Nudzisz się? Twój mózg podziękuje Ci za to!

Znudzona dziewczyna

To nieprawda, że ​​musisz walczyć z nudą jedynie za pomocą bodźców zewnętrznych. Gdy nudzisz się, może pomóc nawet cisza. Właściwie jest to umiejętność, którą da się opanować. Za jej pomocą zwiększysz swoją kreatywność.

Jak mówi Guillermo Funes, profesor psychologii na Uniwersytecie Karola III w Madrycie: “Nuda napędza kreatywność. Przebija się przez rutynę i pomaga tworzyć coś nowego”. Kiedy nudzisz się, zaczynasz myśleć o nowych rzeczach. W pewnym sensie nuda wyostrza wyobraźnię i kreatywność.

Badanie przeprowadzone w University of Central Lancashire twierdzi, że nudne działania, takie jak chodzenie na spotkania, mogą zwiększać kreatywność.

Tymczasem inne aktywności, jak na przykład pisanie, redukują jej efekt. Biorąc pod uwagę te wyniki, być może powinniśmy czasem się nudzić?

“Nudzić się. Jest to choroba szczęśliwych ludzi. Nieszczęśnicy nigdy się nie nudzą, ponieważ mają zbyt wiele do zrobienia.”

-A. Dufresnes-

Jeśli nuda jest tak świetnym zajęciem, dlaczego czujemy się źle, gdy jesteśmy znudzeni?

Dlaczego od razu szukasz czegoś do zrobienia, kiedy się nudzisz? Co kryje się za tą niezdolnością do akceptacji tego stanu? Poza przyczepioną do niego negatywną etykietą, nudę można interpretować jako symbol pustego życia. Przypomina nam, że nie robimy nic wartościowego.

Nudzisz się? - Mężczyzna ziewa

W naszym hiperpołączonym i hiperstymulowanym życiu, nuda jednocześnie jest towarem deficytowym i powszechną dolegliwością.

Kiedy nudzisz się, natychmiast sięgasz po zewnętrzne zasoby, takie jak telewizja lub inne technologiczne sztuczki, aby się wydostać z tego stanu. Nie wiemy, jak się cieszyć swoim wolnym czasem. Naszym głównym priorytetem jest ciągle być w ruchu.

Nie oznacza to, że czujemy się znudzeni przez większość dnia. Chodzi raczej o to, że słuchanie siebie i odkrywanie tego, co pragniemy ukryć za pomocą jakichkolwiek aktywności, jest w pewien sposób pomocne.

Z drugiej strony, nadmiar bodźców społecznych może powodować fałszywą nudę. Być może po prostu nie wiesz, jak cieszyć się z prostych rzeczy. Zazwyczaj nudzisz się nie dlatego, że nie masz nic do zrobienia, tylko z powodu tego, że istniejące bodźce nie są wystarczająco satysfakcjonujące.

Aby pokonać dyskomfort spowodowany nudą, musisz zrozumieć, dlaczego się nudzisz. Zrób to i zobacz, co się stanie.

“Pokolenie, które nie może ścierpieć nudy, będzie pokoleniem małych ludzi”.

-Bertrand Russell-

Gdy nudzisz się we właściwym czasie, jest to oznaką inteligencji

Czy bycie znudzonym jest dobre dla Ciebie? Jak z wszystkim, za dużo nudy to coś złego. Jak już wiemy, stymuluje ona kreatywność. Kiedy znajdujesz się w tym stanie, szukasz wszelkich sposobów na rozrywkę.

Spędzanie czasu na portalach społecznościowych i korzystanie z urządzeń elektronicznych nie rozwija kreatywności. Z drugiej jednak strony, jeśli nie będziesz tego robił, wchodzi w grę wyobraźnia i pomysłowość, a Ty będziesz w stanie stworzyć świat pełen możliwości.

Znudzona kobieta w biurze przy komputerze

Ponadto, gdy za bardzo się nudzisz, może to doprowadzać do spożywania większej ilości alkoholu i palenia papierosów. Może sprawić, że rozwinie się w Tobie bardziej skrajne myślenie. Fakt, że każdego dnia czujesz się znudzony, sugeruje, że nuda służy jakiemuś celowi.

Przynajmniej tak twierdzi Heather Lench, profesor Uniwersytetu A&M w Teksasie. Takie emocje jak strach mogą pomóc w uniknięciu niebezpieczeństwa. Smutek jest w stanie pomóc Ci uniknąć błędów w przyszłości. Co więc robi nuda?

Heather Lench podejrzewa, że nuda popiera jedną z naszych najważniejszych cech – ciekawość. Gdy nudzisz się, pomaga Ci to unikać pogrążenia się w rutynie.

Zachęca do postawienia nowych celów i odkrywania nowych miejsc lub pomysłów. Nudzisz się? Twój mózg Ci za to podziękuje!

“Nuda to zarówno szkodliwe zioło, jak i przyprawa na dobre trawienie”.

-Goethe-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Puente-Díaz, R., & Cavazos-Arroyo, J. (2017). Creative self-efficacy: the role of self-regulation for schoolwork and boredom as antecedents, and divergent thinking as a consequence. Social Psychology of Education. https://doi.org/10.1007/s11218-017-9376-z
  • de Vries, M. F. R. K. (2015). Doing nothing and nothing to do: The hidden value of empty time and boredom. Organizational Dynamics. https://doi.org/10.1016/j.orgdyn.2015.05.002
  • Gomez-Ramirez, J., & Costa, T. (2017). Boredom begets creativity: A solution to the exploitation–exploration trade-off in predictive coding. BioSystems. https://doi.org/10.1016/j.biosystems.2017.04.006
Scroll to Top