Test drzewa Karla Kocha - niezwykłe zjawisko

Test drzewa Karla Kocha - niezwykłe zjawisko
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Test drzewa Karla Kocha jest ciekawym testem projekcyjnym służącym do analizy naszej osobowości i naszego emocjonalnego wszechświata. Ze względu na łatwość zastosowania powszechne jest używanie go u dzieci. Z drugiej strony jest to również bardzo przydatne narzędzie do samoanalizy, które pozwala nam lepiej poznać nas samych.

Test drzewa jest również znany jako test Bauma i został opracowany w 1950 roku przez psychologa o imieniu Charles Koch. Ma już wiele lat, ale nadal jest bardzo często używany.

Prawdopodobnie jeśli powiemy, że ten test składa się jedynie z narysowania drzewa z korzeniami, pniem i koroną, możliwe jest, że więcej niż jeden z naszych czytelników natychmiast zwątpi w wiarygodność i przydatność tego instrumentu.

Zaletą testu drzewa jest to, że można go szybko użyć w dużej grupie ludzi. Oferuje interesujące informacje na temat aspektów emocjonalnych, które mogą zostać później porównane z wynikami innych testów.

Przed wyciągnięciem tego wniosku warto wziąć pod uwagę kilka szczegółów. Testy projekcyjne są bardzo przydatnym rodzajem badań klinicznych. Dzięki nim udało nam się zebrać różne dane na temat tego, jak nasi pacjenci postrzegają, rozumieją i zarządzają swoim światem.

W związku z tym instrumenty takie jak test Rorschacha, test człowieka w deszczu lub test drzewa są bardzo skuteczne jako uzupełniające (nie jedyne) testy, z których możemy korzystać razem z wieloma innymi.

Z drugiej strony, jako zwykła ciekawostka, należy zauważyć, że dr Koch wybrał tę postać, aby zaprojektować swój test diagnostyczny z uwagi na symbolikę drzew. Wszystkie kultury i wszystkie kraje nadają drzewom mitologiczne i totemiczne znaczenia, zakorzenione w człowieku niezależnie od wieku. Próbując je uchwycić, próbując je narysować to prawie tak, jakby narysować wszystkie światła i cienie jakie nosimy w naszej duszy.

drzewo na horyzoncie

Co ocenia test drzewa Karla Kocha?

Test drzewa, podobnie jak każde ćwiczenie, które wymaga od nas stworzenia rysunku, wybrania kolorów, stworzenia postaci z niczego poprzez planowanie jej na pustej stronie, dostarcza wskazówek na temat naszej osobowości. W ten sposób określa też stan emocjonalny.

  • Mierzy również stabilność osoby, obecność lub brak wewnętrznych konfliktów, ich wrażliwość i delikatność.
  • Z drugiej strony pewne nauki psychologiczne, takie jak psychoanaliza, wskazują, że test ten ujawnia również strukturę psychiki lub treść naszej nieświadomości.
  • Interesującym jest też fakt, że (według ostatnich badań) test Bauma jest bardzo skuteczny w diagnozowaniu zaburzeń poznawczych, a nawet wczesnych demencji.

Jak się stosuje?

Test drzewa można zastosować u każdego, kto ma conajmniej 5 lub 6 lat. Wymaga tylko, aby dana osoba miała pewne podstawowe umiejętności motoryczne, by móc narysować drzewo.

  • Osoba otrzymuje pustą kartkę, kredki i gumkę.
  • Następnie prosi się ją o narysowanie drzewa z korzeniami, pniem, gałęziami itp.
  • W przypadku pacjentów w wieku 5 lub 6 lat, prosi się ich o wykonanie dwóch rysunków. Pierwszy z nich stylem dowolnym, “narysuj drzewo, które chcesz, które ci się podoba“. Później prosi się o wykonanie nowego rysunku, ale tym razem drzewo powinno różnić się od pierwszego. W ten sposób będziemy mieli dwa rysunki, które umożliwią lepszą ocenę.
  • Szacowany czas wynosi od 10 minut do pół godziny. W zależności od potrzeb danej osoby.
dziecięcy rysunek drzewa

Jak się analizuje test drzewa?

Musimy skupić się na różnych elementach:

Ziemia

  • Rysunek, na którym nie ma lini horyzontu lub korzeni może wskazywać na brak stabilności emocjonalnej i osobistej pacjenta.
  • Korzenie niewspółmierne i w kształcie promieni mogą być także wskaźnikiem problemów, emocjonalnego ograniczania się, złości i wykorzeniania.

Pień

  • Bardzo cienki pień: łączy się z bardzo wrażliwymi i delikatnymi osobami lub, z drugiej strony, może oznaczać obecność zewnętrznych napięć lub wymagań, które zakłócają spokój i dobre samopoczucie pacjenta.
  • Bardzo szeroki pień: ludzie impulsywni, o dużej emocjonalności i małej zdolności samokontroli.
  • Pień o normalnych proporcjach oznacza wewnętrzną równowagę.
  • Pień narysowany prostymi liniami: nienaganne zachowanie, o dobrej zdolności abstrakcji.
  • Pień narysowany falistymi lub wygiętymi liniami: osoba towarzyska, sympatyczna i nie mająca problemów w obecności innych.
  • Pień z zagłębieniami, ćwiekami, wystającymi końcami: obecność lęków, urazów, uktyrych emocji.

Korona

Korona drzew odzwierciedla interakcję ze środowiskiem fizycznym i zewnętrznym, podczas gdy korzenie i pień są bardziej związane ze światem wewnętrznym i emocjonalnym. Gałęzie reprezentują inny poziom psychiczny.

  • Mała korona: dzieci w wieku do 9 lat zawsze rysują małe korony, to normalne. Mogą oznaczać niedojrzałość, związek ze światem dzieci.
  • Duża korona: może oznaczać, że osoba, która stworzyła rysunek ma wielką fantazję, entuzjazm lub nawet, że może mieć pewne cechy związane z narcyzmem.
  • Drzewo bez korony: może oznaczać, że osoba, która wykonała rysunek, cierpi na brak rozwoju, możliwe występowanie problemów poznawczych.
  • Korona w kształcie spirali: osoba komunikatywna, z dobrym gustem, delikatna.
  • Korona w kształcie promieni lub linii prostych: osoba uparta, impulsywna, pełna złości i  negatywnych uczuć.
  • Korona z liścmi: oosba energiczna.
  • Korona z owocami: osoba z marzenia i celami, które chce osiągnąć.
test drzewa

Do opisanych tu wartości dodaje się wiele innych, takich jak pojawienie się innych “obiektów”, jak domy, ptaki, wzgórza… To znaczy, detale, o jakie nie prosił psycholog, które mogą również dostarczyć istotnych informacji. Należy też wziąć pod uwagę kolory wybrane do malowania drzewa, a nawet wielkości samych obiektów.

Co więcej, na uwagę zasługują elementy takie jak pocięte gałęzie, dziury lub rany w pniach, brak korzeni lub obecność ciemnych kolorów. Wszystko to może ujawnić obecność traum. Jednak, jak wskazaliśmy na wstępie, test drzewa nie jest używany jako jedyny test diagnostyczny. Mówimy o interesującym narzędziu, które razem z innymi może pomóc nam zebrać informacje, aby postawić trafną ostateczną diagnozę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.