Efekt Batmana: Jak uczyć dzieci wytrwałości

chłopiec ze skrzydłami na plecach - efekt Batmana

Kiedy uczymy dzieci wytrwałości, uczymy ich także znaczenia ciągłego wysiłku. Uczą się podnosić z ziemi i nie zadowalać tym co jest łatwe. Dzieci mogą nabyć tę umiejętność za pomocą przykładów, a także poprzez zabawy, tak jak poprzez słynny efekt Batmana. Jest to bardzo prosta i stymulująca technika, która zachęca do wytrwałości.

Trzeba przyznać, że niełatwo jest przekazać dziecku mentalną i emocjonalną siłę implikowaną w nieustannym dążeniu do osiągnięcia celu. Jak możemy to zrobić? Większość naszych dzieci ma dostęp do urządzeń elektronicznych, które oferują im natychmiastową satysfakcję. Łatwo jest im uciec gdy są zdenerwowane, znudzone lub potrzebują informacji. Dlatego świetnym rozwiązaniem jest efekt Batmana.

W dzisiejszym świecie maleje uwaga wielu uczniów szkół podstawowych. Mają też mniej cierpliwości, niską tolerancję na frustrację i nie wiedzą jak zarządzać swoimi emocjami. Nie chodzi o obwinianie tego wszystkiego o nowe technologie, ale o zrozumienie, że istnieją pewne priorytety jeśli chodzi o edukację.

“Technologia to tylko narzędzie. Jeśli chodzi o nawiązywanie współpracy i motywowanie dzieci, nauczyciel jest najważniejszy.”

-Bill Gates-

Jednym z nich jest szkolenie naszych dzieci, aby motywować je do odniesienia sukcesu. Musimy się upewnić, że wiedzą, że ci którzy są wytrwali, nie dają się ponieść emocjom przez to co wygodne i łatwe. To pomoże im stać się bardziej zdolnymi, szczęśliwszymi i bardziej aktywnymi w przyszłości.

chłopiec i efekt batmana

Wytrwałość jest wyuczona

Badanie, które przeprowadzono dawno temu, daje nam wiele do myślenia. Pokazało to, że zdolność dziecka do tolerowania frustracji i stawiania czoła wyzwaniom jest nie tylko postrzegana w ich naukowych osiągnięciach, ale także w ich wizerunku i poczuciu własnej wartości.

Wielu rodziców ma obsesję na punkcie tego, żeby ich dzieci były doskonałymi uczniami, co zaprowadzi ich do sukcesów naukowych. W rzeczywistości to czego powinni chcieć, to aby ich dzieci były szczęśliwe, aby stały się nastolatkami posiadającymi umiejętności wystarczające do radzenia sobie z emocjonalnymi przeciwnościami losu, a także wzięcia odpowiedzialności i walki o to czego chcą.

Zobaczmy kilka rzeczy, o których powinniśmy pamiętać ucząc nasze dzieci wytrwałości:

  • Powinniśmy zacząć nauczać ich, aby byli wytrwali gdy mają 2 lub 3 lata. To idealny moment z bardzo prostego powodu. Kiedy są w tym wieku, zaczynają być bardziej samodzielne. Zaczynają jeść same, wyjmują swoje zabawki i je odkładają, sami wiążą buty itp.
  • Jeśli chcą być zręczne w tych pierwszych codziennych zadaniach, powinny być odpowiedzialne, zmotywowane i zdolne do ich samodzielnego wykonywania. Powinny nauczyć się nie odpuszczać za pierwszym razem.
  • W tym pierwszym etapie życia dzieci zaczynają budować poczucie rzeczywistości. Zaczynają tworzyć pierwsze reprezentacje tego czym jest świat.
  • Kiedy dzieci widzą, że powinny być cierpliwe w trudnych czasach a także muszą być zmotywowane i dawać z siebie wszystko aby osiągnąć cel, zaczynają budować bardziej produktywną i satysfakcjonującą rzeczywistość w swoich umysłach.

dziewczynka wiążąca buty

Z czego składa się efekt Batmana?

Efekt Batmana to technika, która pomaga rodzicom uczyć dzieci tego, na czym polega wytrwałość. Ta technika jest zalecana dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat. Oto wytyczne, których należy przestrzegać:

  • Za każdym razem gdy dziecko staje przed trudnym zadaniem, takim jak wiązanie butów, układanie puzzli, sprzątanie pokoju, jedzenie samodzielnie lub ubieranie się, zaproś ich do bycia w roli jakiejś postaci: “Teraz jesteś Batmanem. Batman się nie poddaje, kiedy coś robi. Po prostu próbuj dalej!
  • Dziecko samo musi stawić czoła zadaniom bez żadnej pomocy. Jeśli w pewnej chwili się poddadzą, zastosuj nowe wzmocnienie: “Jak tam Ci idzie z puzzlami, Batmanie?“Zamiast zawołać do dziecka po imieniu, zawołaj je przez fikcyjną postać, aby ich zmotywować i po to aby się nie poddawali.

dziewczynka ze słoniem

Ta zabawa zachęca dzieci do przekraczania swoich możliwości i próbowania jeszcze bardziej. Pozwala im rozwinąć wytrwałość i nauczyć się, że jeśli będą się starać, będą mogli się rozwijać. Powoli uświadomią sobie, że są swoimi autentycznymi bohaterami i że przy dużym wysiłku i motywacji nie ma nic, czego nie mogą zrobić.

“Ucz dzieci, aby nie trzeba było uczyć dorosłych.”

Abraham Lincoln

Scroll to Top