wielkich mitów o jedzeniu: “Jedz śniadanie jak król, obiad jak książę, a kolację jak nędzarz“. To powiedzenie opiera się na dawnym przekonaniu, że zjedzenie dużego śniadania zapewni nam prawidłowe funkcjonowanie przez cały dzień.
Bogate w składniki odżywcze śniadanie (takie jak warzywa i białka) może dostarczyć nam energii przez cały dzień. Jednak prawda jest taka, że typowe zachodnie śniadanie nie ma z tym nic wspólnego. Kiedy jemy słodkie płatki śniadaniowe lub ciastka na śniadanie, nasz organizm cierpi na serię wyrzutów insuliny, które dają nam krótkotrwałą energię.
Dlatego dwie najbardziej zalecane opcje według ekspertów śniadaniowych to:
- Spożywanie pokarmów o niskiej zawartości cukru, ale nie o niskiej zawartości tłuszczu i białka.
- Pomijanie śniadania, znane również jako “poszczenie”.
Informacje zawarte w tym artykule mogły Cię zaskoczyć. Oto właśnie trzy najpopularniejsze mity na temat jedzenia. Zdajemy sobie sprawę, że jest to sprzeczne z tym czego tradycyjnie nauczyliśmy się o odżywianiu. Jednak dobrą rzeczą w nauce jest to, że postępuje stopniowo, gdy pojawiają się nowe dowody. Kto wie, co odkryjemy w przyszłości, w tej dziedzinie tak ważnej dla naszego zdrowia? Ponieważ nie jest mitem to, że “jesteśmy tym co jemy”.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Brouns, F. (2018). Overweight and diabetes prevention: is a low-carbohydrate–high-fat diet recommendable? European Journal of Nutrition. https://doi.org/10.1007/s00394-018-1636-y
- Apovian, C., Brouillard, E., Young, L., & Andromalos, L. (2018). The Paleo Diet. In Clinical Guide to Popular Diets. https://doi.org/10.1201/9781351211468-5
- Cordain, L. (2014). About The Paleo Diet | The World’s Healthiest Diet | Dr. Loren Cordain : The Paleo DietTM.