Chi kung i korzyści, jakie przynosi

Chi kung i korzyści, jakie przynosi

Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2018

Chi kung lub qigong to tysiącletnia chińska praktyka, która oznacza sztukę kultywowania energii tak, aby krążyła w harmonijny sposób w naszym ciele. Są to różne techniki, które obejmują umysł, ćwiczenia fizyczne i oddychanie, aby sprzyjać stanom relaksu, poprawiać wydajność i generować dobre samopoczucie w każdym wieku, zgodnie z różnymi badaniami.

Ta praktyka łączy powolne ruchy, ćwiczenia oddechowe i koncentrację. Zasadniczo opiera się na powtarzaniu bardzo precyzyjnych zestawów ruchów, stworzonych w celu poprawy zdrowia na różnych płaszczyznach. Jeśli chi kung jest uprawiane regularnie możemy szybko zobaczyć jego korzystny wpływ na zdrowie.

Ćwiczenia chi kung testowane w badaniach nad zdrowiem obejmują szereg prostych ruchów. Ponadto skupiają się one na stanie zrelaksowanej świadomości i różnych technikach oddychania, które towarzyszą ruchom lub postawom.

Założyciele chi kung inspirowali się naturą, zwierzętami i elementami wszechświata. Wiele pozycji chi kung naśladuje zwierzęta, aby uzyskać pewne zdolności, które mógł mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Wśród nich wyróżnia się oddech żółwia, praktyka wynaleziona 1400 lat temu przez taoistów. Obserwowali imponującą długowieczność tych zwierząt, kontemplowali ich gesty i oddychanie, by w końcu opracować ćwiczenia imitujące, które pomagają utrzymać zdrowie i przedłużyć życie.

Oto kilka korzyści chi kung, o których należy pamiętać, jeśli chcemy zacząć uprawiać tę dyscyplinę sportu.

chi kung na plaży

1. Obniża poziom stresu

Jest to dyscyplina, dzięki której ćwiczymy zarówno ciało, jak i umysł dzięki połączeniu odpowiednich ruchów i głębokich oddechów. Dlatego dzięki ćwiczeniom możemy się rozluźniać, a co za tym idzie, obniżyć poziom stresu, jednocześnie sprzyjając stanowi spokoju i relaksu.

2. Poprawia jakość snu

Głęboki relaks i spokój psychiczny uzyskany dzięki ćwiczeniu chi kung pomagają zarówno w zasypianiu jak i w dobrym śnie.

3. Daje zastrzyk energii

Gładkie i powolne ruchy ułatwiają przepływ energii różnych kanałów ciała. Dlatego ludzie, którzy praktykują chi kung, mają więcej energii, co również wpływa na witalność seksualną i płodność.

4. Równoważy emocje

Ćwiczenie Chi Kung sprzyja wzrostowi umiejętności, takich jak koncentracja i uwaga niezbędnych do prawidłowego zarządzania emocjami. Pomaga również w utrzymywaniu jasnego i spokojnego umysłu, który pozwala nam przestać żyć na automatycznym pilocie.

5. Eliminuje toksyny

Skóra, podobnie jak jelita, jest organem, który ma wśród swoich funkcji eliminację odpadów z organizmu. Zgodnie z chińską medycyną ćwiczenie chi kung powoduje, że organizm eliminuje toksyny i w ten sposób się oczyszcza.

6. Faworyzuje połączenie z teraźniejszością

Ćwiczenia wykonywane w praktyce chi kung mają na celu połączenie z teraźniejszością. Sprzyjają optymistycznemu i pogodnemu podejściu do życia. W ten sposób doświadczanie szczęścia staje się znacznie łatwiejsze.

osoby uprawiające chi kung

7. Pomaga unikać obrażeń

Równowaga, którą osiągamy dzięki ćwiczeniom chi kung uczy nas poruszać się bez forsowania lub blokowania stawów. Dzięki delikatnemu rozciąganiu zwiększa się elastyczność i unika się urazów tych części ciała.

8. Chi kung przyśpiesza regenerację

Możesz ćwiczyć chi kung po urazie lub operacji. Wykonanie płynnych ruchów przy użyciu zdrowych części ciała pomaga przyspieszyć regenerację, ponieważ zwiększa krążenie i przepływ energii do wszystkich części ciała.

9. Pomaga w walce z migreną

Zgodnie z tradycyjną chińską medycyną i chi kung z utratą dobrego samopoczucia i zdrowia można poradzić sobie dzięki energii. Aby to osiągnąć musi ona być w ciągłym ruchu i ponadto musi być jednolita. Dlatego uważa się, że ból głowy jest spowodowany nagromadzeniem energii.

Tak więc, dzięki różnym ćwiczeniom ta dyscyplina pomaga złagodzić migreny, ponieważ dzięki głębokiemu relaksowi możemy przywrócić wewnętrzną równowagę.

10. Ułatwia trawienie

Ostatnią z korzyści jest to, że poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, ponieważ reguluje i wzmacnia skurcze jelit i eliminuje gazy. Wiele z tych ćwiczeń pomaga regulować pracę wątroby i trzustki.

Mamy nadzieję, że ta lista korzyści płynących z tej aktywności przekonała Cię do wypróbowania tej dyscypliny. Pamiętaj, że na całym świecie istnieją tysiące różnych stylów. Kluczem jest zacząć ćwiczyć z umiarem, dopóki nie znajdziesz tego, który najbardziej Ci odpowiada.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.