Prawo Hicka i podejmowanie decyzji

Prawo Hicka i podejmowanie decyzji

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2019

Podejmowanie decyzji jest złożonym procesem, w który wchodzą doświadczenia, emocje i wola. Właśnie dlatego od wielu lat nauka bada mechanizmy, które wchodzą w grę, gdy dana osoba podejmuje decyzje. Prawo Hicka wyjaśnia ten proces pod względem czasu.

Prawo Hicka to zasada odkryta przez Williama Edmunda Hicka i Raya Hymana. Umożliwia pomiar czasu potrzebnego do podjęcia decyzji. Sugeruje to, że im więcej jest alternatywnych rozwiązań, tym więcej czasu osoba będzie potrzebowała do podjęcia decyzji. Dlatego wspomniany czas następuje według logarytmicznego wzoru. W związku z tym prawo Hicka mówi, że “czas potrzebny na podjęcie decyzji rośnie wraz ze wzrostem liczby alternatyw”.

Klepsydra

Prawo Hicka i jego zastosowania

Prawa, które pojawiły się przed prawem Hicka powstały pod koniec XIX wieku. J. Merkel odkrył, że kiedy bodziec należy do większej grupy bodźców, ludzie potrzebują więcej czasu na odpowiedź.

Hick i Hyman przeprowadzili serię eksperymentów, dzięki którym byli w stanie ustalić, że możliwe jest obliczenie czasu, w którym ktoś podjął decyzję, biorąc pod uwagę liczbę poważnych alternatyw jakie mieli. Wyrazili to poprzez matematyczną formułę.

Co zaskakujące, jego głównym zastosowaniem były gry wideo. Projektanci gier wideo poświęcają niezbędną ilość czasu na podejmowanie decyzji w danej grze w celu wywołania napięcia lub z drugiej strony, przedłużają ten czas, aby złagodzić napięcie.

“Kiedy Twoje wartości są dla Ciebie jasne, podejmowanie decyzji staje się łatwiejsze.”

-Roy E. Disney-

Kobieta podejmująca decyzje

Czas i sukces

Niektórzy uważają, że im więcej czasu ktoś poświęca na podjęcie decyzji, tym bardziej prawdopodobne jest, że wybierze najlepszą opcję. Jednak nie jest to całkowicie prawdą. Czasami podejmujemy decyzje po dokładnych analizach i wciąż popełniamy błędy. Zdarza się również coś wręcz przeciwnego.

Prawo Hicka pozwala po prostu obliczyć czas potrzebny do podjęcia decyzji za pomocą uniwersalnej formuły matematycznej. Oznacza to, że dotyczy to wszystkich ludzi. Aby jednak decyzja była prawidłowa, należy pamiętać o czterech ważnych aspektach:

  • Doświadczenie: doświadczenie to wiedza empiryczna. Jest to na ogół ważniejsze niż wiedza teoretyczna. Jest to chyba najważniejszy czynnik, jeśli chodzi o podejmowanie dobrych decyzji.
  • Dobry osąd: dobry osąd jest mieszanką zdrowego rozsądku, rozumowania i dojrzałości intelektualnej. Ludzie z dobrym osądem wiedzą jak realistycznie rozważać sytuacje.
  • Kreatywność: Kreatywność pozwala ludziom wykorzystywać swoją wiedzę i kojarzyć ją z konkretną sytuacją, co prowadzi do nowych podejść. Decyzja kreatywna to taka, która jest innowacyjna.
  • Dane ilościowe: Ten aspekt odnosi się do umiejętności przetwarzania danych ilościowych związanych z sytuacją, w której dana osoba musi podjąć decyzję. Innymi słowy, włączenie dowodów statystycznych.

Praktyczne aspekty prawa Hicka

Prawo Hicka daje nam przede wszystkim cenne kryteria podejmowania decyzji. Jak wskazuje, im większa liczba opcji, tym dłużej będziemy podejmować decyzję. W związku z tym inteligentną strategią byłoby zminimalizowanie alternatyw, które są brane pod uwagę.

Dobrym sposobem na to jest zrobienie listy wszystkich dostępnych opcji. Następnie uporządkuj je według ryzyka, które sugerują lub problemów, które mogą powodować. Dodatkowo określ ten, który może Ci najbardziej pomóc. Jest to podstawowa analiza ryzyka, która może być bardzo przydatna dla kogoś kto czuje się zablokowany.

Niezdecydowana kobieta

Ostatnią rzeczą do zrobienia jest wybór opcji, która zapewnia większą równowagę między ryzykiem a korzyściami. To powstrzymuje Cię od wpadnięcia w błędne koło, w którym każda decyzja wydaje się przekonująca. Jest to szybki i skuteczny sposób podejmowania nieco skomplikowanych decyzji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.