Hermann Rorschach: twórca testu plam atramentowych

Hermann Rorschach

Hermann Rorschach był lekarzem i psychiatrą należącym do pierwszego pokolenia freudowskich psychoanalityków. Stał się sławny na całym świecie dzięki testowi, który nosi jego nazwisko: test Rorschacha. Ten ten jest często nazywany testem plam atramentowych.

Urodzony w Zurychu (Szwajcaria) w 1884 roku w skromnej rodzinie, był synem malarza, który zarabiał na życie, udzielając prywatnych lekcji sztuki. Hermann Rorschach również wykazywał zainteresowanie rysunkiem od najmłodszych lat. Szczególnie polubił technikę zwaną fleksografią.

„Diagnoza nazywa cierpienie pacjenta”.

-Juan Gérvas-

Hermann Rorschach lubił grać w grę polegającą na wypełnianiu papieru atramentem, a następnie składaniu go. W efekcie otrzymywał pojedyncze i zabawne postacie i kształty. Z tego powodu otrzymał przydomek klek, co oznacza „plama”.

Hermann Rorschach - czarno-biały portret

Hermann Rorschach, lekarz i psychiatra

Hermann Rorschach wahał się nad wyborem ścieżki zawodowej. Mimo że interesował się biologią, a także sztuką, to ostatecznie wybrał medycynę. Uzyskał dyplom w 1909 roku i od razu zdecydował się na specjalizację w dziedzinie psychiatrii.

Podczas swoich studiów psychiatrycznych poznał nauczycieli, którymi byli znani psychoanalitycy, tacy jak Eugen Bleuler i Carl Gustav Jung. Hermann Rorschach był podekscytowany koncepcjami psychoanalitycznymi i nie porzucił ich. Szczególnie interesujący był dla niego temat diagnozy. To on wymyślił słowo „psychodiagnoza”.

Później został asystentem opiekunem pacjentów w kilku ośrodkach szpitalnych. Jakiś czas później został dyrektorem szpitali w Munterlingen, niedaleko Jeziora Bodeńskiego i Munsingen, niedaleko Berna i Herisau w kantonie Appenzell. To szerokie doświadczenie kliniczne pomogło mu zaprojektować słynny test plam atramentowych.

W tamtych latach czytał „The Romance of Leonardo da Vinci” Dmitrija Mereżkowskiego, opublikowany w Petersburgu w 1902 r. Fragment, w którym jeden z bohaterów, zwany Giovanni Boltraffio, studiuje miejsca zmienione przez wilgoć, naprawdę przyciągnął jego uwagę. W książce czytamy: „Często na ścianach, pośród kamieni, w szczelinach, w rysunkach tworzonych przez pleśń stojącej wody… znajduję podobieństwa do wspaniałych miejsc, do gór, do stromych szczytów itp.”.

Test Rorschacha

Życie Hermanna Rorschacha było krótkie. Mężczyzna zmarł, gdy miał zaledwie 38 lat. W ciągu ostatnich trzech lat swojego życia napisał dzieło, które pamiętamy do dziś. Jego praca została zatytułowana „Psychodiagnoza” i opublikowana w 1921 roku.

W książce Rorschach zdefiniował podstawę swojego testu, który nazwał „rzutującym”. Wskazał, że celem było zbadanie wyimaginowanych wyobrażeń ludzi. W tym celu prosił badanych, by werbalnie wyrazili skojarzenia, jakie nasunęły im się w odniesieniu do niektórych rysunków.

Test plam atramentowych

Wcześniej Rorschach szczegółowo badał sen, delirium i halucynacje. Chociaż zawsze był zwolennikiem Freuda, w jego koncepcjach i języku istnieje wyraźny wpływ Junga. Szukał wewnętrznych reakcji i śladów cywilizacji w odpowiedziach swoich pacjentów.

Udało mu się podsumować wszystko na 40 obrazach, które pozornie są „plamami atramentu”. Pacjent obserwuje je i mówi, co mu przypominają. W dzisiejszych czasach psychiatrzy i psychologowie używają tylko 15 takich zdjęć, gdy stosują test Rorschacha. Początkowo głównym celem przeprowadzania tego testu było ustalenie, czy pacjent jest chory na tle nerwicowym czy psychotycznym.

Test plam atramentowych - 4 przykłady

Dziedzictwo Rorschacha

Psychologowie kliniczni szeroko wykorzystują test Rorschacha jako narzędzie diagnostyczne. Obecnie ma on więcej zastosowań niż tylko ustalenie, czy pacjent ma problemy psychotyczne czy nerwicowe. Służy on także do identyfikacji głównych cech osobowości oraz testów oceny pracy.

Specjaliści kryminalistyczni także często używają tego testu. To dlatego, że specjaliści, którzy bronią jego wartości, wierzą w pewną ideę: interpretacja plam atramentowych wykracza poza racjonalną kontrolę. Dlatego ludzie, którzy są poddawani temu testowi, nie są w stanie manipulować wynikami. W ten sposób test Rorschacha ujawnia głębokie aspekty ich osobowości. Dlatego jest stosowany do dziś.

Hermann Rorschach wniósł wielki wkład w psychologię i psychoanalizę. Nigdy nie udało mu się ukończyć swojej pracy, ponieważ zmarł, gdy wciąż rozwijał swoją technikę. Ale mimo to jego osiągnięcia wyznaczają pewien przełom w eksploracji ludzkiego umysłu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Rorschach, H. (1922). Psychodiagnostik. The Journal of Nervous and Mental Disease.
  • Schott, G. D. (2014). Revisiting the Rorschach ink-blots: From iconography and psychology to neuroscience. Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry. https://doi.org/10.1136/jnnp-2013-305672
  • Meyer, G. J. (2017). What Rorschach performance can add to assessing and understanding personality. International Journal of Personality Psychology.
Scroll to Top