Biblioterapia: uzdrawiająca moc książek

Biblioterapia

Czytanie jest jednym z najlepszych sposobów, w jaki ludzie mogą rozwijać swoje umysły. Przez całą historię ludzkości książki pouczały nas, zabawiały i chroniły. A w niektórych przypadkach dawały nam także nadzieję, schronienie i pocieszenie. Niektórzy nawet twierdzą, że książki ich uratowały. Biblioterapia to sposób na wykorzystanie mocy książek, aby pomóc sobie zarówno fizycznie, jak i umysłowo.

Książki są magiczne. Według Freuda, słowa i magia są tym samym. Dlatego często szukamy schronienia w książkach. Doświadczenie uzdrawiania poprzez książki znane jest jako biblioterapia.

Nie ulega wątpliwości, że czytanie pomaga poprawić nasze zdrowie emocjonalne. Czytanie ma wiele zalet, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi. Pozytywny efekt czytania jest widoczny u osób z problemami emocjonalnymi, łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami psychicznymi, a nawet z problemami fizycznymi. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Rodzaje biblioterapii

Po pierwsze, musimy rozróżnić dwa główne typy biblioterapii. Oba są podobne i zwykle mają ten sam cel.

  • Kliniczna. Jej celem jest zmiana postaw i zachowań pacjentów. W rezultacie, tego rodzaju terapia zwykle odbywa się w środowisku szpitalnym. Terapia ta jest stosowana w celu pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia nastroju, ADHD lub zaburzenia odżywiania. Książki są używane do dostarczania informacji na określony temat. Mogą pomóc pacjentowi skupić się na konkretnym aspekcie ich rzeczywistości.
  • Ewolucyjny lub osobisty rozwój. Jej celem jest rozwój osobisty. Grupy lub osoby czytają w sposób zapobiegawczy lub naprawczy. Biblioteki lub ośrodki edukacyjne są idealnym miejscem dla tego rodzaju biblioterapii. Ta literatura opiera się na proponowaniu metod samopomocy, które zawierają ćwiczenia lub osobiste zadania związane z uczeniem się, takie jak bycie bardziej asertywnym, wprowadzenie do medytacji, wystąpienia publiczne etc.

biblioterapia

Biblioterapia i jej wpływ na mózg

“Jest bardzo oczytanym człowiekiem”. Często używamy tego zwrotu w odniesieniu do intelektualistów. Czytanie czasami daje nam tę inteligencję. Ale czytanie, oprócz poszerzania wiedzy, zapewnia także wiele korzyści na poziomie terapeutycznym.

Biblioterapia oferuje odpowiedzi w zabawny, pouczający i wzbogacający sposób. Zachęca nas do zmiany i pozwala nam znaleźć odpowiedzi tam, gdzie mieliśmy wątpliwości.

Lecznicze oderwanie się od rzeczywistości

Kto chociaż raz nie dał się wciągnąć w książkę i wylądował w innym świecie? Kiedy zanurzamy się w opowieściach, zapominamy o naszych własnych obawach i problemach. Zamiast tego w pełni koncentrujemy się na narracji.

Uciekając od rzeczywistości na kilka minut, odłączamy się od naszych lęków i obaw. Pomaga to poprawić nasz nastrój. Wszystko to dzieje się nieświadomie.

Spraw, aby problem był mniej dramatyczny

Jak często mamy obsesję na punkcie problemu i nie możemy przestać o nim myśleć? Czasami robimy z igły widły. W końcu nie możemy zobaczyć nic poza górą, którą stworzyliśmy. W tej sytuacji książki mogą działać jak silny podmuch wiatru, roznoszą naszą górę i pozwalają nam oddychać. Nie ma nic złego w byciu pochłoniętym samym sobą ani byciem skupionym na sobie, jednak wszystko z umiarem.

Biblioterapia w wielu przypadkach sprawia, że ​​nasza sytuacja wydaje się mniej dramatyczna. Fikcja pomaga nam czuć się mniej osamotnionym i odczuwać empatię z powodu problemów postaci. Daje nam szerszą perspektywę na życie. Może nawet dać czytelnikowi poczucie spokoju lub większą zdolność do refleksji.

Czytanie zachęca nas do emocjonalnego wzrostu. Poprzez ten wzrost możemy czerpać inspirację i czuć się pobudzeni na przyszłość. W rzeczywistości, według dr Raymonda Mar, eksperta od czytania i mózgu, czytanie tworzy podobną aktywność mózgu do tego, co by się uaktywniło, gdybyś doświadczył tego, co czytasz w prawdziwym życiu.

Książka i fikcja

Szczęście

Ceridwen Dovey opublikowała artykuł w The New Yorker, który omawiał uzdrawiającą moc biblioterapii. “Czytanie fikcji jest jedną z niewielu pozostałych ścieżek do transcendencji, nieuchwytnego stanu, w którym znika odległość między jaźnią a wszechświatem. Czytanie powieści sprawia, że ​​tracę sens mojego istnienia, ale jednocześnie sprawia, że ​​czuję się wyjątkowo” – mówi Dovey.

Podobnie, neuronaukowcy z Emory University w Atlancie również odkryli zachęcające wyniki. Doszli do wniosku, że czytanie zmniejsza poziom stresu i zwiększa rozwój psychospołeczny.

Empatia

Umiejętność stawiania się w czyimś miejscu i rozumienia ich emocji jest społecznie bardzo ważna. Jednak nie musisz być otoczony przez inne osoby, aby rozwinąć empatię. Dzięki biblioterapii słowa stają się symulacją rzeczywistości. Z tego powodu mitem jest myślenie, że czytanie jest tylko dla samotnych ludzi.

Dzięki zrozumieniu rozwoju historii i empatii wobec postaci, jesteśmy w stanie poprawić sposób w jaki utożsamiamy się z innymi. Ponadto, jednym z czynników przyczyniających się do rozwoju słynnej teorii umysłu jest czytanie fikcji.

Depresja i niepokój

Leczenie oparte na czytaniu, które było skoncentrowane na leczeniu niepokoju i depresji osiągnęło doskonałe wyniki. W rzeczywistości, Brytyjska instytucja publiczna działająca w ramach Ministerstwa Zdrowia, która zajmuje się m.in. publikowaniem wytycznych dot. używania nowych leków czy technologii, a także promocją zdrowego trybu życia (NICE) zaleca biblioterapię, aby pomóc takim typom pacjentów z łagodnymi przypadkami. W Anglii rozpoczęła się kampania skierowana przede wszystkim do młodych ludzi, którzy nazywają ją “Reading Well”. Dzięki tej kampanii lekarze mogą teraz przepisać lekturę dla niektórych rodzajów zaburzeń psychicznych.

Uzdrawiająca moc książek jest znacząca. Chociaż wyniki mogą nie być natychmiastowe, czytanie przynosi korzyści dla ciała i umysłu w dłuższej perspektywie. Dlaczego nie wypróbujesz tego już dzisiaj?

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Wehrly, B. (2011). Bibliotherapy. In Favorite Counseling and Therapy Techniques, Second Edition. https://doi.org/10.4324/9780203869772
  • Cuijpers, P. (1997). Bibliotherapy in unipolar depression: A meta-analysis. Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry. https://doi.org/10.1016/S0005-7916(97)00005-0
  • Marrs, R. W. (1995). A meta-analysis of bibliotherapy studies. American Journal of Community Psychology. https://doi.org/10.1007/BF02507018
Scroll to Top